118 views

Η Watford υποδέχεται την Coventry City και η Huddersfield υποδέχεται τη Luton στις 17:00 (ώρα Ελλάδας) και η στοιχηματική ομάδα των ΕΥΑΠ έχει ετοιμάσει μια δυάδα έτοιμη για ποντάρισμα.

Βασίλης Ανδρεαδέλης

Huddersfield Town-Luton Town (Σάββατο 7/11/2020, 17:00)
Διοργάνωση: Championship,11η αγωνιστική

Γήπεδο: John Smith’s Stadium

HUDDERSFIELD

Η Huddersfield βρίσκεται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με δέκα βαθμούς και συνολικό απολογισμό 4-1-5. Μεσοβδόμαδα για την δέκατη αγωνιστική της Championship ηττήθηκε εντός έδρας από την Bristol City με 1-2 σκορ. Μπήκε δυνατά και είχε τον έλεγχο των κινήσεων, προηγήθηκε στο 43ο λεπτό, όμως στο δεύτερο μέρος και σε διάστημα έξι λεπτών (77’ και 83’), δέχτηκε την ολική ανατροπή με δύο γκολ των φιλοξενούμενων. Στα πέντε τελευταία παιχνίδια που έδωσε μετράει 2-0-3, ενώ το over 2.5 επαληθεύτηκε στα τέσσερα από τα πέντε. Στους φετινούς αγώνες που έχει παίξει στο John Smith’s Stadium έχει μόλις δύο νίκες και τρεις ήττες, ενώ έχει δεχτεί και πέντε γκολ σε αυτούς. Αν θέλει να ελπίζει σε κάτι καλό για την τρέχουσα σεζόν πρέπει να παρουσιαστεί πιο ανταγωνιστική και να μαζέψει περισσότερους βαθμούς στις εντός έδρας αναμετρήσεις της. Η Huddersfield είναι ομάδα με επιθετική φιλοσοφία και τα παιχνίδια της συνήθως έχουν γρήγορο ρυθμό με γκολ εκατέρωθεν. Το over 2.5 εμφανίστηκε στα πέντε από τα τελευταία έξι ανεξαρτήτως έδρας, ενώ το goal/goal στα πέντε από τα τελευταία επτά. Πολύτιμοι παίκτες έως τώρα έχουν αποδειχτεί οι δύο επιθετικοί της, Josh Koroma (3 γκολ) και Fraizer Campbell (2 γκολ).

LUTON TOWN

Η Luton συνεχίζει την καλή της πορεία στην φετινή Championship, είναι ένατη στην βαθμολογία με 16 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από τις θέσεις των play off ανόδου. Για την δέκατη αγωνιστική αντιμετώπισε εκτός έδρας την Rotherham United, την οποία και νίκησε με το… αγαπημένο της σκορ (0-1). Παρουσιάστηκε μουδιασμένη στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και περιορίστηκε στο αμυντικό κομμάτι, όμως στο δεύτερο μισό εξισορρόπησε την κατοχή και τις τελικές ευκαιρίες και σκόραρε το γκολ της λύτρωσης στο 70ο λεπτό. Εκτός έδρας μετράει δύο σερί νίκες με 0-1 και συνολικά έχει απολογισμό 3-0-2, ενώ και στις πέντε αναμετρήσεις που έδωσε εκτός επαληθεύτηκε το no goal και το under 2.5. Σημαντικά «γρανάζια» για την Luton είναι ο Kiernan Dewsbury-Hall (μέσος), ο James Collins (επιθετικός, 2 γκολ) και ο Pelly Ruddock Mpanzu (μέσος, 2 γκολ).

Τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια:

Huddersfield-Luton Town 0-2 (Championship, 10/07/20)
Luton Town-Huddersfield 2-1 (Championship, 31/08/19)

Απουσίες

Huddersfield Town: Rarmani Edmonds-Green (αμυντικός, 0/0), Tommy Elphick (αμυντικός, 0/0), Dany Ward (επιθετικός, 0/0).

Luton Town: Bredan Galloway (αμυντικός, 0/0), αμφίβολοι: Rhys Norrington-Davies (αμυντικός, 9/0), Dan Potts (αμυντικός, 0/0).

