383 views

Φέτος σημειώθηκαν συνολικά 26 νικητήρια γκολ από το 90′ και μετά, αριθμός ρεκόρ πλέον στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ.

Δράματα, συγκινήσεις, ανατροπές, μάχες μέχρι την τελευταία αγωνιστική και (26) νικητήρια γκολ στο 90’+. Αυτά μας επεφύλασσε η φετινή σεζόν της Πρέμιερ Λιγκ, πολλά παιχνίδια της οποίας κρίθηκαν στις καθυστερήσεις. Ο αριθμός των εν λόγω επιτευγμένων τερμάτων, που έφτασε τα 26 (!), αποτελεί πλέον ρεκόρ στην ιστορία του αγγλικού πρωταθλήματος, καθώς ξεπέρασε τα 25 της σεζόν 2007/08.

Ραφίνια

Σε 26 διαφορετικές αναμετρήσεις, οι φίλαθλοι παρακολουθούσαν με παταγώδη αγωνία την ομάδα τους να διεκδικεί τη νίκη ως τα τελευταία λεπτά, τα τελευταία δευτερόλεπτα, την τελευταία φάση. Όπερ σημαίνει, ότι σε 26 γήπεδα σε όλη τη σεζόν δεν παρατηρούσαμε τίποτα άλλο, από ένα – σχεδόν ανεπανάληπτο – κοντράστ συναισθημάτων, το οποίο σημειώθηκε κυριολεκτικά στο τέλος. Και λέω σχεδόν ανεπανάληπτο, διότι και πριν 14 χρόνια (2007/08) το ίδιο ειπώθηκε.

Όμως τα ρεκόρ σημειώνονται, προκειμένου κάποια στιγμή να καταρρίπτονται. Εν προκειμένω είτε δια εκστασιασμού και τη διαπερατότητα της φωνής, είτε με απογοήτευση και απόλυτη σιωπή. Το eyap.gr σας παρουσιάζει αναλυτικά, ένα – ένα, τα 26 τέρματα που απόλαυσε το φίλαθλο κοινό, με χρονολογική σειρά.

Κάνε follow τη σελίδα μας στο Instagram για περισσότερο υλικό από τα αγγλικά γήπεδα αλλά και ποδοσφαιρικές ιστορίες που δεν θα διαβάσεις αλλού!

26. Mπρέντφορντ – Μπράιτον 0-1 (11/9)

Το πρώτο ματς της σεζόν που κρίθηκε στο 90′. Δια ποδός Λέο Τροσάρ, οι «Γλάροι» πήραν μία σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.

25. Λιντς – Γουέστ Χαμ 1-2 (25/9)

Σπουδαίο διπλό για την ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες, το οποίο επισφράγησε ο Μίκαϊλ Αντόνιο στο 90ό λεπτό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον συνήθη τους ύποπτο Ραφίνια στο α’ μέρος, προτού τα «Σφυριά» ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 67′ με αυτογκόλ του Φίρπο.

24. Γουέστ Χαμ – Μπρέντφορντ 1-2 (3/10)

Τεράστιο «διπλό» σε μία δύσκολη έδρα για τις «Μέλισσες». Άνοιξαν το σκορ με τον Εμπεουμό νωρίς, με τον Μπόουεν να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 80′. Ενώ ο κλοιός στέρευε, ο Ουισά σκόραρε στο 90+4′ και αποτελείωσε τους γηπεδούχους.

23. Άστον Βίλα – Γουλβς 2-3 (16/10)

Επική ανατροπή, επικό παιχνίδι. Συγκλονιστικό φινάλε στο Βίλα Παρκ, όπου η ομάδα του Μπρούνο Λαζ, παρ’ όλο που βρισκόταν μέχρι το 80ό λεπτό πίσω στο σκορ με 0-2, όχι μόνο έφτασε στην ισοφάριση μέσα σε πέντε λεπτά, αλλά πήρε και το «διπλό» στο 90+5′  με γκολάρα του Ρούμπεν Νέβες.

22. Μαν. Σίτι – Γουέστ Χαμ 2-1 (28/11)

Η πρώτη νίκη στο 90’+ για τους μετέπειτα πρωταθλητές Αγγλίας. Παρότι έγινε το 2-0 στο 90′ από τον Φερναντίνιο, ο Λανζίνι μείωσε στο 90+4′ για τους φιλοξενούμενους, με το ματς να παίρνει φωτιά. Καθοριστικό και νικητήριο το γκολ του Βραζιλιάνου χαφ της Σίτι, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς στο φινάλε.

21. Λιντς – Κρ. Πάλας 1-0 (30/11)

Ισορροπημένος αγώνας μεταξύ δύο πολύ σπουδαίων και αρκετά διαφορετικών ποδοσφαιρικά ομάδων. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραφίνια στο 90+3′, οι γηπεδούχοι προσέθεσαν άλλους τρεις σημαντικούς για την παραμονή βαθμούς στο ενεργητικό τους.

