Στα ημιτελικά του FA Cup η Κόβεντρι με επική ανατροπή επί της Γουλβς! [vid]

Η ομάδα της Championship έκανε την μεγάλη έκπληξη εναντίον των «Λύκων» και φεύγει για Γουέμπλεϊ και τα ημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας!

Η Κόβεντρι πέτυχε μια τεράστια πρόκριση και θα είναι στα ημιτελικά του FA Cup, σε έναν αγώνα που θα μείνει ως ένας από τους επικότερους στην ιστορία του θεσμού.

Έναν συναρπαστικό αγώνα παρακολουθήσαμε το Σάββατο το μεσημέρι στον πρώτο προημιτελικό του αγγλικού κυπέλλου, με την ομάδα που βρίσκεται στην 8η θέση της Championship να επικρατεί 3-2 της Γουλβς, που αγωνίζεται φυσικά στην κορυφαία κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Μολινό ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να έχουν εξίσου σημαντικές ευκαιρίες και την Κόβεντρι να δείχνει ότι το πιστεύει ενάντια στον ισχυρότερο αντίπαλο. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 53′, η Κόβεντρι μπήκε μπροστά στο σκορ με γκολ του «καυτού», φέτος, Έλις Σιμς.

Η Γουλβς αντέδρασε όμως και ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ μέσα σε πέντε λεπτά! Αρχικά, ο διεθνή Αλγερινός, Ραϊάν Αΐτ Νούρι ισοφάρισε στο 83′ και το 2-1 έκανε ο νεαρός Ισπανός Μπουένο στο 88′, το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των «Λύκων»!

Η Κόβεντρι είχε, όμως, άλλη γνώμη. Σε ένα από τα επικότερα φινάλε αγώνα στην ιστορία του FA Cup, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Σιμς στο 90’+7′ και πέτυχαν την ανατροπή στο 90’+10′ με τον Χάτζι Ράιτ!

Φυσικά μετά το γκολ του διεθνή Αμερικανού επιθετικού των «Sky Blues» επικράτησε πανζουρλισμός στην εξέδρα των φιλοξενούμενων:

Ξανά στα ημιτελικά η Κόβεντρι Σίτι, με την προηγούμενη φορά να ήταν το 1987. Εκείνη την χρονιά, σήκωσαν και το κύπελλο!