Κλοπ: «Δεν είναι καθαρό αλλά ”soft” πέναλτι, τραυματίες οι Άρνολντ και Ντίαζ»

Ο Κλοπ μίλησε μετά την ήττα της Λίβερπουλ από την Άρσεναλ στο Έμιρεϊτς, στο επεισοδιακό παιχνίδι που έληξε με 3-2.

Ο τεχνικός της Λίβερπουλ, Γιούργκεν Κλοπ, μιλώντας στο BBC Sport, σημείωσε: «Δημιουργήσαμε, ήμασταν πραγματικά επικίνδυνοι, πετύχαμε το γκολ μας, υπέροχο γκολ. Στη συνέχεια δεχθήκαμε γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Προφανώς κάναμε λάθος, η αντεπίθεση είναι το γκολ. Αυτή είναι η κατάστασή μας, φτάσαμε στο ημίχρονο γνωρίζοντας ότι ήμασταν καλοί στο παιχνίδι αλλά αγνοώντας το αποτέλεσμα.

Θέλαμε να συνεχίσουμε τα καλά πράγματα, αλλά δυστυχώς δεν το κάναμε αυτό. Ισοφαρίσαμε, ήταν ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι τότε. Η κατάσταση γύρω από το πέναλτι φυσικά θα έπρεπε να την είχαμε καθαρίσει. Τώρα το είδα και νομίζω ότι μπορείς να φανταστείς ότι δεν νομίζω ότι είναι καθαρό πέναλτι, είναι πολύ soft, νομίζω ότι είναι μια κατάσταση όπου ο διαιτητής το βλέπει ξανά σε πραγματικό χρόνο», είπε για το πέναλτι που κέρδισε ο Ζεσούς από τον Τιάγκο για το 3-2 της Άρσεναλ.

Πολλά πράγματα πήγαν εναντίον μας, αλλά δεν είμαστε τυφλοί, βλέπουμε ότι θα μπορούσαμε να πάμε καλύτερα σε στιγμές. Γενικά ήταν ένα καλό εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα σε μια καλή ομάδα. Τους προκαλέσαμε πολλά προβλήματα, αλλά στεκόμαστε εδώ χωρίς βαθμούς.

Για την αλλαγή του Τρέντ Αλεξάντερ-Άρνολντ: «Δυστυχώς είναι τραυματίας. Όπως και ο Λουίς Ντίαζ, δεν φαίνεται καλό και για τους δύο. Αυτό είναι το κερασάκι στην τούρτα». Περισσότερα για το παιχνίδι: «Η Άρσεναλ πάει πολύ καλά και στην κατάσταση που είμαστε νομίζω ότι κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Το να δεχθούμε τα τρία γκολ, δεν είχε καμία σχέση με το παιχνίδι πραγματικά. Πρέπει να κερδίζουμε μονομαχίες σε αυτές τις στιγμές. Δεν έπρεπε να μπουν σε αυτές τις καταστάσεις αλλά συνέβη.

«Είδα μια ομάδα με τη σωστή συμπεριφορά και έδωσε μάχη και έπαιξε ποδόσφαιρο και το πρώτο ημίχρονο ήταν καλό αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν είδα τόσο πολύ αυτές τις ποδοσφαιρικές στιγμές. Νομίζω ότι το παιχνίδι ήταν για ισοπαλία, αλλά σήμερα δεν πήραμε τίποτα».

Ακολούθησέ μας στο Instagram για ακόμη περισσότερο υλικό από τα αγγλικά γήπεδα!