Πολύ μικρή η αγωνιστική δράση στο Νησί αυτό το ΣΚ, ωστόσο η στοιχηματική μας ομάδα είναι εδώ για εσάς με το καλύτερο σημείο τόσο στην Premier League, όσο και στην Championship!

Brighton-Watford(Σάββατο, 08/02/20)

Διοργάνωση: Premier League, 26η αγωνιστική

Γήπεδο:American Express Community Stadium

Brighton

Δεν βρίσκεται στη καλύτερη περίοδο της η Brighton που αγνοεί την νίκη εδώ και πέντε αγωνιστικές. Η αμυντική της γραμμή δέχεται πολύ εύκολα το γκολ ενώ από την μέση και μπροστά η ομάδα δημιουργεί αρκετούς κινδύνους. Απέναντι σε μια ομάδα με επίσης αμυντική αστάθεια όπως η Watford θα θελήσουν να πιέσουν από νωρίς για να βρουν πρώτη το γκολ. Μια ενδεχόμενη ήττα σε αυτό το παιχνίδι μπορεί να τους βάλει σε άσχημες περιπέτειες.

Watford

Όσο καλή είναι επιθετικά η Watford τόσο υστερεί στην άμυνα με αποτέλεσμα να χάνει πολλούς βαθμού και να παραμένει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το καλύτερο παράδειγμα για την κατάσταση της ομάδος δόθηκε την περασμένη αγωνιστική όπου προηγήθηκε με 2-0 της Everton αλλά ισοφαρίστηκε μέσα σε τρία λεπτά και εν τέλει ηττήθηκε. Κάθε παιχνίδι είναι τελικός και κάθε βαθμός <<χρυσάφι>> πλέον για τους <<Hornets>>, που δεν έχουν χρόνο για άλλες απώλειες.

• Τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

Watford-Brighton 0-3 (Premier League, 10/08/19)

Brighton-Watford 0-0 (Premier League, 02/02/19)

Watford-Brighton 2-0 (Premier League, 11/08/18)

Απουσίες

Brighton:Dan Burn(αμυντικός, 21/0),Jose Izquierdo(μέσος,0/0) και αμφίβολοι οι Shane Duffy(αμυντικός, 13/1) και Steven Alzate(μέσος, 17/0).

Watford: Daryl Janmaat(αμυντικός, 8/0),Ismaila Sarr(μέσος, 16/3), Tom Cleverley(μέσος, 9/1) , Kiko Femenia(αμυντικός, 17/0) και αμφίβολοι οι Craig Dawson(αμυντικός,19/0), Nathaniel Chalobah(μέσος, 13/0).

Εκτίμηση

Αρκετά ποιοτικές και οι δύο ομάδες όμως βρίσκονται σε <<κακό φεγγάρι>>, επιθετικά βρίσκουν λύσεις αλλά αδυνατούν να κρατήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν. Η Watford κυνηγάει την νίκη που θα την βγάλει από τις θέσεις του υποβιβασμού, ενώ η Brighton θέλει να δημιουργήσει μία απόσταση ασφαλείας. Το να σκοράρουν αμφότερες προσφέρεται στο (1.80) μια εξαιρετική απόδοση. Αν θέλετε να προσθέσετε λίγο ρίσκο ώστε να ανεβάσετε την απόδοση, μπορείτε να το συνδυάσετε με το Over 2.5 και να ανεβεί στο (2.37).

Η πρόταση μας λοιπόν: G/G (1.80)

Βασίλης Ανδρεαδέλης

Luton Town-Cardiff City (Σάββατο 08/02/20, 17:00)
Διοργάνωση: 31η αγωνιστική, Championship
Γήπεδο: Kenilworth Road

Luton Town

Η Luton δεν λέει να ξεκολλήσει από τον πάτο της βαθμολογίας , καθώς ηττήθηκε εκ νέου με 2-0 από την West Bromich εκτός έδρας.Για την 30η αγωνιστική δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική κόντρα στην πρωτοπόρο του πρωταθλήματος και βρέθηκε να χάνει από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Είχε προηγηθεί η εμφατική νίκη-ανατροπή με 3-2 εναντίον της Derby που της έδωσε μία ελπίδα για τον δύσκολο δρόμο με στόχο την παραμονή.Μετράει πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια που έδωσε ανεξαρτήτως έδρας και βρίσκεται στην 24η θέση με 24 βαθμούς, παραμένοντας η ουραγός της Championship. Aντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα στην αμυντική της λειτουργία, έχει την χειρότερη άμυνα στην κατηγορία (37:65 γκολ), ενώ δεν έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της για 19 σερί αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι <<Hatters>> σκοράρουν με συνέπεια όταν παίζουν στο Kenilworth Road και οι αναμετρήσεις που δίνουν μπροστά στο κοινό τους έχουν φουλ επιθετικό και γρήγορο ρυθμό με αποτέλεσμα να παρασύρουν σχεδόν όλες τις αντιπάλους τους στο ίδιο τέμπο. Το combo goal/goal & over 2,5 εμφανίστηκε στα 12 από τα 14 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της, ενώ το γενικό over 2,5 στα επτά από τα οχτώ τελευταία.

