Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτυ 0-2: Με Χόλαντ πέρασε από το Λονδίνο (vid)

Ντεμπούτο με δύο γκολ για τον Έρλινγκ Χόλαντ, ο οποίος ήταν το πρόσωπο του αγώνα στη νίκη της Μάντσεστερ Σίτυ επί της Γουέστ Χαμ.

Νικηφόρα ξεκίνησε τη σεζόν η Μάντσεστερ Σίτυ, η οποία κέρδισε 2-0 την Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο. Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Έρλινγκ Χόλαντ, ο οποίος σκόραρε δύο γκολ (36′ 65′) στο ντεμπούτο του στη Πρέμιερ Λιγκ.

Κάντε ένα like στη σελίδα μας στο Facebook!

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν ανώτερη, έχοντας την κατοχή της μπάλας και δίκαια βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Στο 36΄ ο Έρλινγκ Χόλαντ ανατράπηκε από τον Αρεολά και ο ίδιος από το σημείο του πέναλντι έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πρώτα δέκα λεπτά ήταν αρκετά «ροκ», με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, δίχως όμως να καταφέρουν να απειλήσουν. Στο 65′ ο Νορβηγός φορ σκόραρε και πάλι, μετά από ασίστ του Ντε Μπρόινε, ο οποίος τον έβγαλε τετ-α-τετ με το τέρμα.