78 views

Σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο Κίνγκ Πάουερ, Λέστερ και Τότεναμ τέθηκαν αντιμέτωπες για λογαριασμό του αγγλικού πρωταθλήματος, και έπειτα από μια «τρελή αναμέτρηση», η Τότεναμ πήρε τη νίκη και τους τρείς βαθμούς.

Ειδικότερα, οι Λονδρέζοι του Αντόνιο Κόντε ήταν ανώτεροι στη διάρκεια της αναμέτρησης, δημιουργώντας ευκαιρίες, τις οποίες, ωστόσο, δε μπορούσαν να μετατρέψουν σε γκολ. Παρά τις χαμένες ευκαιρίες των Κέιν, Χόιμπιεργκ και Σάντσεζ, η Λέστερ κόντρα στη ροή του αγώνα ευτύχησε να προηγηθεί χάρη στο τέρμα του Πάτσον Ντάκα, με τον επιθετικό της Τότεναμ, Χάρι Κέιν, να απαντά και να φέρνει την αναμέτρηση σε ισορροπία λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σχεδόν παρόμοιο, με την Τότεναμ να έχει καλύτερη εικόνα, αλλά τη Λέστερ πάλι να βρίσκει εκείνη το γκολ με τον Μάντισον, το οποίο έμοιαζε να είναι και γκολ νίκης. Όμως, τα δύο γκολ του Ολλανδού εξτρέμ των φιλοξενούμενων, Στίβεν Μπέργκβαιν, στο 95′ και στο 97′, χάρισαν μια τεράστια νίκη στους «Πετεινούς», δίνοντας στην ομάδα του Κόντε, βαθμολογική και ψυχολογική τόνωση. Το ματς εξελίχθηκε με έναν «τρελό» τρόπο με την Τότεναμ να «χτυπά» στη λήξη της αναμέτρησης και να παίρνει το τρίποντο, αποδεικνύοντας για ακόμη μια φορά, την ομορφιά που δίνει σε όλους μας το ποδόσφαιρο.

Φυσικά, ο Ιταλός τεχνικός παρέμεινε ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα καθώς και από την εμφάνιση, και στις δηλώσεις του στάθηκε τόσο στον χρυσό σκόρερ, Μπέργκβαιν, όσο και στην προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες του ως το τελευταίο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα, δήλωσε τα εξής στο BT Sport μετά τη λήξη του αγώνα: «Ήταν μια υπέροχη νίκη. Δεν αξίζαμε να χάσουμε, ενώ ούτε η ισοπαλία θα ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα για τους παίκτες μου. Παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο και δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες. Η ομάδα μου έδειξε ότι ποτέ δεν παρατάει κανένα παιχνίδι»!

Κόντε

«Ο Στίβεν έχει καταπληκτικά χαρακτηριστικά και ικανότητες ως ποδοσφαιριστής, που πολλές ομάδες δε διαθέτουν στο ρόστερ τους. Τον υπολογίζω και είναι μέρος της ομάδας. Παίξαμε καλά, είχαμε ευκαιρίες, ωστόσο, ως ομάδα πρέπει να δουλέψουμε και να μάθουμε καλύτερα να ελέγχουμε το παιχνίδι και να το φέρνουμε στα μέτρα μας».

Με τις δηλώσεις αυτές, ο Κόντε φάνηκε ικανοποιημένος από τη νίκη και έκανε ξεκάθαρο πως η Τότεναμ έχει αρκετή δουλειά ακόμη ως ομάδα για να ανέβει ακόμη περισσότερο. Και βέβαια, δεν μπορούμε να παραλείψουμε το γεγονός, πως ο ποδοσφαιριστής που της χάρισε τη νίκη στην έδρα των «Αλεπούδων» είναι πιθανό να βρίσκεται μετά το πέρας της μεταγραφικής περιόδου στην Ολλανδία και στον Άγιαξ, όπως πολλά δημοσιεύματα αναφέρουν, όμως, μια τέτοια εμφάνιση, μπορεί και να αποτελέσει τη βάση και το λόγο παραμονής του στο Λονδίνο. Η συνέχεια για το σύνολο του Κόντε περιλαμβάνει ένα δύσκολο ματς κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Τσέλσι, την ερχόμενη Κυριακή στο Στάμφορντ Μπρίτζ (18:30) και μένει να δούμε εάν μπορεί να συνεχίσει η Τότεναμ τα θετικά αποτελέσματα με τον Ιταλό στον πάγκο της.

Συντάκτης: Μιχάλης Γεώργου