20. Γουλβς – Λίβερπουλ 0-1 (4/12)

Η Λίβερπουλ ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι, αλλά της έλειπε το γκολ. Οι «Λύκοι» απείλησαν λίγες φορές, κράτησαν το μηδέν μέχρι το 90+4′, όταν και την εκτέλεσε ο Ντιβόκ Ορίγκι από ασίστ Σαλάχ.

19. Έβερτον – Άρσεναλ 2-1 (6/12)

Χατ – τρικ Ριτσάρλισον, με τα δύο γκολ… ακυρωθέντα. Το μοναδικό που μέτρησε κανονικά, ισοφάρισε στο 79′ αυτό που είχε σημειώσει στο πρώτο ημίχρονο ο Έντεγκαρντ, με τον Ντιμαράι Γκρέι να ολοκληρώνει μία συναρπαστική ανατροπή για τα «Ζαχαρωτά» στο 90+2′.

18. Άρσεναλ – Μαν. Σίτι 1-2 (1/1)

Άσο ημίχρονο, διπλό τελικό, για να μιλήσουμε και με στοιχηματικούς όρους. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το 90+3′, όταν ο Ρόδρι έλαβε την μπάλα στην μικρή περιοχή και τελείωσε υποδειγματικά για την επίτευξη της νίκης.

17. Γουότφορντ – Τότεναμ 0-1 (1/1)

Η πρώτη φορά φέτος, που στην ίδια αγωνιστική κατεγράφησαν δύο νίκες μετά το 90′. Ενώ όλα έδειχναν ‘Χ’, ο Ντάβινσον Σάντσεζ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 90+6′, προκαλώντας πανζουρλισμό στις κερκίδες των φιλοξενούμενων.

16. Λέστερ – Τότεναμ 2-3 (19/1)

Το σόου του Στίβεν Μπέργκβαιν. Τα «Σπυρούνια» βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 2-1 μέχρι και το 90+5′. Ο Ολλανδός εισήλθε ως αλλαγή στο 79′. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 90+4′, ισοφάρισε στο 90+5′ και χάρισε την πιο εντυπωσιακή νίκη με ανατροπή στο 90+7′.

15. Μαν. Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ 1-0 (22/1)

Το κομβικότερο γκολ από τα 4 συνολικά για φέτος του Μάρκους Ράσφορντ. Εξαιρετική ασίστ του Έντινσον Καβάνι και 1-0 για τους «Κόκκινους Διαβόλους» στο 90+3′.

14. Μαν. Σίτι – Τότεναμ 2-3 (19/2)

Σχεδόν έναν μήνα αργότερα, είδαμε την έτερη ομάδα του Μάντσεστερ να αναμειγνύεται σε δραματικό φινάλε. Ωστόσο, παρ’ όλο που οι «Πολίτες» κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πένατλι του Μάχρεζ στο 90+2′, ο Χάρι Κέιν οδήγησε τους Σπερς στη νίκη στο 90+5′, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

13. Κρ. Πάλας – Τσέλσι 0-1 (19/2)

Σημαντικό και δύσκολο αν μη τι άλλο «διπλό» στο Σέλχαρστ Παρκ, δια ποδός Χακίμ Ζίγιεχ. Ο Μαροκινός σκόραρε στο 75′ αλλά μέσω VAR το γκολ ακυρώθηκε. Ωστόσο, ακριβώς με τη συμπλήρωση 90 λεπτών σκόραρε ξανά και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Τόμας Τούχελ.

Λακαζέτ

12. Άρσεναλ – Γουλβς 2-1 (24/2)

Οι «Κανονιέρηδες» έχαναν 0-1 μέχρι το 82ο  λεπτό. Με αυτογκόλ του Ζοσέ Σα στο 90+5′, έπειτα από σέντρα-σουτ του Λακαζέτ, η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα αναποδογύρισε το παιχνίδι και πήρε μία υψηλής σημασίας νίκη με 2-1.

11. Λιντς – Νόριτς 2-1 (13/3)

Οι γηπεδούχοι είχαν το ματς στα χέρια τους, μέχρι που στο 90+2′ ο ΜακΚλίν ισοφάρισε σε 1-1. Το παιχνίδι όμως δε θα τελείωνε εκεί. Ασίστ Ραφίνια, γκολ Γκέλχαρντ και επική νίκη στο 90+4′ για τη Λιντς Γιουνάιτεντ, πάντοτε με φόντο την παραμονή.

10. Τσέλσι – Νιούκαστλ 1-0 (13/3)

Κρίσιμη νίκη με 1-0′ για τους «Μπλε» του Λονδίνου. Το γκολ του Κάι Χάβερτζ στο 90ό λεπτό της αναμέτρησης κατέστη υπερ-αρκετό για το τρίποντο.

