Σαν σήμερα η «σφαγή» του Stamford Bridge

Δώδεκα χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από τον αγώνα-παρωδία του Λονδίνου.

Είναι 6 Μαΐου του 2009 και έχει φτάσει η ώρα ενός σπουδαίου αγώνα. Η Chelsea υποδέχεται την Barcelona για τον επαναληπτικό ημιτελικό του Champions League. Ο πρώτος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες έχει λήξει ισόπαλος με 0-0 , ένα σκορ που αφήνει όλα τα σενάρια ανοιχτά. Η Chelsea με τον ερχομό του Guus Hiddink στον πάγκο της δείχνει αναγεννημένη και ψάχνει για μια ακόμη χρονιά την κατάκτηση του πρώτου της Champions League. Από την άλλη οι Καταλανοί, με την έλευση του Pep Guardiola στην τεχνική τους ηγεσία, βρίσκονται στο ξεκίνημα μιας νέας εποχής για τον σύλλογο, τα πρώτα σημάδια της οποίας δείχνουν άκρως ενθαρρυντικά.

Ο αγώνας ξεκινά με τον καλύτερο τρόπο για τους «Μπλε», καθώς ανοίγουν το σκορ μόλις στο ένατο λεπτό χάρη στο καταπληκτικό τέρμα του Michael Essien. Στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες παλεύουν για την επίτευξη ενός τέρματος, χωρίς όμως επιτυχία. Έτσι πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την Chelsea να προηγείται με 1-0.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου συνεχίζει όπως τελείωσε και το πρώτο, με την Chelsea, βέβαια, να έχει πιο κλασσικές ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ που θα κλειδώσει την πρόκρισή της στον τελικό. Στο 66ο λεπτό η Barcelona μένει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Abidal και τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα για την Chelsea, αφού έχει το αριθμητικό πλεονέκτημα. Στη διάρκεια του δευτέρου μέρους μάλιστα θα μπορούσε κάλλιστα να αυξήσει τον δείκτη του σκορ, αν ο διαιτητής δεν αρνιόταν δύο πέναλτι στους «Μπλε» σε ξεκάθαρες παραβάσεις των παικτών της Barcelona. Ο αγώνας παραμένει στο 1-0 και ενώ οδεύουμε στις καθυστερήσεις του ματς, όλα δείχνουν ότι η Chelsea θα πάρει το εισιτήριο στον τελικό. Κι όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει ακόμη. Στο 93ο λεπτό η Barcelona κερδίζει ένα κόρνερ σε μία από τις τελευταίες της ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Έπειτα από την εκτέλεσή του οι παίκτες της Chelsea δεν απομακρύνουν σωστά την μπάλα, η οποία στρώνεται στον Iniesta, που με τη σειρά με ένα άπιαστο σουτ νικάει τον Cech, κάνει το 1-1 και παγώνει το Stamford Bridge.

Αυτό που ακολούθησε βέβαια μετά το γκολ συζητιέται μέχρι σήμερα. Η Barcelona με το τέρμα αυτό κρατάει την πρόκριση στα χέρια τους και οι «Μπλε» κάνουν μια απέλπιδα προσπάθεια για να προηγηθούν ξανά. Έτσι καταφέρνουν να κερδίσουν ένα κόρνερ στο 96ο λεπτό . Η μπάλα φτάνει στον Ballack, ο οποίος επιχειρεί το σουτ, αλλά αυτό αποκρούεται από το χέρι του Eto΄o μέσα στη μεγάλη περιοχή. Η φάση εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια του διαιτητή, που προς έκπληξη όλων δεν καταλογίζει το πέναλτι. Ο Ballack έξαλλος με αυτήν την απόφαση διαμαρτύρεται εντόνως στον διαιτητή, ενώ ο Drogba τον βρίζει στις κάμερες της UEFA μετά το τέλος του αγώνα. Η ευκαιρία για την κατάκτηση του τροπαίου έχει χαθεί από την Chelsea για μια ακόμη φορά μ’ έναν αμφιλεγόμενο τρόπο, που προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων από φιλάθλους της ομάδας μετά τη λήξη της αναμέτρησης.

Συντάκτης: Γιώργος Αλεξάκης