Ντόρτμουντ – Τσέλσι 1-0: Έχασε άπειρες ευκαιρίες – την «πλήγωσε» ο Αντεγέμι (vid)

Η Τσέλσι πλήρωσε την αστοχία της στο Βεστφάλεν και ηττήθηκε με 1-0 από τη Ντόρτμουντ χάρη στο υπέροχο σόλο του Αντεγέμι.

Όντας πλήρως αναποτελεσματική, σε εκνευριστικό βαθμό, η Τσέλσι ηττήθηκε από τη Ντόρτμουντ με 1-0 και καλείται να ανατρέψει την κατάσταση στο Λονδίνο για να προκριθεί στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ακολουθήστε μας στην σελίδα μας στο Facebook για περισσότερες ειδήσεις από τον κόσμο του Αγγλικού ποδοσφαίρου!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, όμως κανένα από τα 11 σουτ τους δεν βρήκε στόχο στο πρώτο ημίχρονο. Από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου άρχισε να ανεβαίνει και η Τσέλσι, όμως ο Ζοάο Φέλιξ έχασε δυο πολύ σημαντικές ευκαιρίες – κυριότερη εξ αυτών το οριζόντιο δοκάρι που σημάδεψε στο τετ α τετ με τον Κόμπελ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πότερ πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι, όμως στην επίθεση χανόταν η μια ευκαιρία πίσω από την άλλη. Και ενώ η υπόθεση γκολ έμοιαζε πολύ δύσκολη, ήρθε το καταπληκτικό σόλο σε αντεπίθεση του Αντεγέμι, ο οποίος άφησε πίσω του -για πλάκα- τον Έντσο Φερνάντεζ και πλάσαρε τον Κέπα για το 1-0.

Η Τσέλσι πίεσε ακόμα περισσότερο, όμως κατάφερε μόνο να χάσει κι άλλες ευκαιρίες, μένοντας τελικά κολλημένη στο μηδέν, χάρη στην επιθετική της δυστοκία. 15 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο, 8 στο στόχο, κανένα στα δίχτυα…

Όλα θα κριθούν στο Στάμφορντ Μπριτζ. Δείτε τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού εδώ.