Όταν η Arsenal «σκορπίστηκε» στους… έξι ανέμους

Σαν σήμερα, τέσσερα χρόνια πριν «έλαβε χώρα» ένα Λονδρέζικο ντέρμπι ανάμεσα σε Chelsea και Arsenal, που δύσκολα θα ξεχαστεί – από αμφότερες τις πλευρές.

Ήταν 22 Μαρτίου 2014 όταν «Μπλε» και «Κανονιέρηδες» διασταύρωσαν τα ξίφη τους σε ένα εκ των μεγαλύτερων ντέρμπι της αγγλικής πρωτεύουσας, του Λονδίνου. Η Chelsea στην επιστροφή του Mourinho στον πάγκο της είχε συγκομιδή 66 βαθμών όντας πρώτη, φιλοξενούσε την τέταρτη (γκουχου γκουχου) Arsenal του Arsene Wenger με 62 βαθμούς.

«Η καλή ή κακή μέρα από το πρωί φαίνεται», που λένε. Αυτό επιβεβαιώθηκε και στο εν λόγω ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ψυχωμένοι στο χορτάρι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό η μπάλα βρέθηκε στον Samuel Eto’o εντός περιοχής μετά από καλή αντεπίθεση με τον Καμερουνέζο με ωραίο πλασέ να ανοίγει το σκορ.

Αποτέλεσμα εικόνας για chelsea 6-0 arsenal

Ελάχιστα δευτερόλεπτα αργότερα, ο André Schürrle σχεδόν από την ίδια γωνία σούταρε και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ήρθε και η φάση του 15ου λεπτού που συζητήθηκε ιδιαίτερα τις επόμενες μέρες. Ο Hazard πλάσαρε και ο Oxlade-Chamberlain με μια εξαιρετική βουτιά, απόκρουσε την μπάλα που κατευθυνόταν στα δίχτυα. Ο Andre Marriner, όμως, έχασε τη φάση. Έδωσε την σωστή κάρτα αλλά στον λάθος παίκτη καθώς ο Gibbs που απεβλήθη δεν έκανε κανένα σφάλμα. O Hazard ευστόχησε από τα 11 βήματα κλειδώνοντας το τρίποντο.

Τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 45 λεπτών ήρθε και το τέταρτο τέρμα των γηπεδούχων με τον Torres να δίνει στον Oscar και τον Βραζιλιάνο να κάνει το 4-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ήταν η δεύτερη φορά στην ιστορία της Arsenal που δεχόταν τέσσερα τέρματα μέσα σε ένα ημίχρονο.

Φυσικά, οι «Μπλε» δεν έχασαν την μοναδική ευκαιρία που είχαν να ταπεινώσουν τη μισητή αντίπαλο τους. Έτσι κι έγινε. Ο Oscar με σουτ έκανε το 5-0 στο 66ο λεπτό και πέντε λεπτά μετά ο Salah έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα κάνοντας με τετ-α-τετ το ανεπανάληπτο (;) 6-0. Για την ιστορία, τη χρονιά εκείνη πρωταθλήτρια ήταν η Manchester City με 86 βαθμούς, τρίτη η Chelsea με 82 και τέταρτη η Arsenal με 79 βαθμούς.