Όταν η Arsenal «εκτέλεσε» την «Μεγάλη Κυρία»

Μια τέτοια νύχτα του 2006 η Arsenal κατακτούσε μία μεγάλη νίκη με 2-0 επί της Juventus στο Highbury για τον πρώτο αγώνα των «8» του UEFA Champions League, που αποδείχθηκε τελικά καθοριστικός για την πρόκρισή της στα ημιτελικά.

Η Arsenal, αφού προκρίθηκε εύκολα από τον 2ο όμιλο συγκεντρώνοντας 16 βαθμούς απέναντι σε Ajax, Thun και Sparta Prague, βρέθηκε αντιμέτωπη στην φάση των «16» του Champions League με την «Βασίλισσα της Ευρώπης», Real Madrid, την οποία και κατάφερε να βγάλει εκτός διοργάνωσης, αφού πρώτα έφυγε με το «διπλό» από την Ισπανία χάρη στο καταπληκτικό «σόλο» τέρμα του Thierry Henry, ενώ στον επαναληπτικό της Αγγλίας απέσπασε ισοπαλία 0-0.

Στην συνέχεια, κληρώθηκε με την πρωταθλήτρια Ιταλίας Juventus, την οποία κέρδισαν στο Highbury, με τους Cesc Fabregas (40′) και Thierry Henry (69′) να σημειώνουν τα μοναδικά τέρματα της αναμέτρησης, σε ένα παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι είδαν δύο παίκτες τους να αποβάλλονται μέσα σε μόλις δύο λεπτά (Camoranesi στο 87′ και Zebina στο 89′). Στον δεύτερο αγώνα, οι «Κανονιέρηδες» κατόρθωσαν να μην ηττηθούν στο Τορίνο, χωρίς μάλιστα να δεχθούν γκολ (0-0), παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τους «4» του θεσμού.

Οι συνθέσεις από το παιχνίδι:

Arsenal: Lehmann, Eboue, Toure, Senderos, Flamini, Hleb, Silva, Fabregas, Pires, Henry, Reyes (Van Persie 82′)

Juventus: Buffon, Zebina, Thuram, Cannavaro, Zambrotta, Camoranesi, Vieira, Emerson, Mutu (Chiellini 71′), Ibrahimovic, Trezeguet (Zalayeta 79′).

Στα ημιτελικά η ομάδα του Arsene Wenger κληρώθηκε με την ισπανική Villarreal, της οποίας το εμπόδιο ξεπέρασε, αν και δύσκολα, με συνολικό σκορ 1-0 (1-0 στο Λονδίνο και 0-0 στην Ισπανία). Στον τελικό, συνάντησε μία ακόμη ισπανική ομάδα, την Barcelona, όπου αν και προηγήθηκε στο σκορ με την κεφαλιά του Sol Campbell στο 37ο λεπτό, εν τέλει δεν κατάφερε να σηκώσει την κούπα με τα «μεγάλα αυτιά»καθώς οι «Καταλανοί» με δράστες τους Samuel Eto’o (76′) και Juliano Belletti (81′) γύρισαν το ματς και κατέκτησαν το τρόπαιο για δεύτερη φορά στην ιστορία τους.