Έβερτον-Λίβερπουλ 0-0: Λευκή Ισοπαλία στο Γκούντισον (vid)

Ισοπαλο χωρίς σκορ έληξε το πρώτο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ ανάμεσα στην Έβερτον και τη Λίβερπουλ με τον Πίκφορντ αν είναι ο mvp του αγώνα.

Ισοπαλία χωρίς σκορ έληξε το πρώτο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ ανάμεσα στην Έβερτον και τη Λίβερπουλ. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τον Τζόρνταν Πίκφορντ όμως να βγαίνει ο παίχτης του αγώνα, έχοντας συνολικά οχτώ αποκρούσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο τα «Ζαχαρωτά» ξεκίνησαν με περισσότερη όρεξη, με περισσότερη ενέργεια έχοντας ένα δοκάρι στο 33′ με τον Ντέιβις. Στη συνέχεια η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ανέβηκε και στο 43′ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Πίκφορντ έβγαλε ένα σουτ βολίδα του Νόυνιεζ, το οποίο κατέληξε στη συνέχεια στο δοκάρι, ενώ αμέσως μετά στην ίδια φάση ένα ακόμα σουτ του Ντίαζ αυτή τη φορά χτύπησε στο δεξί δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, είχαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά έπεσαν πάνω στο τείχος του Πίκφορντ. Στο 69′ η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ είχε ακυρωθέν γκολ με το πρώην «Κόκκινο», Κόουντι, ο οποίος από θέση οφσάιντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Άλισον. Στη τελευταία φάση του αγώνα ο Σαλάχ έφτασε μια ανάσα από το 0-1, αλλά το σουτ του στη κλειστή γωνία έπειτα από παρέμβαση του Πίκφορντ κατέληξε στο δοκάρι.