Έβερτον-Γουέστ Χαμ 1-0: Τη νίκησε και την έστειλε στη ζώνη του υποβιβασμού! (vid)

Η Έβερτον πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα της επί της Γουέστ Χαμ με 1-0 χάρη στο γκολ του Νιλ Μοπέ στο 53ο λεπτό, ρίχνοντας στα… σχοινιά την ομάδα του Ντέιβιντ Μόις.

Σε ένα σκληρό ματς για γερά νεύρα, η Έβερτον του Φρανκ Λάμπαρντ ήταν αυτή που τελικά χαμογέλασε και πήρε το πολύτιμο τρίποντο. Μοναδικό γκολ της αναμέτρησης αυτό του Μοπέ στο 53′, έπειτα από ασίστ του Ιγουόμπι.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Το παιχνίδι είχε λίγες ευκαιρίες και πήγε κυρίως στη δύναμη με τις δύο ομάδες να αληλλοεξουδετερώνονται στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο τα «Ζαχαρωτά» προηγήθηκαν και έκτοτε προστάτεψαν το προβάδισμά τους, το οποίο κινδύνεψε περισσότερο στο 74′ όταν ο Σαΐντ Μπενραχμά πέτυχε το δεξί δοκάρι του Μπέγκοβιτς. Η Έβερτον πήγε στην 13η θέση με επτά βαθμούς, ενώ η Γουέστ Χαμ έχει… κατρακυλήσει στην 18η με μόλις τέσσερις βαθμούς μετά από επτά αγωνιστικές.

Ακολούθησέ μας στο Instagram για ακόμη περισσότερο υλικό από τα αγγλικά γήπεδα!