Άρσεναλ – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 «Διπλό» με καρδιά πρωταθλήτριας και… κορυφή! (vid)

H Μάντσεστερ Σίτι έβγαλε χαρακτήρα στο Έμιρεϊτς και έφυγε με τους τρεις βαθμούς βάζοντας «φωτιά» στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μάντσεστερ Σίτι έδειξε την εμπειρία της στο Έμιρεϊτς και κατάφερε να πάρει το «διπλό» κόντρα στην πρωτοπόρο Άρσεναλ που δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις δικές της στιγμές στο παιχνίδι και ηττήθηκε με 3-1.

Ακολουθήστε μας στην σελίδα μας στο Facebook για περισσότερες ειδήσεις από τον κόσμο του Αγγλικού ποδοσφαίρου!

Ο Ντε Μπρόινε εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τομιγιάσου, «κρέμασε» από μακριά τον Ράμσντεϊλ και έγραψε το 0-1 για τη Μάντσεστερ Σίτι στο 24ο λεπτό.

Ο Ενκέτια κέρδισε πέναλτι από την ανατροπή του Έντερσον και ο Σακά εκτέλεσε εύστοχα ισοφαρίζοντας για την Άρσεναλ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ακολούθησε ένα νευρικό παιχνίδι γεμάτο άγχος από τις δυο ομάδες, μέχρι το 72ο λεπτό, όταν μετά από ωραία συνεργασία των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Γκρίλις, ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-2.

Ακριβώς δέκα λεπτά αργότερα, ο Χόλαντ έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα της Άρσεναλ, γράφοντας το 1-3 και «τελειώνοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι πρόωρα.

Έτσι, η Σίτι έπιασε την Άρσεναλ στους 51 βαθμούς (με αγώνα περισσότερο) και έβαλε «φωτιά» στην υπόθεση τίτλος.

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα εδώ.