Τα στατιστικά από την τέταρτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ

Από τις συνεχόμενες νίκες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την εννιάρα της Λίβερπουλ μέχρι το 31/32 του Χάρι Κέιν! Το eyap.gr σας παρουσιάζει τα στατιστικά που προέκυψαν κατά την τέταρτη αγωνιστική.

Η τέταρτη αγωνιστική ήταν συναρπαστική και μας άφησε ως παρακαταθήκη σπουδαία στατιστικά. Πάμε να δούμε μερικά από αυτά.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ 0-1 ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ
0- Ο Ράλφ Χασενχούτλ παραμένει χωρίς νίκη κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4 Ισοπαλίες, 4 Ήττες). Η Κάρντιφ η άλλη ομάδα που δεν κέρδισε. (Sky sports)
2- Συνεχόμενες νίκες για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για πρώτη φορά μετά τον Φεβρουάριο. Παράλληλα τερματίστηκε ένα σερί 7 συνεχόμενων εκτός έδρας ηττών. (Squawka)
13- Παιχνίδια χωρίς νίκη για την Σαουθάμπτον κόντρα στους «Κόκκινους Διαβόλους». Η τελευταία νίκη ήταν στις 23/01/2016 με 1-0 εκτός έδρας. (Sky sports)

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ 1-1 ΈΒΕΡΤΟΝ
5- Παιχνίδια συνολικά χωρίς νίκη η Έβερτον, η οποία δεν κέρδισε την Μπρέντφορντ σε τρία ματς στην Πρέμιερ Λιγκ. (Premier League)

ΜΠΡΑΙΤΟΝ 1-0 ΛΙΝΤΣ
3- Συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς να δεχτεί γκολ. Το μοναδικό γκολ που δέχτηκε την φετινή σεζόν είναι αυτογκόλ! (Premier League)
9- Ματς παραμένει αήττητη η Μπράιτον. Αήττητη και σε 5 παιχνίδια κόντρα στην Λίντς (3 νίκες, 2 ισοπαλίες). (Premier League)

ΤΣΕΛΣΙ 2-1 ΛΕΣΤΕΡ
3- Ο Ραχίμ Στέρλινγκ είναι ο τρίτος παίκτης στην Πρέμιερ Λιγκ που σκοράρει με την φανέλα των Λίβερπουλ, Μάντσεστερ Σίτι και Τσέλσι μετά τους Νίκολας Ανελκά και Ντάνιελ Στάριτζ. (Opta)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 9-0 ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ
1- Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο έγινε ο πρώτος παίκτης της Λίβερπουλ με συμμετοχή σε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο ενώ είναι και ο πρώτος συνολικά μετά τον Χάρι Κέιν σε παιχνίδι με την Στόουκ τον Φεβρουάριο του 2017.
2- Γκολ σε έξι λεπτά για την Λίβερπουλ για πρώτη φορά μετά τον Μάρτιο του 1996 κόντρα στην Άστον Βίλα. Δύο ασίστ σε έξι λεπτά για τον Φιρμίνο, που είναι ο πρώτος που το κατάφερνε μετά τον Σλιμάνι σε παιχνίδι της Λέστερ με την Μάντσεστερ Σίτι το 2016. (Opta)
3- ποδοσφαιριστές έχουν δώσει τρείς ασίστ και έχουν σκοράρει στο ίδιο παιχνίδι από το 2016-2017. Χάρι Κέιν κόντρα στην Σαουθάμπτον (20-21), Τζάκ Γκρίλις κόντρα στην Λίβερπουλ (20-21) και Ρομπέρτο Φιρμίνο κόντρα στην Μπόρνμουθ (22-23). (Opta, Squawka)
5+1 Πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο για την Λίβερπουλ για πρώτη φορά στην Πρέμιερ Λιγκ. Πρώτη φορά που δύο «τίνεϊτζερς» βρίσκουν δίκτυα στο ίδιο παιχνίδι της Πρέμιερ Λιγκ (Έλιοτ, Καρβάλιο). (Opta, Squawka)
9- γκολ πέτυχε η Λίβερπουλ για πρώτη φορά μετά τον Σεπτέμβριο του 1989 κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας. Παράλληλα ισοφάρισε τις μεγαλύτερες τις νίκες (9-0 με Πάλας 1989 και 10-1 με Ρόδεραμ το 1896). (Opta)
110- ματς αήττητη πλέον η Λίβερπουλ, σε παιχνίδια που είναι μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο!! (Squawka)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ 4-2 ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ
1- Πρώτη φορά που η Σίτι κερδίζει παιχνίδι στο οποίο έχανε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο (2 Ισοπαλίες, 51 ήττες)! (Sky sports)
3.03′- το γρηγορότερο αυτογκόλ στην ιστορία της Μάντσεστερ Σίτι στην Πρέμιερ Λιγκ!! (Sky sports)
4- Σε τέσσερα από τα τελευταία έξι παιχνίδια η Σίτι βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά. Όσα ακριβώς παιχνίδια είχε στα προηγούμενα 84. Παρόλα αυτά δεν έχασε σε κανένα!! (Sky sports)
5- Γκολ για τον Έρλινγκ Χάαλαντ στα πρώτα του 4 ματς στην Πρέμιερ Λιγκ. Μόνο ο Σέρχιο Αγκουέρο έχει πετύχει περισσότερα (6). (Opta)

