Τα πέντε παιχνίδια-«κλειδιά» για την κατάκτηση της Premier League

Το eyap.gr ανατρέχει στα πέντε σημαντικότερα παιχνίδια της Manchester City στο δρόμο προς την κατάκτηση του πέμπτου πρωταθλήματος στην ιστορία της.

Η Manchester City κατέκτησε χθες και μαθηματικά πλέον την Premier League, με πέντε παιχνίδια να απομένουν για την ολοκλήρωση της. Μετά την ήττα της Manchester United από την West Brom με 1-0, η ομάδα του Pep Guardiola ήταν και επίσημα πρωταθλήτρια και τα πανηγύρια ξεκίνησαν στην γαλάζια πλευρά του Manchester. Όπως είναι λογικό, στο δρόμο των «Πολιτών» προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος, υπήρχαν ορισμένα παιχνίδια που αποτέλεσαν «κλειδιά».

Το eyap.gr, λοιπόν, παίρνοντας ως αφορμή την ανάλυση του SkySports, σας παρουσιάζει τα πέντε πιο σημαντικά παιχνίδια της Manchester City, στο δρόμο προς την κατάκτηση της κούπας.

Manchester City 5 – 0 Liverpool (9 Σεπτεμβρίου)

Το παιχνίδι με την Liverpool ήταν το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της σεζόν, για την ομάδα του Pep Guardiola. Το αποτέλεσμα του παιχνιδιού έστειλε μήνυμα προς όλες τις κατευθύνσεις για το τι θα ακολουθούσε. Ο Pep Guardiola δεν κατάφερε να επικρατήσει επί της ομάδας του Jurgen Klopp στην πρώτη του σεζόν στην Αγγλία και είχε ακόμα μεγαλύτερο κίνητρο. Η νίκη αυτή ήταν η πιο ευρεία των «Πολιτών» σε σκορ επί της Liverpool, από το μακρινό 1937.

Premier League

Η Liverpool έπαιξε για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής του Sadio Mane. Πριν όμως και την αποβολή, ο Sergio Aguero είχε ήδη «ανοίξει» το σκορ και είχε βάλει σε θέση οδηγού τους «Πολίτες». Τα γκολ των Gabriel Jesus και Leroy Sane διαμόρφωσαν το τελικό 5-0. Το αποτέλεσμα αυτό διατήρησε την Manchester City στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, σε ισοβαθμία με την συμπολίτισσα, United.

Watford 0- 6 Manchester City (16 Σεπτεμβρίου)

Η νίκη στο Vicarage Road δεν ήταν έκπληξη, αλλά ήταν πολύ σημαντική, κυρίως εξαιτίας της εικόνας που παρουσίαζε η Watford μέχρι τότε. Η Watford, με προπονητή τότε τον Marco Silva, είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά τη σεζόν, όντας αήττητη στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Η εμφάνιση της Manchester City ήταν απλά μαγική και θα μείνει για πολύ καιρό «χαραγμένη» στις μνήμες των οπαδών της ομάδας.

Ο Sergio Aguero πέτυχε τρία γκολ, με τους Nicola Otamendi, Gabriel Jesus και Raheem Sterling να πετυχαίνουν τα υπόλοιπα τρία τέρματα. Κατά τη διάρκεια της σεζόν ήρθαν και άλλες ευρείες νίκες, αλλά αυτή ήταν η πιο εντυπωσιακή, εξαιτίας και της κατάστασης που βρισκόταν ο αντίπαλος.

Chelsea 0 – 1 Manchester City (30 Σεπτεμβρίου)

Η Manchester City ταξίδεψε στο Λονδίνο για να φιλοξενηθεί από την Chelsea στο Stamford Bridge στα τέλη του Σεπτεμβρίου. Μέσα στον Σεπτέμβριο οι «Πολίτες» είχαν δώσει άλλα έξι παιχνίδια και μετρούσαν έξι νίκες. Παρά την εντυπωσιακή τους κατάσταση, βρισκόντουσαν ακόμα σε ισοβαθμία με την Manchester United και χρειαζόντουσαν την νίκη απέναντι στους «Μπλε».

Από την αναμέτρηση απουσίαζε ο Sergio Aguero, πράγμα που δυσκόλευε ακόμα περισσότερο την αποστολή της City. Παρά τις δυσκολίες του παιχνιδιού και την απουσία του Αργεντινού επιθετικού, η City παρουσιάστηκε ακλόνητη στην πρωτεύουσα και επικράτησε με 1-0 της Chelsea. Η νίκη αυτή διατήρησε τους «Πολίτες» στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς υπερτερούσαν της Manchester United στη διαφορά γκολ.

Manchester City 2 – 1 Southampton (29 Νοεμβρίου)

Ήταν ένα παιχνίδι ρουτίνας για τους πρωταθλητές στα «χαρτιά» απέναντι σε μια Southampton που δεν ήταν σε καθόλου καλή κατάσταση. Παρόλα αυτά, το παιχνίδι αποδείχθηκε ακριβώς το αντίθετο. Ένα δύσκολο παιχνίδι, που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι «Πολίτες» πήραν «κεφάλι» στο παιχνίδι, οι «Άγιοι» ισοφάρισαν αργά στο δεύτερο ημίχρονο με δράστη τον Romeu. Η ισοπαλία δεν ήταν το επιθυμητό αποτέλεσμα για την ομάδα του Pep Guardiola.

Η Manchester City έκανε το παιχνίδι της, ακόμα και μετά το γκολ της ισοφάρισης, και δικαιώθηκε. Ο Raheem Sterling σκόραρε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε μια τρομερά πολύτιμη νίκη στην ομάδα του. Οι παίκτες πανηγύρισαν έξαλλα, το ίδιο και οι οπαδοί της ομάδας στο Etihad. Ήταν μια από τις δυσκολότερες δοκιμασίες της City στο δρόμο προς την κατάκτηση της Premier League.

Manchester United 1- 2 Manchester City (10 Δεκεμβρίου)

Οι πρώτες δύο ομάδες της βαθμολογίας διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Old Trafford, σε μια αναμέτρηση που είχε χαρακτήρα τελικού. Η Manchester City πήρε προβάδισμα με τον David Silva στο 43′, με τον Marcus Rashford να ισοφαρίζει δύο λεπτά αργότερα. Οι «Πολίτες» πήραν και πάλι προβάδισμα στο 47′, με γκολ του Nicolas Otamendi. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τους «Κόκκινους Διαβόλους» να έχουν μια σπουδαία ευκαιρία στα τελευταία λεπτά.

Μετά το πέρας της αναμέτρησης, ο Jose Mourinho παραδέχτηκε πως η μάχη για την πρώτη θέση είχε ολοκληρωθεί. H Manchester City ήταν πλέον έντεκα βαθμούς μπροστά και είχε ένα πολύ ισχυρό προβάδισμα ενόψει της συνέχειας. Η Manchester United έτρεχε μέχρι τότε ένα σερί 40 παιχνιδιών χωρίς ήττα μέσα στην έδρα της. Το σερί αυτό είχε ξεκινήσει μετά την νίκη της Manchester City στο Old Trafford το Σεπτέμβριο του 2016.