185 views

Χρειάστηκε να μπούμε στον Σεπτέμβριο για να ξεκινήσει η πολυαγαπημένη Premier League, με την πρεμιέρα να μας αποζημιώνει, καθώς είχαμε σκορ και θέαμα.

Fulham – Arsenal 0-3 (8′ Lacazette, 49′ Gabriel, 57′ Aubameyang)

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η Arsenal. Ο Arteta, βασιζόμενος στη σφιχτή άμυνα και στις γρήγορες αντεπιθέσεις, έχει βελτιώσει κατά πολύ την ομάδα του. Το σκορ άνοιξε ο Alexandre Lacazette, καθώς εκμεταλλεύτηκε την μετριοπαθή απόκρουση του Rodak. Το δεύτερο τέρμα επετεύχθη από τον Βραζιλιάνο Gabriel, με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του συμπατριώτη του, κι επίσης νεοφερμένου Willian. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο PIerre-Emerick Aubameyang, με εξαιρετικό πλασέ από πλάγια θέση.

Στο τακτικό κομμάτι, η Arsenal παρατάχθηκε με ένα 3-4-3, έχοντας ως αριστερό στόπερ τον Tierney, ως δεξιό μέσο τον Bellerin και ως αριστερό μέσο τον Maitland-Niles. Όταν η ομάδα του Arteta αμυνόταν, το σύστημα μετατρεπόταν σε 4-4-2, με τον Willian να οπισθοχωρεί στη μεσαία γραμμή. Γενικότερα η Arsenal είδαμε να πιέζει πολύ ψηλά, και με τους Aubameyang και Willian στα επιθετικά άκρα να δίνει πλάτος στο παιχνίδι της. Από την άλλη, ο Parker παρέταξε την ομάδα του με ένα κλασσικό 4-2-3-1, με την ανάπτυξη να γίνεται κυρίως από τις πτέρυγες και τους Kebano-Cavaleiro. Παρότι υπήρχε συνοχή στην ενδεκάδα, κέντρο και επίθεση δεν επικοινωνούσαν σωστά, την ώρα που στην άμυνα γίνονταν αρκετά λάθη.

Crystal Palace – Southampton 1-0 (13′ Zaha)

Με νίκη μπήκε στο πρωτάθλημα και η Crystal Palace, εναντίον της Southampton. Παρότι η πρώτη επικίνδυνη στιγμή άνηκε στους «Αγίους», εν τέλει οι «Αετοί» άνοιξαν το σκορ, με τον Zaha, μετά από μπαλιά ακριβείας του Townsend. Το VAR στην αναμέτρηση είχε την τιμητική του, καθώς το 50ο λεπτό, κι ενώ αρχικά ο Walker-Peters αποβλήθηκε, επέστρεψε στο ματς με κίτρινη κάρτα. Εκτός αυτού, στο 83ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Zaha, με τον Ιβοριανό να υποδεικνύεται σε θέση offside.

Στα της συνθέσεως, η Palace παρατάχθηκε με ένα 4-4-2 στην ευθεία, όντας κλεισμένη πίσω και στηριζόμενη σε αντεπιθέσεις, με την ταχύτητα των Zaha, Ayew και Townsend. Με το ίδιο σύστημα παρέταξε την ομάδα του και ο Ralph Hasenhuttl, με τη Southampton να έχει περίσσια κατοχή της μπάλας, δίχως όμως να βρίσκει χώρους ή να τροφοδοτεί με ευκολία τους Ings και Adams στην περιοχή. Τόσο οι «Αετοί», όσο και οι «Άγιοι», είχαν ευκαιρίες από τις στημένες φάσεις.

Liverpool – Leeds United 4-3 (4′, 33′, 88′ Salah, 20′ van Dijk – 12′ Harrison, 30′ Bamford, 66′ Klich)

«Χορταστικό» ματς στο Anfield, με την πρωταθλήτρια Liverpool να δυσκολεύεται και να κερδίσει στο τέλος την Leeds. Το σκορ άνοιξε στο 4ο λεπτό ο Salah με πέναλτι, μετά από χέρι του Koch. Τα «Παγώνια» ισοφάρισαν με τον Harrison, σε μια επίθεση που ξεκίνησε από τα μετόπισθεν. Μετά από οκτώ λεπτά, η Liverpool προηγήθηκε και πάλι, με κεφαλιά του van Dijk έπειτα από κόρνερ του Robertson. Εκμεταλλευόμενος την κακή αμυντική αντίδραση του Ολλανδού στόπερ, ο Bamford πλάσαρε τον Alisson, για να φέρει το παιχνίδι ξανά στα όσα. Το τελευταίο γκολ στο ημίχρονο ήταν ξανά από τον Mohamed Salah, με ένα φανταστικό σουτ, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Messlier. Η ομάδα του Bielsa όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, και ισοφάρισε με σουτ του Klich. Βέβαια, ούτε οι «Κόκκινοι» άφησαν το ματς, και κέρδισαν το τρίτο τους πέναλτι, από ανατροπή του Rodrigo στον Fabinho. Ο Αιγύπτιος επιθετικός της Liverpool ήταν και πάλι εύστοχος από τα έντεκα βήματα, δίνοντας μια δύσκολη νίκη στην ομάδα του, στο 88ο λεπτό.

