Ο πιο υποτιμημένος τίτλος της Μάντσεστερ Σίτι ήταν ο πρώτος της

Η Μάντσεστερ Σίτι έχασε πέρυσι το Τσάμπιονς Λιγκ, χάνοντας την ευκαιρία να γευθεί για πρώτη φορά κούπα εκτός συνόρων. Αυτό όμως έχει ήδη συμβεί απ’ το 1970!

Η Μάντσεστερ Σίτι μετά την ιστορικής σημασίας αλλαγή σκυτάλης στο ιδιοκτησιακό καθεστώς και την εξαγορά της από το Abu Dhabi United Group το 2008 άλλαξε επίπεδο. Από μία ομάδα που στις αρχές της χιλιετίας κινδύνευε ή και έφτανε σε υποβιβασμό (σεζόν 2000/01), μεταμορφώθηκε στην -ίσως- πιο πετυχημένη αγγλική ομάδα εντός συνόρων της δεκαετίας που μας πέρασε. Μια περίοδος στην όποια στέφθηκε τέσσερις φορές πρωταθλήτρια, δύο φορές κυπελλούχος, ενώ κατέκτησε πέντε φορές το Λιγκ Καπ και τρεις φορές το Κομιούνιτι Σιλντ.

Παρά τις επιτυχίες αυτές, υπάρχει ένα μεγάλο απωθημένο για όλους στην ομάδα. Αυτό δεν είναι άλλο από την κατάκτηση του Champions League. Από τα πιο υψηλόβαθμα διοικητικά στελέχη μέχρι και τον τελευταίο οπαδό υπάρχει τεράστια δίψα για την πολυπόθητη ευρωπαϊκή κούπα. Η οποία όμως δεν θα είναι η πρώτη, όπως συχνά αναφέρεται!

Πάμε λοιπόν μισό αιώνα πίσω, στη πενταετία 1967-1972 στην πρώτη «χρυσή» περίοδο της Μάντσεστερ Σίτι χωρίς τους Άραβες και την οικονομική δύναμη που έφεραν μαζί τους. Έχοντας κατακτήσει το πρωτάθλημα το 1968, ο πρώτος τίτλος της ομάδας μετά από 12 χρόνια, στη γαλάζια πλευρά της πόλης αποπνέει αισιοδοξία. Πράγματι με ηγέτη τον θρύλο του συλλόγου Κόλιν Μπελ και άξιους συμπαραστάτες του τους Άλαν Όουκς, Νιλ Γιανγκ και Φράνσις Λι οι «Πολίτες» κατακτούν το FA Cup το 1969 (1-0 τη Λέστερ στο Γουέμπλεϊ) και κερδίζουν τη συμμετοχή για το Κύπελλο Κυπελλούχων της επόμενης σεζόν.

μάντσεστερ 1970

Εκείνα τα χρόνια, δεν υπήρχαν όμιλοι όπως τους γνωρίζουμε σήμερα, αλλά νοκ άουτ διπλά παιχνίδια από τον 1ο γύρο έως και τον τελικό, όπου το παιχνίδι ήταν μονό. Στο ξεκίνημα λοιπόν οι «Πολίτες» βρίσκονται αντιμέτωποι με την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Πρώτο παιχνίδι στη Χώρα των Βάσκων και οι δύο ομάδες αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 3-3. Τα γκολ της Αθλέτικ, που προηγήθηκε με διαφορά δύο τερμάτων δύο φορες μέσα στο παιχνίδι (2-0, 3-1) πέτυχαν οι Ουριάρτε, Χαβιέ Κλεμέντε και Αργκοίτια, ενώ για τη Σίτι που ισοφάρισε στο 90ο λεπτό σκόραραν οι Γιανγκ, Τόμι Μπουθ και ο Λουίς Ετσεμπερία (αυτογκόλ).

Στον επαναληπτικό η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε της αντιπάλου της με 3-0 με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο 2ο ημίχρονο και προκρίθηκε στον 2ο γύρο, με τους σκόρερ να είναι οι τρεις χαφ που χρησιμοποιούσε ο Τζο Μέρσερ στο 4-3-3 που εφάρμοζε (Όουκς, Μπελ και Ίαν Μπόγιερ). Η κληρωτίδα ήταν πολύ «ευγενική» με την αγγλική ομάδα και την έφερε αντιμέτωπη με την αδύναμη Λιρς από το Βέλγιο στο 2ο γύρο της διοργάνωσης.

Ο πρώτος αγώνας διεξήχθη στην έδρα της Λιρς με τη Σίτι να φεύγει νικήτρια με 0-3. Σκόρερ οι Λι (δις) και Μπελ. Στον επαναληπτικό του Μέιν Ρόουντ οι «Πολίτες» επιβεβαίωσαν για μία ακόμη την ανωτερότητά τους διαλύοντας τη βελγική ομάδα με 5-0, χάρη σε ένα ακόμα brace του Λι, δύο ακόμη τέρματα του Μπελ κι ένα του Μάικ Σάμερμπι.

Φτάνοντας στους προημιτελικούς οι Άγγλοι συνάντησαν την πορτογαλική Ακαντέμικα. Ο πρώτος αγώνας στη Κοΐμπρα έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα, ενώ στον επαναληπτικό ο αγώνας ήταν εξίσου αμφίρροπος και οδηγήθηκε στη παράταση. Το έξτρα 30λεπτο όδευε στο τέλος του ώσπου ένα γκολ του πρωτοεμφανιζόμενου πιτσιρικά, Τόνι Τάουερς, στο παιχνίδι έκρινε τη πρόκριση υπέρ της ομάδας του Μάντσεστερ, στέλνοντας τη στους ημιτελικούς απέναντι στη Γερμανική Σάλκε!