ΑΡΣΕΝΑΛ 2-1 ΦΟΥΛΑΜ
1- Πρώτη φορά που η Άρσεναλ δέχεται πρώτη γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά γυρίζει το παιχνίδι, μετά την Μπόξινγκ Ντέι του 2013 κόντρα στην Γουέστ Χαμ. (Sky sports)
3- Φορά που η Άρσεναλ πραγματοποιεί το 4/4. Το 2003-2004 κατέκτησε το πρωτάθλημα ενώ το 2004-2005 τερμάτισε δεύτερη. (Squawka, Opta)
8- παιχνίδια αήττητη κόντρα στην Φούλαμ οι «Κανονιέρηδες», ενώ η Φούλαμ δεν έχει διπλό στην έδρα της Άρσεναλ στην Πρέμιερ Λιγκ!! (Premier league)

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ 0-1 ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ
0- Χωρίς νίκη στα τελευταία εννέα παιχνίδια κόντρα στην Γουέστ Χαμ η Άστον Βίλα. Τελευταία της επικράτηση ήταν τον Μάιο του 2015 με 1-0. Μόνο με την Μάντσεστερ Σίτι τρέχει χειρότερο σερί (11 αγώνες). (Sky sports)
0- Ο Στίβεν Τζέραρντ δεν έχει κέρδισε ποτέ σε δύο συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια!! (Squawka)
5- συνεχόμενες νίκες για τον Ντέιβιντ Μόις κόντρα στην Άστον Βίλα. Δεν έχει πετύχει κάτι τέτοιο κόντρα σε οποιονδήποτε άλλον αντίπαλο. (Squawka)

ΓΟΥΛΒΣ 1-1 ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ
11- Παιχνίδια χωρίς νίκη για την Γούλβς. Στο παιχνίδι με την Μπόρνμουθ θα επιχειρήσει να μην ισοφαρίσει το σερί δώδεκα αγώνων που τερματίστηκε τον Μάρτιο του 2013 (Τότε αγωνιζόταν στην Τσάμπιονσιπ). (Sky sports)
15+6 Η Νιούκαστλ σκόραρε και στις 15 αναμετρήσεις με την Γούλβς στην Πρέμιερ Λιγκ. Παράλληλα ο Άλαν Σέντ Μαξιμίν σκόραρε σε έξι παιχνίδια από την έναρξη της περσινή σεζόν. Και τα έξι εξήλθαν ισόπαλα! (Squawka)
19- γκολ χωρίς τα πέναλτι πέτυχε ο Ρούμπεν Νέβες, με τα 16 να έρχονται με σουτ εκτός περιοχής, ποσοστό που αναλογεί σε 84%! (Opta)

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ 0-2 ΤΟΤΕΝΑΜ
1- Πρώτο χαμένο πέναλτι μετά από 15 εύστοχες εκτελέσεις για τον Χάρι Κέιν. Μόνο Αντριάν, Κάριους και Χέντερσον απέκρουσαν πέναλτι του Άγγλου επιθετικού. Παρόλα αυτά σκόραρε και στα τρία αυτά παιχνίδια! (Sky sports, Squawka)
3- Ο Χάρι Κέιν είναι πλέον ο τρίτος σκόρερ όλων των εποχών στην Πρέμιερ Λιγκ μαζί με τον Άντι Κόουλ με 187 γκολ. Μόνο ο Γουέιν Ρούνεϊ (208) και ο Άλαν Σίρερ (260) έχουν περισσότερα. (Sky sports)
10- ασίστ για τον Κουλουσέφσκι από την μέρα που έκανε το ντεμπούτο του. Κανείς άλλος δεν έχει περισσότερες σε αυτό το διάστημα. Επιπλέον είναι ο τέταρτος γρηγορότερος παίκτης στην Πρέμιερ Λιγκ που το πετυχαίνει. (Opta)
31- ομάδες έχουν δεχθεί γκολ από τον Χάρι Κέιν στην Πρέμιερ Λιγκ. Μόνο η Μπρέντφορντ τον έχει κρατήσει «άσφαιρο»! (Sky sports)
39- βαθμούς έχει μαζέψει η Τότεναμ από τον Μάρτιο. Καμία δεν έχει πάρει περισσότερους! (Opta)

Συντάκτης: Κώστας Τσιακλής