Σεβίλλη-Μάντσεστερ Σίτυ 0-4: «Αεράτη» στη πρεμιέρα (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτυ πέρασε εύκολα από το Χουάν Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν, νικώντας τη Σεβίλλη 4-0 στη πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μάντσεστερ Σίτυ πέρασε «αέρας» από την Ισπανία, νικώντας τη Σεβίλλη 4-0 στη πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Έριλνγκ Χόλαντ ήταν ξανά ο πρωταγωνιστής των «Πολιτών», ο οποίος σκόραρε δύο γκολ, ενώ ένα πέτυχε ο Φιλ Φόντεν.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα οι «Πολίτες» ήταν αυτοί που είχαν με το μέρος τους τη κατοχή, αλλά και τις ευκαιρίες. Στο 20′ ο γνωστός-άγνωστος Έρλινγκ Χόλαντ σκόραρε το πρώτο του γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ, αφού μετά από ασίστ του Ντε Μπρόινε, ο Νορβηγός με προβολή σε κενή εστία έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα συνέχισε με την ίδια όρεξη, απειλώντας με τον Ντε Μπρόινε και στο 58′ διαπλασίασε το προβάδισμα με τον Φιλ Φόντεν, ο οποίος έπειτα από ασίστ του Κανσέλο έκανε το 2-0 για τους «Πολίτες». Έντεκα λεπτά αργότερα ο Χόλαντ θα πετύχει και δεύτερο γκολ, αφού μετά από σουτ του Φόντεν, ο Νορβηγός πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 0-3. Στο 90+2 ο Ρούμπεν Ντίας έβαλε το κερασάκι στη τούρτα, κάνοντας το 4-0 μετά από ασίστ του Κανσέλο.