Όταν η Liverpool «σκόρπισε» την Real Madrid

Η στήλη «European Nights» είναι ξανά κοντά σας για να σας θυμίσει πως η Liverpool του Rafa Benitez έκανε «κομματάκια» την Real Madrid του Juande Ramos!

Στις 10/03/2009 η Liverpool θα υποδεχόταν τους Μαδριλένους στον επαναληπτικό αγώνα για την φάση των 16 του Champions League στο Anfield. Αφού είχε προηγηθεί σπουδαίο διπλό τον «Reds» στο Μπερναμπέου με 0-1 χάρη σε γκολ του Benayoun, η Liverpool θα έδινε τον επαναληπτικό αγώνα έχοντας ένα μεγάλο προβάδισμα κόντρα στη «Βασίλισσα».

Η Liverpool μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι χάνοντας τρεις-τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες, δείχνοντας πως δεν θα άφηνε περιθώρια στους παίκτες της Real να επιβάλουν το παιχνίδι τους. Από την άλλη οι Μαδριλένοι πραγματοποίησαν ένα πολύ κακό ξεκίνημα στον αγώνα και έμειναν πίσω στο σκορ στο 16ο λεπτό, καθώς μετά από λάθος στην άμυνα, ο Fernando Torres έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στην συνέχεια ενώ η Real δεν έδειξε σημάδια αλλαγής μετά το 1-0, ήρθε και δεύτερο γκολ για την ομάδα του Rafa μετά από αυστηρό πέναλτι -όπως το χαρακτήρισαν πολλοί- που εκτέλεσε εύστοχα ο Gerrard στο 28ο λεπτό. Με αυτό το 2-0 έκλεισε και το ημίχρονο, σκορ που έδειχνε πως η Liverpool ήταν αδύνατον να μην είναι στην επόμενη φάση του Champions League.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν φυσικό η Real αύξησε την πίεση της από νωρίς με αποτέλεσμα να γίνει ακόμα πιο ευάλωτη στην άμυνα αφήνοντας πολλούς ελεύθερους χώρους. Έτσι ήρθε και το 3-0 λοιπόν από τον αρχηγό της ομάδας και πάλι, τον Steven Gerrard, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο 48ο λεπτό. Πλέον το παιχνίδι είχε τελειώσει για την ομάδα της Real, όχι όμως και για τους «Reds» που έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα στο 88ο λεπτό με τον Dossena. Μια τεράστια νίκη για την Liverpool και παράλληλα μια ντροπιαστική ήττα για την Real Madrid.

Οι ενδεκάδες του αγώνα:

Liverpool: Reina , Arbeloa , Skrtel, Garragher, Fabio Aurelio, Xabi Alonso, Mascherano, Babel , Kuyt, Gerrard και Torres.

Real Madrid: Casillas, Sergio Ramos, Cannavaro , Pepe , Heinze, Gago , Diarra, Robben, Sneijder , Raul και Higuain.