Κόντρα στους Γερμανούς η Σίτι γνώρισε τη μοναδική της ήττα στη διοργάνωση. Στο πρώτο αγώνα στο Γκεσελκίρχεν η Σάλκε νίκησε τους Άγγλους με 1-0 και σκόρερ τον Σταν Λιμπούντα. Για πρώτη φορά στη διοργάνωση οι «Πολίτες» πήγαιναν σε έναν επαναληπτικό με τον αντίπαλο να έχει το πλεονέκτημα. Το παιχνίδι ξεκίνησε σε ένα κατάμεστο Μέιν Ρόουντ και η ομάδα του Μέρσερ ήταν υπερηχητική. Στο 27ο λεπτό προηγούταν ήδη με 3-0 (!) χάρη στον καταπληκτικό, σε εκείνο το παιχνίδι, Γιανγκ που σκόραρε δις, ενώ είχε και την ασίστ στο 1-0 του Μάικ Ντόιλ προτού συμπληρωθούν 10 λεπτά παιχνιδιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μπήκε και πάλι φουριόζα και στο 52ο λεπτό έκανε το 4-0 με τον Λι. Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, φυσιολογικά εφόσον όλα είχαν κριθεί, όμως από εκείνο το ξέφρενο ποδοσφαιρικό πάρτι δεν γινόταν να λείπει το αστέρι της ομάδας. Στο 82ο λεπτό του αγώνα ο Μπελ σκοράρει και διαμορφώνει το 5-0 για τους «Πολίτες», με το μόνο που κατάφερε η απογοητευμένη Σάλκε, που είδε το προβάδισμά της να εξανεμίζεται, ήταν να σκοράρει το γκολ της τιμής ξανά με τον Λίμπουντα. Τελικό αποτέλεσμα 5-1 και με συνολικό σκορ 5-2 η Μάντσεστερ Σίτι προκρίνεται για πρώτη φορά στην ιστορία της σε έναν τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο τελικός ήταν προγραμματισμένος για τις 29 Απριλίου 1970 στο Πράτερσταντιον, γνωστό σήμερα ως Έρνστ Χάπελ Στάντιον προς τιμήν του σπουδαίου Αυστριακού προπονητή. Αντίπαλος η Γκόρνικ Ζάμπρζε από την Πολωνία. Για την ιστορία οι Πολωνοί είχαν αποκλείσει κατά σειρά τον Ολυμπιακό, τη Ρέιντζερς, τη Λέφσκι Σόφια και τη Ρόμα.

Οι «Πολίτες» επέλεξαν να φορέσουν τη κοκινόμαυρη εμφάνιση αντί της κλασσικής γαλάζιας σε μία ομολογουμένως παράδοξη επιλογή, η οποία όμως αποδείχθηκε γούρικη.Οι παίκτες του Μέρσερ μπήκαν, όπως και εναντίον της Σάλκε, με το πόδι στο γκάζι και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 12ο λεπτό με τον Γιανγκ.

Αυτό το γκολ αποδείχθηκε καταλυτικό, καθώς οι παίκτες της Σίτι απέβαλαν το άγχος και διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι, «χτυπώντας» για δεύτερη φορά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, κερδίζοντας πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Λι στο 43ο λεπτό του αγώνα. Στην επανάληψη η Γκόρνικ παρότι μείωσε σε 2-1 με τον Στάνισλαβ Οσλίζλο δεν κατάφερε να απειλήσει περισσότερο. Έτσι, το παιχνίδι τελείωσε με τη Μάντσεστερ Σίτι να ανακηρύσσεται Κυπελλούχος Ευρώπης για πρώτη και μοναδική φορά στην ως τώρα ιστορία της!

Εκείνη η επιτυχία έφερε μεγάλο κύμα αισιοδοξίας σε όλους γύρω από την ομάδα. Δυστυχώς η ευφορία δεν μακροημέρευσε, καθώς ο τραυματισμός του Μπελ -ένας τραυματισμός που μακροπρόθεσμα τον έκανε να κρεμάσει τα παπούτσια του πρόωρα- σε ένα ντέρμπι με τη μισητή αντίπαλο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το 1975 για το Λιγκ Καπ στέρησε από την ομάδα τον ηγέτη της και την μετέτρεψε από μία ανερχόμενη δύναμη στην ομάδα που γνωρίζαμε πριν το 2008.

Μπορεί λοιπόν τη τελευταία δεκαετία η Μάντσεστερ Σίτι να έχει δημιουργήσει εξαιρετικές ομάδες και ειδικά τα τελευταία χρόνια με τον Πεπ Γκουαρδιόλα στη τεχνική ηγεσία να έχει επιβάλλει την εγχώρια κυριαρχία της, όμως ο στόχος της ευρωπαϊκής κορυφής δεν έχει ακόμη επιτευχθεί. Με την φετινή χρονιά να αποτελεί μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία.

Εκείνη λοιπόν η επιτυχία της ομάδας του Μέρσερ, των έντεκα Άγγλων στην ενδεκάδα με σπουδαίους ποδοσφαιριστές της εποχής να την απαρτίζουν, δεν πρέπει να λησμονείται. Αντιθέτως ίσως πρέπει να παραδειγματιστούν ο Καταλανός και οι παίκτες του, που πέρυσι έφτασαν κοντά στο πολυπόθητο τρόπαιο όσο ποτέ άλλοτε, αλλά το άφησαν να ξεγλιστρήσει.

Συντάκτης: Χρήστος Κόττας

Κάνε follow τη σελίδα μας στο Instagram για περισσότερο υλικό από τα αγγλικά γήπεδα, αλλά και ποδοσφαιρικές ιστορίες που δεν θα διαβάσεις αλλού!