H πορεία της Hull μέχρι τον τελικό του FA Cup

Το eyap.gr θυμάται μία από τις πολλές πορείες ομάδων-αουτσάιντερ ως τον τελικό του αρχαιότερου ποδοσφαιρικού θεσμού.

Αγωνιστική σεζόν 2013-2014. Κατά την προσωπική μου άποψη, το καλύτερο πρωτάθλημα της τελευταίας δεκαετίας στην Premier League. Τέσσερις ομάδες διεκδίκησαν τον τίτλο μέχρι τέλους, οι εναλλαγές στην κορυφή της βαθμολογίας κατά τη διάρκεια της σεζόν ήταν συνεχείς, είδαμε παιχνίδια με πολλά γκολ και υψηλής ποιότητας ποδόσφαιρο (αρκεί να δείτε τα highlights από το Manchester City-Arsenal 6-3 και το Liverpool-Manchester City 3-2), δύο ομάδες (Manchester City, Liverpool) να σπάζουν αμφότερες το φράγμα των 100 γκολ και τον τίτλο να κρίνεται στο νήμα, ύστερα μάλιστα από αυτοκτονία της -μέχρι τότε πρωτοπόρου- Liverpool στο εντός έδρας παιχνίδι με την Chelsea και εν συνεχεία απώλεια προβαδίσματος τριών γκολ στην έδρα της Crystal Palace.

Στο συγκεκριμένο αφιέρωμα, όμως, δεν θα σταθούμε στην Premier League, αλλά στο FA Cup εκείνης της χρονιάς. Ενός θεσμού που πάντοτε προσφέρει συγκινήσεις, εκπλήξεις, αλλά και όμορφες ποδοσφαιρικές ιστορίες, όπως αυτή της Hull City πριν έξι χρόνια.

Οι «Τίγρεις» είχαν μόλις προβιβαστεί στην Premier League εκείνη τη σεζόν, έχοντας τερματίσει στη 2η θέση της Championship τη σεζόν 2012-2013 και εξασφαλίζοντας την απευθείας άνοδο στα μεγάλα σαλόνια του αγγλικού ποδοσφαίρου. Διαθέτοντας ένα κατά τεκμήριον μέτριο ρόστερ (ρίχνοντας μια ματιά, θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις κάποιο αξιόλογο όνομα), πολλοί περίμεναν ότι η Hull θα υποβιβαστεί όπως ανέβηκε.

To ρόστερ της Hull βασιζόταν επί το πλείστον σε Βρετανούς και Ιρλανδούς ποδοσφαιριστές

Κόντρα στα προγνωστικά, οι Tigers θα καταφέρουν να εξασφαλίσουν την για άλλη μια χρονιά παραμονή στα υψηλότερα στρώματα του αγγλικού ποδοσφαίρου, τερματίζοντας στη 16η θέση και στο +4 από την 18η Norwich. Παράλληλα, θα τραβήξουν πάνω τους τα βλέμματα με την πορεία τους ως τον τελικό του FA Cup, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στην ιστορία της ομάδας.

Το ταξίδι για τον τελικό ξεκίνησε στις 4 Ιανουαρίου 2014 από το Riverside της Middlesbrough. Aaron McLean και Nick Proschwitz σημείωσαν τα δύο γκολ της αναμέτρησης και έδωσαν στη Hull την πρώτη της νίκη στο Teesside από το 1986. 0-2 το τελικό σκορ και ο επόμενος αντίπαλος της Hull στον τέταρτο γύρο του FA Cup δε θα είναι από την Championship, αλλά από τη League Two. Ο λόγος για τη Southend United, στον πάγκο της οποίας καθόταν ο Phil Brown, προπονητής που είχε οδηγήσει τη Hull στο Wembley για τελευταία φορά το 2008, όταν η ομάδα της βόρειας Αγγλίας πανηγύρισε την άνοδο στην Premier League μέσω της διαδικασίας των play-off της Championship.

Οι γηπεδούχοι θα βάλουν δύσκολα στη Hull για ένα ημίχρονο, αλλά ο Matt Fryatt με δύο γκολ θα καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση (ξανά με σκορ 0-2) και θα στείλει την ομάδα του πάνω στην Brighton στη φάση των 16. Το έργο των Tigers στο The Amex Stadium δεν θα ήταν εύκολο, απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες της Championship εκείνη την περίοδο. Oι «Γλάροι» θα επαληθεύσουν τις προσδοκίες και θα προηγηθούν στο ημίχρονο με γκολ του Leonardo Ulloa. Χρειάστηκε ένα τέρμα του Yannick Sagbo στο 85′ για να πάει το ζευγάρι σε επαναληπτικό στο KC Stadium.

