Mόις: «Αν έπρεπε να αποκλειστούμε, ήθελα να είναι με αυτόν τον τρόπο»

Ο Ντείβιντ Μόις ήταν χαρούμενος με την προσέγγιση που είχε η ομάδα του στο παιχνίδι με την Μπάγερ Λεβερκούζεν παρά τον αποκλεισμό της Γουέστ Χαμ.

Για 76 λεπτά η Γουέστ Χαμ φαινόταν πως θα είναι η πρώτη ομάδα που θα κερδίσει την πρωταθλήτρια πλέον Γερμανίας, Μπάγερ Λεβερκούζεν, μετά τον Μάιο του 2023. Τα «Σφυριά» ήταν ανώτερα, έχασαν πολλές ευκαιρίες και ίσως αδίκησαν αρκετά την εικόνα τους με την εμφάνιση στο πρώτο παιχνίδι.

Τελικά οι «Ασπιρίνες» δεν έχασαν για μία ακόμη φορά, με τον Φριμπόνγκ να ισοφαρίζει στο 89′ και τη Λεβερκούζεν να παίρνει την πρόκριση με συνολικό σκορ 1-3. Ο Ντείβιντ Μόις ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιημένος με την εικόνα της ομάδας του.

« Ήταν μια εξαιρετική ομαδική εμφάνιση, νομίζω σε όλους τους τομείς. Αντιμετωπίσαμε μια πραγματικά καλή ομάδα, σήμερα είχαμε τις ευκαιρίες να είμαστε μπροστά με 2 ή 3-0 και χάσαμε μερικές σημαντικές ευκαιρίες, αλλά δεν μπορω να κρίνω τους παίκτες.

Αν ήταν να αποκλειστούμε από την Ευρώπη, ήθελα να φύγουμε παίζοντας έτσι. Ήταν μια φανταστική εμφάνιση ενάντια σε μια πολύ καλή ομάδα. Τακτικά κάναμε μια εξαιρετική δουλειά στον πρώτο αγώνα, πήγαμε στη Λεβερκούζεν και φτάσαμε στο 83ο λεπτό χωρίς να δεχτούμε γκολ. Ίσως να εξαντληθήκαμε αλλά ήμουν αρκετά περιορισμένος στις αλλαγές που θα μπορούσα να κάνω. Σήμερα, το μεγαλύτερο κρίμα είναι ότι απλά δεν πήραμε το δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ξεμείναμε από ενέργεια, αλλά δεν ήταν για έλλειψη προσπάθειας»,

Από την άλλη ο Τσάμπι Αλόνσο δήλωσε πως η ομάδα του στάθηκε τυχερή που δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0:

« Ήταν ένας αγώνας με δύο διαφορετικά ημίχρονα. Γνωρίζαμε ότι η Γουέστ Χαμ θα ξεκινήσει με υψηλό ρυθμό και θα μας πιέσει ψηλά. Δεν μπορέσαμε να το χειριστούμε, δεν νιώσαμε άνετα και είχαμε προβλήματα. Ήμασταν αδύναμοι στα διπλά, χάσαμε μερικές εύκολες μπαλιές και δεν ήταν εύκολο.

Μετά το πρώτο γκολ είχαμε τύχη που δεν δεχθήκαμε άλλο – αυτό ήταν πιθανότατα το καλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Οι παίκτες γνώριζαν καλά ότι η έντασή μας, η φυσική μας κατάσταση στις μονομαχίες και η σταθερότητα στη μπάλα δεν ήταν αρκετά καλές. Κάναμε μία μικρή αλλαγή, δείξαμε χαρακτήρα και δείξαμε πως μπορούμε να παίξουμε».