Cardiff City

Η Cardiff είναι στην 12η θέση της Championship με 43 βαθμούς και είναι στο μείον επτά από την εκτη θέση που οδηγεί στα play off ανόδου. Μεσοβδόμαδα έπαιξαν κόντρα στην Reading, για τρίτη φορά μέσα σε διάστημα μόλις έντεκα ημερών, από την οποία και γνώρισαν τον οδυνηρό αποκλεισμό στην διαδικασία των πέναλτι,του FA Cup. Τα <<Μπλε Πουλιά>> ήταν ανώτερα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και στις αρχές του δεύτερου, όμως οι φιλοξενούμενοι με δύο τέρματα μέσα σε δέκα λεπτά έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, όπου οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν και πάλι ισόπαλες. Για το πρωτάθλημα τρέχει ένα αήττητο σερί οκτώ αγώνων (2Ν-6Ι-0Η), ενώ στους επτά τελευταίους εκτός έδρας έχει γνωρίσει μόλις δύο ήττες. Για την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξένησε την Reading και στο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ με 0-1, όμως στο δεύτερο μέρος ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 και να πάρει τον έναν βαθμό της ισοπαλίας.

Στις τελευταίες τις αναμετρήσεις παρουσιάζει αρκετά αμυντικά κενά με αποτέλεσμα να μετράει έξι σερί χωρίς μηδέν παθητικό. Μετράει έξι σερί goal/goal ανεξαρτήτως έδρας, ενώ στα τέσσερα από τα τελευταία έξι που έδωσε εκτός εμφανίστηκε το over 2,5. Mακρυά από το γήπεδό της έχει καλό απολογισμό, καθώς μετράει (2Ν-3Ι-1Η) στα έξι τελευταία.

Προϊστορία

• Τελευταία παιχνίδια γηπεδούχου
    West Brom-Luton 2-0 (Championship)
    Luton-Derby 3-2 (Championship)
    Nottigham Forest-Luton 3-1 (Premier League)

Cardiff-Reading* 3-3 (1-4 ΜΑΠ) (FA Cup)
    Cardiff-Reading 1-1 (Championship)
    Cardiff-West Brom 2-1 (Championship)

Cardiff-Luton 0-3 (EFL Cup, 27/08/2019)
Luton Town-Cardiff 0-1 (Championship, 10/08/2019)

Απουσίες

Luton:

Cardiff: Nathaniel Mendez-Laing (μέσος, 19/2)

αμφίβολοι: Isaac Vassell (επιθετικός, 2/1), Joe Ralls (μέσος, 15/5), Matthew Connolly (αμυντικός, 0/0)

Εκτίμηση

Οι δύο ομάδες βαδίζουν σε αντίθετες πορείες, καθώς η Luton είναι η ουραγός της Championship και πάει από ήττα σε ήττα, ενώ η Cardiff είναι σταθερά σε ανοδική πορεία και έχει να ηττηθεί πάνω από έξι αγώνες. Η γηπεδούχος θα βάλει τα δυνατά της για ένα νικηφόρο αποτέλεσμα μπροστά στο κοινό της αλλά θα τα βρει σκούρα κόντρα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κυνηγούν την έκτη θέση της βαθμολογίας αλλά και μια ρεβάνς-εκδίκηση για την βαριά ήττα με 3-0 του α’ γύρου. Κοινό χαρακτηριστικό τους είναι η επιθετική τους νοοτροπία, τα αμυντικά κενά που εμφανίζουν αλλά και η άνεση στο να σκοράρουν. Η αναμέτρηση γέρνει προς τα δεξιά, βάση της τελευταίας φόρμας κυρίως, όμως εμείς θα επιλέξουμε το να βρουν γκολ εκατέρωθεν και οι δύο αντίπαλοι. Βασικό μας σημείο το goal/goal, ενώ το combo goal/goal & over 2,5 στον διπλασιασμό είναι μια δυνατή αγορά.

Η πρόταση μας: goal/goal (1.60), ενώ για όσους θέλουν να αυξήσουν την απόδοση, goal/goal & over 2,5 (2,00)