5 στιγμές που η Liverpool απέδειξε γιατί… επέστρεψε

H Liverpool ανακηρύχθηκε πρωταθλήτρια Αγγλίας ύστερα από 30 ολόκληρα χρόνια, και το eyap.gr σας παρουσιάζει πέντε φορές που έδειξε τα… δόντια του πρωταθλητή κατά τη φετινή σεζόν.

Μπορεί να πέρασαν τρεις δεκαετίες, μπορεί τόσες και τόσες ομάδες να ανέβηκαν στον «θρόνο» του αγγλικού ποδοσφαίρου (ακόμη και η Leicester), μπορεί να πληγώθηκε αβάσταχτα από το πασίγνωστο «γλίστρημα» του αξιομνημόνευτου Steven Gerrard, πριν μερικά χρόνια, όμως, η Liverpool, επιτέλους, τα κατάφερε!

Η αρμάδα του Jurgen Klopp αποτελεί και επίσημα την νέα πρωταθλήτρια της Premier League, κάτι το οποίο «αχνοφαινόταν» ότι θα συμβεί ήδη πριν την έλευση του… αποκαρδιωτικού 2020, με τους «Κόκκινους» να έχουν ξεφύγει στην βαθμολογία από τους διώκτες τους, και πιο συγκεκριμένα την Manchester City.

Μπορούμε να μιλάμε για ώρες και μέρες για αυτή την τόσο μεγάλη επιτυχία του ιστορικού συλλόγου του Μέρσεϊσαϊντ, ωστόσο, το eyap.gr αποφάσισε να σας παρουσιάσει πέντε στιγμές από την τρέχουσα σεζόν που η Liverpool απέδειξε γιατί πανάξια έφτασε στην κατάκτηση ενός επιβλητικού τίτλου!

Η… απόδραση από το Stamford Bridge

Λίγες εβδομάδες αφότου έδωσαν μια απολαυστική παράσταση στον τελικό του UEFA Super Cup, Chelsea και Liverpool συναντήθηκαν για πρώτη φορά στο νέο πρωτάθλημα.

Η «φωτοβολίδα» του Trent Alexander-Arnold έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ η κοντινή κεφαλιά του Roberto Firmino τους έδωσε προβάδισμα ασφαλείας.

Όμως, η Chelsea του Frank Lampard δεν τα παράτησε και συνέχιζε να πιέζει ψηλά, με τον N’Golo Kante να μειώνει για την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο με εκπληκτική ατομική ενέργεια, και να δίνει ελπίδες για κάτι καλύτερο.

Οι «Μπλε» σπατάλησαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά προκειμένου να «παγώσουν» την Liverpool, ωστόσο, η εστία του Alisson δεν παραβιάστηκε και έτσι, οι παίκτες του Klopp έκαναν το «έξι στα έξι» στο φετινό πρωτάθλημα, ακόμη και εάν… καρδιοχτύπησαν.

Το παλικαρίσιο «διπλό» στο Villa Park

Μία φορά που η Liverpool βρέθηκε πιο κοντά από ποτέ στην πρώτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα (πριν από αυτή με την Watford), ήταν, όταν επισκέφθηκε την έδρα της νεοφώτιστης Aston Villa.

Τα «Λιοντάρια» προηγήθηκαν με τον Trezeguet (21’) και μέχρι το 87ο λεπτό κρατούσαν το παιχνίδι στα χέρια τους, παρά την ασφυκτική πίεση των «Κόκκινων». Όλα έδειχναν ότι θα έκαναν την έκπληξη και θα αποτελούσαν την πρώτη ομάδα που βάζει ηχηρό εμπόδιο στην ασταμάτητη παρέα του Jurgen Klopp.

Ωστόσο, η κοντινή κεφαλιά του Andrew Robertson(87′), αλλά και η εναέρια προσπάθεια του Sadio Mane στο κόρνερ του Alexander-Arnold στο 90’+4 έδωσαν μια τεράστιας σημασία νίκη στην Liverpool, η οποία, εκείνο το βράδυ, έδειξε σε όλους ότι πράγματι παλεύει αποκλειστικά για τους τρεις βαθμούς σε κάθε παιχνίδι.

