Η Αγγλία επιστρέφει στην αγωνιστική δράση, ύστερα από τη διακοπή διάρκειας δύο εβδομάδων λόγω εθνικών ομάδων και η στοιχηματική ομάδα των ΕΥΑΠ έχει ετοιμάσει μια δυνατή δυάδα από τα γήπεδα της Championship, έτοιμη για ποντάρισμα.

Swansea-Rotherham United (Σάββατο 21/11/2020, 17:00)
Διοργάνωση: Championship,12η αγωνιστική

Γήπεδο: Liberty Stadium

SWANSEA

Η Swansea βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς και την χωρίζουν μόλις τρείς από την πρωτοπόρο Reading. Για την ενδέκατη αγωνιστική της Championship αντιμετώπισε την Norwich εκτός έδρας και γνώρισε την ήττα με 1-0. Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δέχτηκε αρκετή πίεση από την γηπεδούχο, όμως κατάφερε να την απειλήσει αρκετές φορές με αποκορύφωμα την ευκαιρία που κατέληξε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Στο δεύτερο μέρος εξισορρόπησε την κατοχή και ανέβασε ρυθμό κυρίως επιθετικά, όμως στο 84ο λεπτό δέχτηκε το μοιραίο γκολ της ήττας, το οποίο της έσπασε και το αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων.

Στα τελευταία πέντε παιχνίδια της μετράει 2-2-1 ανεξαρτήτως έδρας. Στο Liberty Stadium μετράει δύο σερί νίκες και απολογισμό 3-1-1 και ξέρει να παίρνει θετικά αποτελέσματα. Σκόραρε δύο ή περισσότερα γκολ στα τρία από τα πέντε τελευταία παιχνίδια που αγωνίστηκε εντός έδρας. Η Swansea δίνει μεγάλη βάση στην άμυνα και τα παιχνίδια της συνήθως κυμαίνονται σε χαμηλά σκορ. Το under 2.5 επαληθεύτηκε σε έξι σερί αναμετρήσεις της, ενώ στις τέσσερις από τις πέντε τελευταίες εντός έδρας εμφανίστηκε το 2-3 συνολικά γκολ.

ROTHERHAM UNITED
Η «νεοφώτιστη» Rotherham μετά από έντεκα αγωνιστικές στην Championship βρίσκεται στην 19η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς (10:12). Στα τελευταία πέντε παιχνίδια που έδωσε έχει απολογισμό 2-0-3, ενώ δέχεται γκολ σε τρία σερί. Για την προηγούμενη αγωνιστική νίκησε εντός έδρας την Preston με 2-1 σκορ.
Από το ξεκίνημα του αγώνα παρουσιάστηκε ορεξάτη και με σωστή ανάπτυξη του παιχνιδιού της κατάφερε να προηγηθεί στο 53ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι άσκησαν μεγάλη πίεση και ισοφάρισαν στο 80ο λεπτό, όμως η Rotherham είχε την απάντηση και έξι λεπτά αργότερα σκόραρε το νικητήριο γκολ για το πολύτιμο τρίποντο (86′).
Εκτός έδρας χάνει μεγάλο μέρος της δυναμικής της, καθώς μετράει 1-2-2 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της. Στα τρία επαληθεύτηκε το no goal και το 2-3 εύρος γκολ, ενώ το goal/goal μόλις στα δύο από τα πέντε.

• Τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια:

Swansea-Rotherham 4-3 (Championship, 19/04/19)
    Rotherham-Swansea 2-1 (Championship, 03/11/18)

Απουσίες

Swansea: Morgan Gibbs-White (μέσος, 5/1), George Byers (μέσος, 0/0).

Rotherham United: Shark MacDonald (μέσος, 9/0), Joe Mattack (αμυντικός, 7/0), Billy Jones (αμυντικός, 2/0), Chiedozie Ogbone (επιθετικός, 4/0), Clark Robertson (αμυντικός, 2/0).