Ένας επαναληπτικός ο οποίος προγραμματίστηκε μόλις μια βδομάδα μετά, στις 24 Φλεβάρη 2014, με σκοπό να μην συμπέσει με τους νοκ-άουτ αγώνες του Champions League. Mια απόφαση, ωστόσο, η οποία έγινε αποδέκτης έντονης κριτικής από τους προπονητές των δύο ομάδων, οι οποίες είχαν δώσει σημαντικά παιχνίδια για το πρωτάθλημα μόλις 48 ώρες νωρίτερα. Εν τέλει η Hull θα επικρατήσει με 2-1, χάρη στα τέρματα των Sone Aluko και Robert Koren από το πρώτο ημίχρονο, με τον Ulloa να σκοράρει ξανά απέναντι στη Hull και να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 68′.

Πρώτος αντίπαλος από την Premier League

Μία ανάσα μακριά από το Wembley και η κληρωτίδα θα φέρει στο δρόμο της Hull τη Sunderland. Ομάδα επιπέδου Premier League μεν, όχι κάποιο ιδιαίτερο φόβητρο δε. Πράγματι, οι «Τίγρεις», στην πρώτη εντός έδρας κλήρωση που τους έτυχε, θα επιβληθούν των «Μαυρόγατων» με το πειστικότατο 3-0, χάρη στα τέρματα των Davies, Meyler και Fryatt σε διάστημα δέκα λεπτών (68′-77′).

Η νίκη αυτή σήμανε την πρόκριση της Hull στα ημιτελικά του FA Cup για πρώτη φορά μετά το 1930! Αντίπαλος μια έτερη ομάδα από το Yorkshire, η Sheffield United, η οποία εκείνη τη σεζόν αγωνιζόταν στη League One. Οι δύο ομάδες μας προσέφεραν έναν απίθανο ημιτελικό, με οκτώ γκολ, ανατροπή του σκορ και αγωνία μέχρι και το τελευταίο λεπτό.

Οι «Λεπίδες» θα αιφνιδιάσουν και θα προηγηθούν στο 19′ με τον Jose Baxter. Η Hull θα ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο με τον Yannick Sagbo, ωστόσο η United θα πάρει εκ νέου προβάδισμα με τον Stefan Scougall μόλις δύο λεπτά αργότερα (44′). Η ομάδα του Steve Bruce θα εμφανιστεί «μεταμορφωμένη» στο δεύτερο ημίχρονο. Fryatt στο 49′, Huddlestone στο 54′ και Quinn στο 67′ θα αλλάξουν την εικόνα και το σκορ, δίνοντας προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα τους. Ο James Murphy στο 90′ θα ξαναβάλει τη Sheffield στο παιχνίδι και θα αγχώσει τους «Τίγρεις», πριν ο David Meyler στο 93′ υπογράψει το τελικό 5-3 και την πρόκριση της Hull στον τελικό του FA Cup για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Άγγιξε το θαύμα, αλλά λύγισε στην παράταση

Αυτό ήταν. Η Hull θα πραγματοποιήσει αυτό που λίγους μήνες πριν έμοιαζε ακατόρθωτο και δεν το περίμενε ούτε ο πιο αισιόδοξος άνθρωπος στο κλαμπ. Περίπου ένα μήνα αργότερα θα επισκεφθεί ξανά το Wembley, για να αντιμετωπίσει στον πρώτο τελικό FA Cup της ιστορίας της την Arsenal. Όπως καταλαβαίνει εύκολα κανείς, η αναμέτρηση διέθετε μεγάλο φαβορί και αουτσάιντερ.

Μόνο ως τέτοιο όμως δεν ξεκίνησε στην αναμέτρηση η Hull, η οποία με το πέρας οκτώ λεπτών είχε ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων! Οι κεντρικοί αμυντικοί της, James Chester και Curtis Davies, έπειτα από δύο στημένες φάσεις, θα χριστούν σκόρερ και θα θέσουν γερές βάσεις για ένα μεγάλο θαύμα.

Ευτυχώς για την Arsenal, ο Santi Cazorla με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ μόλις στο 17′ θα μειώσει το σκορ σε 1-2 και από εκεί και πέρα τη διαφορά θα κάνει η εμπειρία και η ποιότητα των ποδοσφαιριστών των «Κανονιέρηδων». Ο Koscielny στο 71′ θα καταφέρει να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση, εκεί όπου οι ποδοσφαιριστές της Arsenal θα αποδειχθούν πιο φρέσκοι.

Ο Olivier Giroud θα σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο του έξτρα χρόνου, όμως στο δεύτερο -και συγκεκριμένα στο 109′- θα βγάλει εντυπωσιακή ασίστ με τακουνάκι στον Aaron Ramsey και ο Ουαλός με μονοκόμματο σουτ με το εξωτερικό του ποδιού του θα γράψει το τελικό 3-2, σβήνοντας το όνειρο και δίνοντας άδοξο τέλος σε ένα πολύ όμορφο ταξίδι για την ομάδα της Hull.