Γούλβς-Μάντσεστερ Σίτυ 0-3: Πέρασε «αέρας» από το Μολινό (vid)

Διπλό με άνεση πήρε η Μάντσεστερ Σίτυ επί της Γούλβς στο Μολινό, νικώντας 3-0, με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε να μοιράζει δύο ασίστ.

Με τρείς βαθμούς έφυγε η Μάντσεστερ Σίτυ από το Γούλβερχαμπτον, νικώντας τη Γούλβς 3-0. Γκρίλις, Χόλαντ και Φόντεν ήταν οι τρείς σκόρερ, δύο ασίστ έβγαλε ο Ντε Μπρόινε, ενώ με δέκα έπαιζαν οι «Λύκοι» από το 33′ λόγω της αποβολής του Νέιθαν Κόλινς.

Από το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έδειξε ότι θα έχει ένα εύκολο μεσημέρι, καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό ο Γκρίλις άνοιξε το σκορ, ενώ στο 16′ ο Έρλινγκ Χόλαντ έκανε το 0-2, πετυχαίνοντας το δέκατο γκολ στη Πρέμιερ Λιγκ. Στο 33′ η αποβολή του Κόλινς έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο των «Λύκων».

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «Πολίτες» προσπαθούσαν να ελέγξουν το ρυθμό του παιχνιδιού και να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, ενώ στο 69ο λεπτό ο Φιλ Φόντεν μετά από τη δεύτερη ασίστ του Ντε Μπρόινε έκανε το 0-3. Με αυτή τη νίκη οι «Πολίτες» πέρασαν στη πρώτη θέση της βαθμολογίας με 17, με την ομάδα του Μπρούνο Λάζε να παραμένει στους έξι βαθμούς.