Έφτασε κοντά στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό

Το eyap.gr είναι μαζί σας ξανά με ένα ακόμα European Nights για να σας θυμίσει το πως οι «κανονιέρηδες» του Wenger έφτασαν πολύ κοντά στην πηγή αλλά… δεν ήπιαν νερό!

Η κλήρωση για τη φάση των 16 του Champion League της σεζόν 2011/2012 είχε βγάλει Milan εναντίων Arsenal με το πρώτο ματς να γίνεται στο San Siro με τους Roseneri να συντριβούν την Arsenal με 4-0 με δύο γκολ των Robinho και Ibrahimovic! Όλα λοιπόν έδειχναν ότι ο επαναληπτικός στην Αγγλία θα ήταν μια τυπική διαδικασία για τους Μιλανέζους. Όμως οι παίκτες της Μilan δεν υπολόγισαν τους τρελούς ρυθμούς που μπορεί να πιάσει η Arsenal στο Emirates Stadium με την ομάδα του Αλσατού να έχει… άλλη άποψη.

Έτσι λοιπόν στις 6 Μαρτίου 2013 στον Emirates Stadium, η Arsenal έδειξε τα δόντια της με το… καλησπέρα στη Milan με τον Koscielny να ανοίγει το σκορ στο 6ο κιόλας λεπτό. Αφού η ομάδα του Allegri κατάφερε και ξεπέρασε το σοκ του πρώτου γκολ μετά από λάθος απομάκρυνση στην άμυνα της, το Rosickhy στο 25’ γράφει το 2-0 δίνοντας ελπίδα και βάζοντας σοβαρές βάσεις για το θαύμα.

Το επόμενο «χαστούκι» ήρθε 17 λεπτά μετά, όταν ο Van Persie ευστόχησε από τα 11 βήματα γράφοντας το 3-0 και κλείνοντας παράλληλα έτσι το ημίχρονο. Όσιο πιο ιδανικά γινόταν δηλαδή, με την Arsenal να θέλει μόνο ένα γκολ ακόμα για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Είτε, όμως το άγχος, είτε και η τύχη της Milan κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ στο 3-0 δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του Allegri στην φάση των «8» του Champion League.

Ας απολαύσουμε τη φανταστική προσπάθεια της Arsenal πριν 4 χρόνια να φέρει τούμπα το 4-0 εις βάρος της. Πράγμα που αν είχε γίνει θα μιλάγαμε για μια από τις πιο μεγάλες ανατροπές στην ιστορία της διοργάνωσης.

Για την Αrsenal αγωνίστηκαν: Szczesny, Sagna, Vermaelen, Koscielny, Gibbs, Rosicky, Walcott, Oxlade-Chamberlain, Song,Van Persie, Gervinho

Για την AC Milan αγωνίστηκαν: Abbiati, Mexes, Thiago Silva, Van Bommel, Mesbah, Abate, Nocerino, Emanuelson, El Shaarawy, Ibrahimovic, Robinho

Συντάκτης: Δημήτρης Χατζούλης