Η μεγάλη βραδιά της Manchester United στο Τορίνο! (vid)

Όλοι θεωρούν τον τελικό του Champions League της σεζόν 1998/99 κάτι το εξωπραγματικό, όμως ξεχνούν αδίκως τον ημιτελικό του Delle Alpi, εκεί που η Manchester United με αντίπαλο την Juventus έκανε το θάυμα… πριν το θάυμα!

Ίσως είναι ένας από τους πιο ωραίους ημιτελικούς που έχουμε δει να παίζει αγγλική ομάδα και σίγουρα ο πιο συναρπαστικός μέχρι τους περυσινούς «άθλους» των Liverpool και Tottenham. Ήταν 21 Απριλίου του 1999, όταν όλος ο ποδοσφαιρικός κόσμος περίμενε το επαναληπτικό παιχνίδι μεταξύ της Juventus και της Manchester United, με τις δυο ομάδες να έχουν αφήσει ανοικτούς λογαριασμούς από το πρώτο ματς, που είχε έρθει ισόπαλο 1-1 στο Οld Trafford.

Προπονητής τότε στην Manchester United, φυσικά ο Sir Alex Ferguson και από την πλευρά των Ιταλών άλλος ένας σπουδαίος, ο Carlo Ancelotti. Φυσικά τα ονόματα των ποδοσφαιριστών προκαλούν δέος. Μιλάμε για παίκτες με τεράστια κλάση και σπουδαίες ποδοσφαιρικές ικανότητες.  Πραγματικά δε ξέρω από πού να αρχίσω… Zinédine Zidane, Roy Keane, Filippo Inzaghi, David Beckham, Edgar Davids, Andy Cole είναι μόνο κάποια από τα ονόματα, που καταλαβαίνεις ότι το επίπεδο των ημιτελικών είχε πιάσει ταβάνι!

Όπως σας είπαμε πριν η Juventus θα πήγαινε στον επαναληπτικό στο Τορίνο με το ελαφρύ προβάδισμα του 1-1 εκτός έδρας. Μπορούμε να πούμε πως το ματς άρχισε ιδανικά για την ομάδα του Ancelotti βλέποντας τον μεγάλο Pippo Inzaghi να πετυχαίνει δυο γρήγορα γκολ στο 6ο και 11ο λεπτό και παράλληλα να δίνει τεράστιο προβάδισμα στους Ιταλούς. Κανείς δε φανταζόταν τι θα βλέπαμε στην συνέχεια, σε ένα ματς που θα έκρινε ποια ομάδα θα περνούσε στον τελικό. Η United πέτυχε γρήγορα ένα γκολ ,που την έβαλε ξανά μέσα στο παιχνίδι χωρίς να χάσει χρόνο. Από κόρνερ που εκτέλεσαν οι φιλοξενούμενοι, ο μεγάλος Roy Keane πιάνει την κεφαλιά και μειώνει σε 2-1 στο 24ο λεπτό . Έπειτα από ακριβώς δέκα λεπτά αγώνα ο Yorke φέρνει όχι απλά το ματς στα ίσια, αλλά χαρίζει και πλεονέκτημα πρόκρισης για τους «Κόκκινους διαβόλους», αφού με δικιά του κεφαλιά μετά από σέντρα κάνει το 2-2, παγώνοντας το Delle Alpi. Έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια μετά από ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική. Οι γηπεδούχοι πίεζαν να πετύχουν το γκολ που θα έφερνε σε αυτούς την πρόκριση, ενώ οι Άγγλοι προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν το 2-2 που είχαν στα χέρια τους. Η Juventus όμως στην επανάληψη έπεσε πάνω σε μια πολύ οργανωμένη άμυνα της United και απείλησε σε περιπτώσεις όπως, ένα ακυρωθέν γκολ του Inzaghi που σωστά δεν μέτρησε, καθώς ο Ιταλός επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ. Η ώρα περνούσε και το άγχος ήταν στην πλευρά των γηπεδούχων. Η Manchester στην αντεπίθεση έβγαζε «φωτιές». Με αποτέλεσμα σε μια από αυτές, ο Yorke να τρυπήσει την άμυνα της Juventus, προσπαθώντας να περάσει και τον Angelo Peruzzi που τον ανέτρεψε, όμως ο διαιτητής άφησε το πλεονέκτημα και σε κενή εστία ο Andy Cole έκανε στο 83′ το 2-3, δίνοντας το εισιτήριο για τον τελικό της Βαρκελώνης.

Οι ενδεκάδες εκείνου του αγώνα:

Juventus: Angelo Peruzzi, Ciro Ferrara, Angelo Di Livio, Antonio Conte, Filippo Inzaghi, Mark Iuliano, Didier Deschamps, Alessandro Birindelli, Gianluca Pessotto, Zinédine Zidane, Edgar Davids.

Manchester United: Peter Schmeichel, Gary Neville, Denis Irwin, Ronny Johnsen, Jaap Stam, David Beckham, Nicky Butt, Andy Cole, Jesper Blomqvist, Roy Keane, Dwight Yorke.

Συντάκτης: Δημήτρης Χατζούλης