Δέκα νίκες στα πρώτα έντεκα παιχνίδια για τους μετέπειτα πρωταθλητές και η διαφορά των έξι βαθμών από την δεύτερη Manchester City έμελλε να… γιγαντωθεί.

Όταν τα πράγματα άρχισαν να ξεφεύγουν…

Διαχρονικά, η Liverpool διατηρεί μια εξαιρετική σχέση με την Manchester City στις αναμετρήσεις της στο Anfield, γεγονός που επιβεβαιώθηκε και φέτος.

Το άπιαστο μακρινό σουτ του Fabinho, μόλις στο έκτο λεπτό, έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ, επτά λεπτά αργότερα, ο Mohamed Salah διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, βάζοντας τις βάσεις για μια επιβλητική νίκη ενάντια  στο αντίπαλο δέος για την κούρσα του τίτλου.

Με το «καλημέρα» του δευτέρου μέρους, ο Sadio Mane έδωσε διαστάσεις θριάμβου απέναντι στους περσινούς πρωταθλητές Αγγλίας, οι οποίοι, απλά μείωσαν με τον Bernardo Silva στο 78ο λεπτό.

3-1 το τελικό αποτέλεσμα και όλα έδειχναν από τότε ότι το στέμμα της Premier League θα άλλαζε χέρια, με το έμνοστο παρεάκι του «Normal One» να ξεφεύγει εννιά πόντους από το σύνολο του Pep Guardiola.

Ούτε οι «Αετοί» της έκοψαν τα φτερά!

Στο Villa Park απέδρασε με τους τρεις βαθμούς, κυριολεκτικά, στα τελευταία δευτερόλεπτα. Την Manchester City την «πάτησε» από τα πρώτα λεπτά. Η Crystal Palace αποδείχθηκε επίσης σκληρό καρύδι, αλλά μίλησε το πνεύμα των… πρωταθλητών!

Το πρώτο ημίχρονο της συνάντησης του Selhurst Park έληξε χωρίς κάποιο τέρμα, με την Liverpool να έχει την κατοχή. Στην επανάληψη, ο αφηνιασμένος Sadio Mane έδωσε το προβάδισμα στην Liverpool, όμως, η όμορφη ενέργεια του Wilfried Zaha στο 82’ έφερε το ματς στα ίσια και άπαντες προετοιμάστηκαν για το ενδεχόμενο της ισοπαλίας.

Όμως, υπολόγιζαν χωρίς τον Roberto Firmino!

Ο άνθρωπος που την φετινή σεζόν σκοράρει ΜΟΝΟ μακριά από το Anfield σε επίπεδο πρωταθλήματος, δήλωσε για ακόμη μια φορά παρών για την ομάδα του, και με το κεφάλι του της χάρισε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς, μόλις τρία λεπτά μετά την ισοφάριση.

Liverpool, μια ομάδα που δεν γνωρίζει την σημασία της λέξης «ήττα»!

Η… στέψη πριν την στέψη

Η  «Boxing Day» του 2019 αποτελεί – ίσως – την ημέρα που ολόκληρος ο ποδοσφαιρικός κόσμος συνειδητοποίησε ότι το… κόκκινο τρένο από το Λίβερπουλ, αργά ή γρήγορα, εύκολα ή δύσκολα, θα έφτανε στην πηγή και θα έπινε νερό.

Οι «Κόκκινοι» ταξίδεψαν στην έδρα της φετινής – ευχάριστης – έκπληξης του πρωταθλήματος, της Leicester του Brendan Rodgers, η οποία μέχρι εκείνη την στιγμή φιγούραρε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ωστόσο, μια συγκλονιστική Liverpool, κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο του King Power ως… πρωταθλήτρια και με το εμφατικό 4-0 ισοπέδωσε τις «Αλεπούδες», που παρουσιάστηκαν κατώτερες των περιστάσεων.

17 νίκες και μόλις μία ισοπαλία για την Liverpool σε 18 αγωνιστικές και μια διαφορά 13 πόντων από την δεύτερη θέση, έκαναν εκείνα τα Χριστούγεννα τα πιο… γλυκά, εδώ και πολλά, πολλά χρόνια!