Εκτίμηση
Αμφίρροπη αναμέτρηση ανάμεσα στην Huddersfield (15η θέση) και την Luton (9η θέση). Από την μία οι γηπεδούχοι βρίσκονται χαμηλά στην βαθμολογία και θέλουν να επανέρθουν στις νίκες, ώστε να τους δώσει την απαραίτητη ώθηση για την δύσκολη συνέχεια της σεζόν. Εντός έδρας δεν είναι άξιοι εμπιστοσύνης με όποιον αντίπαλο και αν αντιμετωπίσουν εμφανίζουν αρκετές αγωνιστικές αδυναμίες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι έχουν καλή ψυχολογία από την τελευταία τους νίκη, ενώ ξέρουν και να παίρνουν αποτελέσματα εκτός έδρας καθώς έχουν αποδειχτεί «πονοκέφαλος» για τις αντίπαλες ομάδες. Αναμένουμε το αποτέλεσμα του αγώνα να κριθεί στις λεπτομέρειες και δίνουμε ένα μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι «καίγονται» περισσότερο για το τρίποντο της νίκης. Βασική μας επιλογή το 1Χ & under 3.5, ενώ για τους περισσότερο «ρισκαδόρους» προκαλεί και η απόδοση στο 1Χ & under 2.5 (2.10).
Η πρόταση μας: 1X & under 3.5 (1.70)

Σωκράτης Μεταλίδης
Watford – Coventry (Σάββατο 7/11, 17:00)
Διοργάνωση: Championship, 11η αγωνιστική
Γήπεδο: Vicarage Road
Η καλύτερη εντός έδρας ομάδα της κατηγορίας υποδέχεται την χειρότερη εκτός έδρας ομάδα της κατηγορίας και υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί.

Watford

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς η Watford του Ivic κέρδισε με 3-2 τη Stoke μεσοβδόμαδα, με τον Sarr να πετυχαίνει το γκολ της νίκης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι «Hornets» άξιζαν τη νίκη, καθώς ήταν καλύτεροι από τη Stoke, με την ομάδα του Ivic να επανέρχεται στις νίκες μετά από τέσσερα παιχνίδια. Οι εκτός έδρες γκέλες την κράτησαν μέχρι τώρα μακριά από τις δυο πρώτες θέσεις, όμως στο Vicarage Road έχει τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία, όντας πανίσχυρη. Η ποιότητά της είναι δεδομένη και παιχνίδια σαν αυτό με την Coventry πρέπει να τα «καθαρίζει» εύκολα στην έδρα της, αν θέλει να ονειρεύεται την απευθείας άνοδο.

Coventry

Από την άλλη μεριά, η Coventry μετά τη μεγάλη νίκη που έκανε στην έδρα της επί της πρωτοπόρου Reading, φάνηκε να «γυρνάει τον διακόπτη», όμως δεν απέφυγε την ήττα στην έδρα της Nottingham Forest, σημειώνοντας μια ακόμα ήττα μακριά από το σπίτι της. Αυτή τη φορά στάθηκε και άτυχη, καθώς η Nottingham πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 90’+6 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Έτσι, παρέμεινε η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας στα εκτός έδρας παιχνίδια, αφού έχει πάρει μόλις ένα βαθμό σε πέντε παιχνίδια. Το ταξίδι στο Vicarage Road μοιάζει… mission impossible.
  • Τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια:
Watford – Coventry 3-0 (27/08/2019, EFL Cup)
Watford – Coventry 0-1 (30/07/2014, Φιλικό)
Watford – Coventry 0-0 (17/03/2012, Championship)
Απουσίες
Watford: Dele-Bashiru (Μέσος, 2/0), Masina (Αμυντικός, 0/0), Perica (Επιθετικός, 2/1), Success (Επιθετικός, 0/0).
Coventry: Bartlett (Μέσος, 0/0), Jones (Επιθετικός, 0/0).
Εκτίμηση
Με τις πρόσφατες γκέλες που έκανε η Watford σε Barnsley και Wycombe και μετά την «ψυχοβγαλτική» νίκη κόντρα στη Stoke, οι «Hornets» χρωστάνε στον εαυτό τους μια εύκολη εντός έδρας νίκη για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους. Άλλωστε, η ομάδα του Ivic είναι και ποιοτικά πολύ ανώτερη από την Coventry που εκτός έδρας «πελαγώνει». Θα είναι τεράστια έκπληξη αν δεν δούμε νίκη των γηπεδούχων.
Η πρότασή μας: 1 (1.66)/ 1 & over 1.5 (2.15).