Μαγκουάιρ:«Εφιαλτικό ξεκίνημα, πρέπει να είμαστε καλύτεροι»

Ο αρχηγός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Χάρι Μαγκουάιρ, τόνισε σε δηλώσεις του ότι πρόκειται για ένα «εφιαλτικό ξεκίνημα» της ομάδας του.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις της στην εφετινή Πρέμιερ Λιγκ, δεχόμενη την ήττα με 1-2 από την, εδώ και πολύ καιρό, εντυπωσιακή Μπράιτον. Στο ντεμπούτο του ως προπονητής της αγγλικής ομάδας, ο Έρικ τεν Χαχ άφησε στον πάγκο τον Κριστιάνο Ρονάλντο, υποστηρίζοντας ότι «θα χρειαστεί χρόνος για να επανέλθει στα στάνταρ του».

Ο αρχηγός των «Κόκκινων Διαβόλων», Χάρι Μαγκουάιρ, επεσήμανε σε δηλώσεις του στο Sky Sports πως πρόκειται για ένα εφιαλτικό ξεκίνημα, ενώ έδωσε βαρύτητα στο πρώτο τέρμα, εκ των δύο του Πάσκαλ Γκρος, ως το σημείο που άλλαξε το παιχνίδι.

Συγκεκριμένα, ο Άγγλος διεθνής στόπερ ανέφερε:

Ακολούθησέ μας στο Instagram για ακόμη περισσότερο υλικό για το αγγλικό ποδόσφαιρο!

«Ήταν ένα εφιαλτικό ξεκίνημα. Είναι απογοητευτικό. Είναι το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα να είσαι 2-0 πίσω στο ημίχρονο στο Old Trafford. Δεν είναι καλό. Είχαμε ευκαιρίες να ισοφαρίσουμε, αλλά είναι ένα κακό ξεκίνημα για εμάς. Στην πραγματικότητα ξεκινήσαμε το παιχνίδι αρκετά καλά, ήμασταν μπροστά και ελέγχαμε το παιχνίδι, στη συνέχεια δεχτήκαμε το πρώτο γκολ που μας έριξε πολύ πίσω.

Από αυτό το σημείο σταματήσαμε να παίζουμε, απέκτησαν μεγάλο έλεγχο στο παιχνίδι, οπότε πρέπει να κοιτάξουμε να μην μας πάει πίσω τόσο πολύ αυτό το πρώτο γκολ. Πρέπει να είμαστε καλύτεροι με τη μπάλα, χαρίσαμε την μπάλα πάρα πολύ στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά μετά το πρώτο γκολ. Τους δώσαμε κουράγιο να βγουν μπροστά και να μας επιτεθούν. Ήταν ένα εφιαλτικό ξεκίνημα».

Συντάκτης: Νικόλας Παύλου