Τσέλσι-Τότεναμ 2-2: «Λύτρωση» στο 96′ με Κέιν (vid)

Σε ένα απίστευτο ματς με δραματικό τέλος, η Τότεναμ πήρε ισοπαλία από τη Τσέλσι, με τον Κέιν να «λυτρώνει» την ομάδα του.

Ένα απίστευτο ματς έλαβε μέρος στο Στάμφορντ Μπριτζ με τη Τσέλσι και τη Τότεναμ να παίρνουν από ένα βαθμό στο τέλος του αγωνα. Ο Κουλιμπαλί και ο Τζέιμς σκόραραν για τους γηπεδούχους, ενώ ο Χόιμπιεργκ και ο Κέιν βρήκαν δίχτυα για τα «Σπιρούνια».

Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, έχοντας και τον έλεγχο και την κατοχή του παιχνιδιού. Στο 19ο λεπτό μάλιστα οι «Μπλε» άνοιξαν το σκορ με τον Κουλιμπαλί. Ο Κουκουρέγια εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σενεγαλέζος με σουτ στη κίνηση νίκησε τον Γιορίς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τόμας Τούχελ ξεκίνησε καλύτερα, αλλά από το 60′ και μετά τα «Σπιρούνια», ανέβασαν στροφές. Στο 68′ μάλιστα ισοφάρισαν με τον Χόιμπιεργκ, ο οποίος με ένα συρτό σουτ στη δεξιά γωνία του Μεντύ έκανε το 1-1. Η χαρά των φιλοξενούμενων όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς εννέα λεπτά μετά ο Ρις Τζέιμς έδωσε ξανά το προβάδισμα στους «Μπλε». Παρόλα αυτά ο Χάρυ Κέιν δεν είχε πει τη τελευταία του κουβέντα και στο 96ο λεπτό μετά από κόρνερ του Πέρισιτς έκανε με κεφαλιά το 2-2 για την ομάδα του.

Μάλιστα δεν έλειψαν και τα παρατράγουδα, καθώς και μετά το 1-1 και μετά το τέλος του αγώνα οι δύο προπονητές των ομάδων, Τούχελ και Κόντε κόντεψαν να πιαστούν στα χέρια, παίρνοντς αμφότεροι κόκκινη κάρτα.