Γκουαρδιόλα: «Είμαι περήφανος, ο Έντερσον μας έσωσε»

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα δήλωσε περήφανος για την ομάδα του μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ στα πέναλτι (5-4) χθες, απέναντι στη Σεβίλλη.

Η Σίτι ήταν αυτή που πανηγύρισε τελικά χθες στον τελικό του Σούπερ Καπ στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Οι «Πολίτες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Εν Νεσυρί, ισοφάρισαν με τον Πάλμερ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί ήταν ψυχραιμότεροι και πήραν για πρώτη φορά το συγκεκριμένο τρόπαιο με τον Γκουαρδιόλα να δηλώνει:

«Είμαι περήφανος. Πολύ. Το ξέραμε από στιγμές νωρίτερα στη σεζόν και την ποιότητα του αντιπάλου. Ήμασταν τυχεροί γιατί ο Έντι, όπως και στις τελευταίες στιγμές του τελικού του Τσάμπιονς Λιγκ, μας έσωσε στις σωστές στιγμές. Γενικά, το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, αν και παίξαμε καλύτερα στα τελευταία 30 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου.

Πριν από μία εβδομάδα χάσαμε στα πέναλτι (από την Άρσεναλ στο Community Shield) σήμερα το κερδίσαμε. Η Σεβίλλη έχει έμπειρους διεθνείς, έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα, φουλ μπακ με ποιότητα μπροστά, παίζει τόσο άμεσα και παίζει γρήγορα την μπάλα μπροστά και είναι πολύ καλοί στο να το κάνουν αυτό.

Αλλά γενικά, αφού δεχθήκαμε το γκολ παίξαμε καλά και ειδικά τα τελευταία 30 λεπτά. Ήταν σαν ο τελικός κόντρα στην Ίντερ ένα σφιχτό παιχνίδι, εκείνη την περίοδο το ποδόσφαιρο είναι σαν νόμισμα. Θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει πριν από τα πέναλτι, αλλά αύριο θα είμαστε ακόμα πιο χαρούμενοι από σήμερα. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που έχουμε αυτόν τον τίτλο. Τώρα τον Δεκέμβριο έχουμε την ευκαιρία να κερδίσουμε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων».