Παουλίνιο: Ο δεύτερος που «πληγώνει» Άρσεναλ και Τότεναμ στην ίδια σεζόν στην Ευρώπη

Ο επιθετικός της Σπόρτινγκ, Παουλίνιο, έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης που καταφέρνει να πετύχει γκολ κόντρα σε Άρσεναλ και Τότεναμ μέσα στην ίδια σεζόν.

Η Άρσεναλ έφυγε με την ισοπαλία (2-2) από την Πορτογαλία, παρ’όλο που προηγήθηκε με τον Σαλιμπά στο 22ο λεπτό απέναντι στη Σπόρτινγκ.

Οι Πορτογάλοι ανέτρεψαν προσωρινά το σκορ με γκολ των Ινάσιο στο 34′ και Παουλίνιο στο 55′, πριν ισοφαρίσει η ομάδα του Αρτέρα στο 62ο λεπτό με το αυτογκόλ του Μορίτα.

Ακολούθησέ μας στο Instagram για περισσότερο υλικό από τα αγγλικά γήπεδα!

Ο Παουλίνιο πέτυχε κάτι αξιοσημείωτο, καθώς σύμφωνα με την Opta, είναι μόλις ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία που πετυχαίνει γκολ κόντρα σε δυο λονδρέζικες ομάδες, την Άρσεναλ και την Τότεναμ, μέσα στην ίδια σεζόν, στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (εξαιρούνται τα προκριματικά).

Ο πρώτος που το έκανε δεν είναι άλλος από τον επιθετικό του Ολυμπιακού, Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος είχε σκοράρει μέσα στην έδρα της Τότεναμ στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και αργότερα μέσα στην ίδια χρονιά είχε σκοράρει εκείνο το αξέχαστο γκολ και μέσα στην έδρα της Άρσεναλ που χάρισε την πρόκριση στους Πειραιώτες.

Ο Παουλίνιο είχε σκοράρει κόντρα στην Τότεναμ στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, όταν οι Πορτογάλοι είχαν κερδίσει με 2-0 την ομάδα του Κόντε με γκολ του Πορτογάλου επιθετικού στο 90′ και του Αρτούρ στο 90+3′.

Η Σπόρτινγκ βγήκε τρίτη στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ και έπεσε στο Γιουρόπα Λιγκ πάνω στη Μίντιλαντ, την οποία απέκλεισαν εύκολα και έπειτα πάνω στην Άρσεναλ, με το πρώτο παιχνίδι να ολοκληρώνεται προ ολίγου.

Ο Παουλίνιο σκόραρε και πάλι κάνοντας προσωρινά την ανατροπή για την ομάδα του στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όμως δεν ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στη Σπόρτινγκ. Όλα θα κριθούν στο Έμιρειτς