Εκτίμηση

Αναμέτρηση για τη δωδέκατη αγωνιστική της Championship ανάμεσα σε δύο ομάδες με μεγάλη διαφορά δυναμικότητας. Από την μία, η έμπειρη Swansea ηττήθηκε στο τελευταίο παιχνίδι και έχει ως στόχο την επιστροφή στις νίκες και να παραμείνει στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Από την άλλη μεριά, η «νεοφώτιστη» Rotherham βγάζει ανταγωνιστικό πρόσωπο εντός γηπέδου, όμως το ρόστερ είναι περιορισμένων δυνατοτήτων και δύσκολα θα πάρει δεύτερο σερί θετικό αποτέλεσμα. Η γηπεδούχος είναι πολύ ισχυρή στην έδρα της και έχει κερδίσει ανώτερες ομάδες στο παρελθόν. Βασικό μας ποντάρισμα η νίκη της Swansea.

Η πρόταση μας: 1 (1.75)

Σωκράτης Μεταλίδης

Bristol City – Derby County (Σάββατο 21/11, 17:00)
Διοργάνωση: Championship, 12η αγωνιστική

Γήπεδο: Ashton Gate Stadium

Η «χτυπημένη» από τον κορωνοϊό Bristol City υποδέχεται τη Derby, στο ντεμπούτο του Rooney στον πάγκο της ομάδας.

Bristol City

H Bristol City έρχεται από δυο συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες πριν από τη διακοπή για τις εθνικές και κάπως έτσι βρίσκεται στο -2 από την κορυφή της βαθμολογίας. Οι «Robins»… χτυπήθηκαν από τον κορωνοϊό αυτή τη βδομάδα, με τουλάχιστον δέκα άτομα (παίκτες, τεχνικό τιμ) να βρίσκονται θετικοί στον covid-19, μεταξύ των οποίων και μερικά «βασικά γρανάζια» της ομάδας. Επίσης, παρά την πολύ καλή πορεία της ομάδας φέτος, οι τρεις τελευταίοι εντός έδρας αγώνες προβλημάτισαν. Βέβαια, αντιμετώπισαν και τρεις πολύ καλές ομάδες (Norwich, Swansea και Middlesbrough) παίρνοντας μόλις έναν βαθμό.

Derby County

Από την άλλη, είχαμε «αλλαγή σελίδας» στη Derby County, καθώς ο Cocu αποτελεί παρελθόν από τον πάγκο της ομάδας, με τον Wayne Rooney να αναλαμβάνει προσωρινά ( ; ) . Ο Cocu πλήρωσε το κάκιστο ξεκίνημα της ομάδας, η οποία βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με μια μόλις νίκη σε 11 παιχνίδια. Ο Rooney μάλλον δεν θα αγωνιστεί στο πρώτο του παιχνίδι ως προπονητής και αυτό ίσως στερήσει αρκετή από την εμπειρία που δίνει στην ομάδα ο πρώην επιθετικός της Manchester United. Συνήθως, όμως, οι αλλαγές στον πάγκο είναι ένα «ηλεκτροσόκ» για τις ομάδες, ενώ συγκεκριμένα η Derby επιβάλλεται να αντιστρέψει το κλίμα και να αρχίσει να παίρνει τα αποτελέσματα, ώστε να αποφύγει το κάζο του υποβιβασμού.

Bournemouth-Derby 1-1

Bristol City – Derby 3-2 (12/02/2019, Championship)
    Derby – Bristol City 1-2 (20/08/2019, Championship)
    Bristol City – Derby 1-0 (14/07/2019, Φιλικό)

Απουσίες

Bristol City: Baker (Αμυντικός, 0/0), Mawson (Αμυντικός, 5/0), Sessegnon (Αμυντικός, 3/0), Weimann (Επιθετικός, 7/1), Williams (Μέσος, 0/0), Walsh (Μέσος, 0/0). Αυτοί είναι μόνο οι τραυματίες.

Derby County: Jordon Ibe (Μέσος, 0/0).

Εκτίμηση

Η Bristol City έψαχνε μια εντός έδρας νίκη μετά από καιρό, όμως οι εξελίξεις της τελευταίας εβδομάδας δυσκολεύουν το έργο της. Αφενός ο κορωνοϊός που την επισκέφθηκε για τα καλά, αφετέρου η αλλαγή προπονητή στην Derby, αλλάζουν τα δεδομένα και μας οδηγούν στην κόντρα. Επίσης, δύσκολα να δούμε πολλά γκολ σε αυτό το παιχνίδι.

Η πρότασή μας: X2 (1.66) / X2 & under 3.5 (2.20).