Αναλυτικότερα, ο Klopp παρέταξε την ομάδα του με το κλασσικό 4-3-3, την ώρα που ο Bielsa εφάρμοσε 4-3-2-1. Οι δυο ομάδες είχαν σχεδόν παρόμοια κατοχή μπάλας (48%-52%), με τη Liverpool να έχει περισσότερες χαμένες ευκαιρίες και τη Leeds να είναι πιο αποτελεσματική. Τα «Παγώνια» έδειξαν πως είναι αρκετά αποτελεσματικά σε καταστάσεις αντεπίθεσης, την ώρα που η Liverpool στηριζόταν για δημιουργία και εκτέλεση στους Mane και Salah, σε πιο οργανωμένες επιθέσεις.

West Ham – Newcastle United 0-2 (56′ Wilson, 87′ Hendrick)

Θετικά ξεκίνησε τη χρονιά της η Newcastle, που επιβλήθηκε εκτός έδρας της West Ham, με δυο μεταγραφικά αποκτήματά της να χρίζονται σκόρερ. Το σκορ άνοιξε στο δεύτερο ημίχρονο με κοντινή προβολή ο Callum Wilson, εκμεταλλευόμενος τη λανθασμένη έξοδο του Fabianski. Το 0-2 έγινε από τον Jeff Hendrick, με δυνατό σουτ εντός της μεγάλης περιοχής.

Στα των παρατάξεων, ο Moyes παρέταξε τους γηπεδούχους με 4-2-3-1, χρησιμοποιώντας ουσιαστικά την ίδια ενδεκάδα με αυτή στα τέλη της περασμένης σεζόν. Στην απέναντι μεριά, ο Bruce παρέταξε την ομάδα του με 4-4-2, με τον Hendrick σαν δεξιό χαφ, και τον Saint-Maximin ως αριστερό, ώστε να προωθείται και να βοηθά μπροστά το δίδυμο Carroll-Wilson. Τα «Σφυριά» είχαν και δοκάρι στο 13ο λεπτό, σε κεφαλιά του Ogbonna έπειτα από φάουλ του Noble, ενώ και στο 38′ βρήκε το δοκάρι με σουτ ο Fornals. Μάλιστα, ζητήθηκε και πέναλτι για χέρι του Hendrick στο 68ο λεπτό. Φάσεις έκαναν και οι «Magpies», που όπως μαρτυρά το τελικό σκορ, ήταν πιο αποτελεσματικοί.

West Bromwich – Leicester City 0-3 (57′ Castagne, 73′, 83′ Vardy)

Η West Brom δεν «χάρηκε» με την επιστροφή της στην Premier League, καθώς ηττήθηκε από τη Leicester με 0-3. Το σκορ άνοιξε στο 57′ ο νεοαποκτηθείς Castagne με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του συμπατριώτη του, Dennis Praet. Το δεύτερο και το τρίτο γκολ προήλθαν από εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Jamie Vardy, με τον ίδιο μάλιστα να κερδίζει και το πρώτο πέναλτι.

Ο Rodgers παρέταξε τις «Αλεπούδες» με σχήμα 4-1-4-1, με τον Ndidi ως στόπερ, λόγω απουσιών, τον Castagne να ξεκινά στα δεξιά και τον Justin στα αριστερά. Μάλιστα, η Leicester ήταν αυτή που είχε κατά κύριο λόγο την κατοχή της μπάλας. Από την άλλη, ο Slaven Bilic παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 5-4-1, με τον Matheus Pereira να έχει στα δεξιά ρόλο οργανωτή, και τον Callum Robinson στην κορυφή προκειμένου να «τρέξει» σε αντεπιθέσεις. Μπορεί οι «Αλεπούδες» να μη δημιούργησαν πληθώρα φάσεων, όμως το γεγονός ότι οι «Baggies» δέχθηκαν τρία τέρματα θα προβληματίσει τον προπονητή τους.

Tottenham – Everton 0-1 (55′ Calvert-Lewin)

Σε ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι, ο Ancelotti βγήκε νικητής στη μεγάλη προπονητική «μάχη» με τον Jose Mourinho. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε με κεφαλιά ο Calvert-Lewin, έπειτα από όμορφη εκτέλεση φάουλ του Digne.

