Άστον Βίλα 2-1 Έβερτον: Πρώτη νίκη για την ομάδα του Τζέραρντ (vid)

Η Άστον Βίλα κέρδισε με 2-1 την Έβερτον και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, ακόμα και αν… αγχώθηκε στο τέλος.

Ο Τζέραρντ αναδείχθηκε νικητής στην πρώτη του κόντρα με τον Λάμπαρντ από τη θέση του προπονητή, με τους Ινγκς και Μπουεντία να χαρίζουν τη νίκη στην Άστον Βίλα, παρά το αυτογκόλ του Ντιν.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 32′ με ένα υπέροχο τέρμα του Ντάνι Ινγκς και με αυτό το σκορ πήγαν στο ημίχρονο οι δυο ομάδες.

Κάντε ένα like στη σελίδα μας στο Facebook

Η Έβερτον προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Τζέραρντ είδε τον Κουτίνιο να αποχωρεί τραυματίας από το γήπεδο περνώντας στη θέση του τον Μπουεντία.

Ο Αργεντινός ήταν αυτός που έκανε το 2-0 για τη Βίλα, έπειτα από τη δεύτερη ασίστ του Γουότκινς στο 86′. Και εκεί που έδειχνε πως το παιχνίδι είχε πλέον τελειώσει, το αυτογκόλ του Ντιν στο 87′ έβαλε την Έβερτον ξανά στο παιχνίδι.

Το σύνολο του Λάμπαρντ πίεσε στα τελευταία λεπτά, είχε δυο τρεις σημαντικές ευκαιρίες να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, όμως δεν τα κατάφερε και γνώρισε τη δεύτερη του ήττα σε ισάριθμους αγώνες. Από την άλλη η Άστον Βίλα πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς της στο φετινό πρωτάθλημα.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα εδώ.