Ρέξαμ – Νοτς Κάουντι: 3-2 – Το ματς της χρονιάς με πρωταγωνιστή τον 40χρονο Φόστερ!

Με ένα σενάριο που μόνο στις ταινίες συναντάμε, η Ρέξαμ κέρδισε με 3-2 στο ντέρμπι κορυφής τη Νοτς Κάουντι με πρωταγωνιστή τον 40χρονο τερματοφύλακα Μπεν Φόστερ.

Ρέξαμ και Νοτς Κάουντι ήταν μαζί στην κορυφή της βαθμολογίας πριν τη σημερινή μεταξύ τους αναμέτρηση, με 100 βαθμούς. Σε ένα παιχνίδι-έπος που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, η Ρέξαμ κέρδισε τελικά με 3-2 με τον 40χρονο Φόστερ να αποκρούει πέναλτι στο 90+7′!

Κάπως έτσι, η Ρέξαμ έφτασε τους 103 βαθμούς και με παιχνίδι λιγότερο και βρίσκεται με το μισό πόδι στην Λιγκ 2! Πάμε όμως να δούμε πως διαμορφώθηκε αυτό το τελικό 3-2 στο γεμάτο Ρέισκορς Γκράουντ!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του πρώην παίκτη της Τότεναμ και Κρίσταλ Πάλας, Τζον Μπόστοκ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ μετά το 2016!

Ο Πολ Μούλιν ισοφάρισε στο 50′ για τους «Κόκκινους Δράκους» και σχεδόν 20 λεπτά αργότερα ο Μεντί έφερε τα πάνω κάτω, καθώς σκόραρε για το 2-1, με τον πασίγνωστο ιδιοκτήτη της Ρέξαμ, Ραίαν Ρέινολτς να τρελαίνεται στην κερκίδα!

Οι «Καρακάξες» δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν με τον Κάμερον στο 75ο λεπτό, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Μούλιν βρήκε τον Λι και εκείνος έγραψε το 3-2 για τη Ρέξαμ, με το γήπεδο να εκστασιάζεται ξανά!

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ρέξαμ θα πάρει τελικά την πολύτιμη νίκη, η Νοτς Κάουντι κέρδισε πέναλτι στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, φλερτάροντας με την ισοφάριση-χρυσάφι. Όμως, ο 40χρονος τερματοφύλακας Μπεν Φόστερ, που μόλις λίγες μέρες πριν «ξεκρέμασε» τα γάντια του για να βοηθήσει την Ρέξαμ να ανέβει κατηγορία, απέκρουσε το πέναλτι στο 90+7′. Μυθικό σενάριο!

Φυσικά, αυτό το παιχνίδι-έπος ήταν ο κορυφαίος αγώνας της φετινής National League, αλλά και γενικότερα το παιχνίδι με τις περισσότερες συγκινήσεις στην Αγγλία φέτος και ασφαλώς θα μείνει στην ιστορία και θα μνημονεύεται από τους φίλους της Ρέξαμ που βλέπουν τα όνειρα της ανόδου να παίρνουν σάρκα και οστά.