Η «γηπεδούχος» Tottenham παρατάχθηκε με 4-2-3-1, με τον νεοαποκτηθέντα Doherty στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Hojbjerg στο κέντρο, την ώρα που ο Dier επιλέχθηκε ως παρτενέρ του Alderweireld στο κέντρο της άμυνας. Η ομάδα του Mourinho δεν ήταν ιδιαίτερα επιθετική, ενώ υπήρξαν και αρκετά αμυντικά προβλήματα. Η «φιλοξενούμενη» Everton παρουσιάστηκε με διάταξη 4-2-3-1, με τους Allan και Doucoure να συνθέτουν ένα δυναμικό δίδυμο στο κέντρο με αρκετά τρεξίματα. Στα αριστερά της επίθεσης ξεκίνησε ο Richarlison, με εντολή να συγκλίνει, ενώ στην άλλη πλευρά βρέθηκε ο James Rodriguez, που δημιούργησε αρκετά προβλήματα. Η Everton πάντως, σε αντίθεση με την Tottenham, ήταν εξαιρετική επιθετικά, ενώ ο Richarlison λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αφού πέρασε και τον Lloris αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Sheffield United vs Wolves 0-2 (3′ Jimenez, 6′ Saiss)

Δυναμικό ξεκίνημα στη σεζόν για τους «Λύκους» του Nuno Espirito Santo, που πέρασαν με 0-2 από το Bramall Lane, χάρη στα γρήγορα γκολ των Raul Jimenez και Romain Saiss. Ο Μεξικανός αξιοποίησε υποδειγματικά την ασίστ του Daniel Podence στο τρίτο λεπτό, ενώ το ίδιο έπραξε ο Μαροκινός τρία λεπτά αργότερα, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Neto. Στην επανάληψη, η Sheffield είχε δοκάρι με τον John Fleck και είδε τον Conor Coady να σταματάει πάνω στη γραμμή το σουτ του George Baldock, όμως δε κατάφερε να κάνει κάτι ουσιαστικό.

Ο Chris Wilder παρέταξε τις «Λεπίδες» με το κλασικό 3-5-2, έχοντας τους O’Connell, Egan και Basham στα στόπερ, τους Baldock και Stevens στις θέσεις των wing-backs, τους Norwood, Fleck και Lundstram στην τριάδα των χαφ και τους Sharp, McGoldrick μπροστά. Αυτή τη φορά, δεν ήταν πετυχημένη η «συνταγή» του συστήματος του Wilder, με την άμυνα να είναι σε κακή βραδιά, τη Sheffield να «ξυπνάει» πολύ αργά και να γνωρίζει με το «καλημέρα» την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, ο Nuno Espirito Santo «κατέβασε» την ομάδα του με ένα 3-4-3, έχοντας στα στόπερ τους Saiss, Coady, Boly, τους Moutinho και Dendoncker στα χαφ, τους Marcal και Traore ως μπακ-χαφ, ενώ την τριάδα της επίθεσης αποτέλεσαν οι Neto, Podence, Jimenez. Μοιρασμένες σχετικά οι ευκαιρίες και η κατοχή για τους δύο (8-10, 55%-45%), όμως η Wolves ήταν η καλύτερη ομάδα, εκμεταλλεύτηκε το fast build-up της, τις στημένες μπάλες και δίκαια κέρδισε.

Brighton vs Chelsea 1-3 (54′ Trossard – 23′ Jorginho, 56′ James, 66′ Zouma)

Πρεμιέρα με το «δεξί» για την Chelsea, η οποία αντιμετώπισε στο Νότο τη Brighton, κερδίζοντάς την με σκορ 1-3. Το «χορό» των τερμάτων άνοιξε ο Jorginho με πέναλτι, με τους «Γλάρους» να βγαίνουν μπροστά από εκεί και έπειτα, διεκδικώντας με αξιώσεις το τέρμα της ισοφάρισης. Κι αν και το βρήκαν με τον Leandro Trossard στο 54′, ήρθε ο Reece James δύο λεπτά αργότερα με έναν «κεραυνό», για να βάλει και πάλι τους Λονδρέζους μπροστά στο σκορ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Kurt Zouma στο 66ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Άγγλου δεξιού οπισθοφύλακα των «Μπλε».

Στο τακτικό κομμάτι, ο Graham Potter παρέταξε την ομάδα του με ένα 3-4-2-1, έχοντας στα στόπερ τους White, Dunk, Webster, στα «φτερά» τους Lamptey και March, στα χαφ τους Bissouma, Alzate, Lallana, με τον τελευταίο να έχει επιτελικό ρόλο, ενώ το δίδυμο της επίθεσης αποτέλεσαν οι Maupay και Trossard. Μετά από τον τραυματισμό του Lallana, ο Connolly πέρασε εντός και έδωσε την ευκαιρία για ένα «καθαρό» 3-4-3 και την άνοδο της απόδοσης, με κάποιες καλά δομημένες επιθέσεις, όχι όμως και τη δυνατότητα για κάτι περισσότερο. Ο Frank Lampard, έχοντας αρκετές απουσίες, προχώρησε με 4-2-3-1, έχοντας στην άμυνα τους James, Zouma, Christensen, Alonso, στα χαφ τους Kante, Jorginho, στη μεσοεπιθετική γραμμή τους Havertz, Loftus-Cheek και Mount, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Timo Werner. Η ομάδα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Γερμανού στράικερ, αλλά και τα ανεβάσματα των πλάγιων μπακ. Ικανοποιητική εφαρμογή του συστήματος από τους παίχτες, που θα προσαρμόζονται καλύτερα με το πέρασμα του καιρού.

Συντάκτες: Ανδρέας Ζορμπάς, Κοσμάς Γκιόκας