9. Έβερτον – Νιούκαστλ 1-0 (17/3)

Ένα από τα πιο επικά ματς της σεζόν. Για πολλούς λόγους, όχι μόνο αγωνιστικούς. Πάσα του Κάλβερτ – Λιούιν στο πέναλτι, υποδειγματικό πλασέ του Άλεξ Ιγουόμπι και 1-0 στο 90+9′, στο γκολ που σημειώθηκε πιο αργά από όλα τα υπόλοιπα.

8. Γουλβς – Λιντς 2-3 (18/3)

Άλλο ένα άσο ημίχρονο, διπλό τελικό, άλλη μία επική ανατροπή. Από 2-0 σε 2-2 μέσα σε τρία λεπτά (63′ και 66′), με τον Λουκ Έιλινγκ να ολοκληρώνει την υπόθεση νίκη για τη Λιντς στο 90+1′, παγώνοντας το Μολινό.

Brentford

7. Γουότφορντ – Μπρέντφορντ 1-2 (16/4)

Η πιο σπουδαία ασίστ του Κρίστιαν Έρικσεν μετά την επιστροφή του στα γήπεδα. Βρήκε με εξαιρετικό τρόπο τον Πόντους Γιάνσον, ο οποίος στην τελευταία φάση του παιχνιδού χάρισε μία «χρυσή» νίκη στην ομάδα του.

6. Tότεναμ – Μπράιτον 0-1 (16/4)

Σπουδαίο «διπλό» για την ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ. Πάλι δια ποδός Λεάντρο Τροσάρ, πάλι στο 90ό λεπτό για φινάλε «θρίλερ».

5. Νιούκαστλ – Λέστερ 2-1 (17/4)

Το σόου του νεοαποκτηθέντα Μπρούνο Γκιμαράες. Δύο προσωπικά τέρματα, το ένα στο 90+5′, δίνουν μεγάλη βαθμολογική ανάσα στους «Μάγκπις» για την εξασφάλιση της παραμονής.

4. Τσέλσι – Γουέστ Χαμ 1-0 (24/4)

Άλλη μία νίκη στο 90′, ήλθε να προστεθεί στην φαρέτρα της Τσέλσι. Χαμένο πέναλτι του Ζορζίνιο στο 87′, με τον Κρίστιαν Πούλισικ τρία λεπτά μετά να μετουσιώνει σε χαρά την απογοήτευση των φιλάθλων που βρίσκονταν στο Στάμφορντ Μπριτζ.

3. Σαουθάμπτον – Κρ. Πάλας 1-2 (30/4)

Δε θα μπορούσε να λείπει από τη λίστα ο άνθρωπος που προσωποποιεί τον χαρακτήρα των «Αετών». Ο λόγος φυσικά για τον Γουιλφρίντ Ζαχά, ο οποίος στο 90+2′ ολοκλήρωνε μία σπουδαία ανατροπή για την ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά.

2. Μπρέντφορντ – Λιντς 1-2 (22/5)

Και φυσικά, δε θα μπορούσαν να λείπουν τα γκολ στο 90′ την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το ματς είναι στο 1-1 και οι φιλοξενούμενοι ξέρουν πως στην παραμικρή απώλεια βαθμών της Μπέρνλι, συνυφασμένη με τη δική τους εξασφάλιση του τριπόντου, θα παραμείνουν στην Πρέμιερ Λιγκ. Όπερ και γίνεται. Γκολάρα του Χάρισον στο 90+4′ και εκστασιασμός στις κερκίδες.

1. Τσέλσι – Γουότφορντ 2-1 (22/5)

Το 26ο και τελευταίο νικητήριο τέρμα επετεύχθη από τον Ρος Μπάρκλι στο 90+1′, σε ένα πολύ σημαντικό γκολ για τον ίδιο μετά από καιρό.

Αυτά ήταν τα 26 διαφορετικά φινάλε της σεζόν 2021/22. Παρατηρήθηκε ότι τον Απρίλιο καταγράφηκαν τα περισσότερα νικητήρια γκολ στο 90′, πέντε στον αριθμό. Το Μάρτιο απολαύσαμε τέσσερις αναμετρήσεις μέσα σε πέντε ημέρες (13/3 – 18/3) να κρίνονται στα τελευταία λεπτά. Η Γουέστ Χαμ είναι η ομάδα που αναμείχθηκε τις περισσότερες φορές (5) σε φινάλε με γκολ στο 90’+, ενώ η Τσέλσι μέτρησε τις περισσότερες νίκες στα τελευταία λεπτά (4). Η Νιούκαστλ ήταν η μοναδική ομάδα, η οποία ηττήθηκε στα τελευταία λεπτά σε δύο διαδοχικές αγωνιστικές. Γεγονότα φυσικά, τα οποία επιβεβαιώνουν – με τον στατιστικό τους τόνο – την ομορφιά του (αγγλικού) ποδοσφαίρου.