Η χρυσή βίβλος των ανατροπών!

Αν υπάρχει κάποιος σύλλογος που είναι συνώνυμος με τις ανατροπές, τότε δεν είναι άλλος από την Liverpool. Με αφορμή την σπουδαία «παράσταση» απέναντι στην Barcelona, σας παρουσιάζουμε πέντε από τις σπουδαιότερες που έχει πετύχει σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις!

Όσα έζησαν το βράδυ της Τρίτης οι υποστηρικτές της Liverpool δύσκολα μπορούν να περιγραφούν. Για τους νεότερους ήταν κάτι πρωτόγνωρο, για τους παλαιότερους και πιο εξοικειωμένους με τον σύλλογο του Merseyside, ήταν ακόμη μία προσθήκη στην τεράστια λίστα των ανατροπών. Το μόνο σίγουρο είναι πως για όλους αποτελεί μια πραγματικά αξέχαστη εμπειρία! Άλλοι υποστηρίζουν πως… κατηφορίζει το χορτάρι του Anfield, άλλοι λένε πως δίνει το έναυσμα η «Kop», άλλοι το θεωρούν ως το «Anfield Effect»! Ας μείνουμε όμως στην λίστα που προαναφέραμε, αυτή των ανατροπών. Οι «Κόκκινοι» έχουν ειδικότητα σε αυτόν τον τομέα, καθώς οι περιπτώσεις που έχουν ανατρέψει αποτελέσματα είναι δεκάδες. Η σχεδόν μαγική ικανότητα να συνδυάζουν πείσμα, τύχη, αυταπάρνηση, ικανότητα και τόλμη την κατάλληλη στιγμή, όταν όλα δείχνουν να έχουν χαθεί. Εμείς, διαλέξαμε και σας παρουσιάζουμε, τις σπουδαιότερες ανατροπές που έχουν επιτευχθεί σε Ευρωπαϊκό επίπεδο από τον σύλλογο του Merseyside!

Liverpool vs Auxerre

Ξεκινάμε με την πιο παλιά ιστορία της λίστας μας. Το 1991, την χρονιά που έληξε η απαγόρευση συμμετοχής Αγγλικών ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, η Liverpool ήταν σε μια μεταβατική κατάσταση. Το σύνολο που ηγούνταν ο Graeme Souness αποτελούταν από κάποιους θρύλους του συλλόγου, μα σε προχωρημένη ηλικία, νεαρούς που προσπαθούσαν να βοηθήσουν, καθώς και αθόρυβες μεταγραφές. Τα πράγματα στο πρωτάθλημα ήταν ζόρικα, καθώς η ομάδα αδυνατούσε να κυνηγήσει τους πρωτοπόρους για τον τίτλο, ενώ ήταν κοντά και στην πρόωρη έξοδο από την Ευρώπη. Η κλήρωση της δεύτερης φάσης του κυπέλλου UEFA την έφερε απέναντι στην Auxerre .Η πρώτη αναμέτρηση στην ομώνυμη πόλη είδε τους Άγγλους να την… γλυτώνουν με το 2-0, καθώς η εμφάνισή τους ήταν αρκετά κακή, με το τελικό σκορ να τους κολακεύει.

Η λέξη που κυριαρχούσε ανάμεσα στις τάξεις των οπαδών του συλλόγου ήταν μία: «Απογοήτευση». Στον επαναληπτικό του Anfield, ο επίσημος αριθμός των θεατών ήταν μόλις 23.094. Εξαιρετικά φτωχό νούμερο για έναν τέτοιο σύλλογο, γεγονός που επιβεβαιώνει την δυσαρέσκεια του κόσμου. Κι όμως, όλοι αυτοί θα γινόντουσαν μάρτυρες μιας ανέλπιστης ανατροπής! Μόλις στο τέταρτο λεπτό οι «κόκκινοι» κέρδισαν πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Jan Molby. Στο 29’ ήταν η σειρά του Mike Marsh να σκοράρει, ισοφαρίζοντας το συνολικό σκορ σε 2-2. Η αναμέτρηση κύλισε σε… επίπεδα Liverpool, καθώς το σκορ δεν άλλαζε και όλα έδειχναν πως θα οδηγηθούμε στην παράταση. Κι όμως, ο Walters σόκαρε έξι λεπτά πριν την λήξη, κάνοντας το 3-0 και δίνοντας την σπουδαία πρόκριση στην ομάδα του. Μία από τις ξεχωριστές στιγμές στην ευρωπαϊκή ιστορία του συλλόγου!

Liverpool vs Ολυμπιακός

Πάμε στην season 2004-05. Αρκετούς μήνες πριν «γραφτεί» το έπος της Κωνσταντινούπολης, η Liverpool έδινε μια μεγάλη μάχη για την επιβίωσή της στο Champions League και τον Α’ όμιλο, απέναντι στον Πειραϊκό σύλλογο. Πηγαίνοντας στην έκτη και τελευταία αγωνιστική του ομίλου, τα πράγματα είχαν ως εξής. Η Monaco είχε ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κατάταξη, ακολουθούσε ο Ολυμπιακός με δέκα βαθμούς, η Liverpool ήταν τρίτη με επτά, ενώ εκτός μάχης ήταν η Deportivo La Coruna. Ο Ολυμπιακός θα ταξίδευε ως την Αγγλία κυνηγώντας ισοπαλία, νίκη, ακόμη και ήττα, με τουλάχιστον ένα τέρμα, καθώς είχε επικρατήσει στο «Καραϊσκάκης» επί των Άγγλων με 1-0. Το βράδυ της 8ης Δεκεμβρίου έχει μείνει χαραγμένο στην μνήμη πολλών οπαδών, όχι μόνο των δύο συλλόγων, μα του ποδοσφαίρου, από την αναμέτρηση που εκτυλίχθηκε στο Anfield.

Στο 26ο λεπτό το σκορ άνοιξε. Ο Rivaldo πραγματοποίησε μια «μαγική» ενέργεια, κλέβοντας την μπάλα από τον Alonso από το κέντρο και περνώντας δύο παίκτες των Άγγλων, ανάγκασε τον Hyppia να τον ανατρέψει λίγο έξω από την περιοχή της ομάδας του. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ και με πανέξυπνο τρόπο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Dudek, δίνοντας το προβάδισμα στους «Ερυθρόλευκους», το οποίο κράτησε έως το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ήθελαν τρία τέρματα σε διάστημα 45 λεπτών έτσι ώστε να προκριθούν στην επόμενη φάση, έστω και δια της ισοβαθμίας. Όπως κι έγινε, καθώς ο Pongolle στο 47’ έκανε το 1-1, ενώ ο Mellor στο 81’ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Μα αν κάτι έχει μείνει χαραγμένο στην μνήμη όποιου παρακολούθησε τον αγώνα, ήταν το τρίτο γκολ της Liverpool, δια… ποδός Gerrard. Η «βολίδα» που εξαπέλυσε ο αρχηγός στο 86’ ήταν αυτή που πανηγυρίστηκε όσο κανένα τέρμα, έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του και ακόμη και σήμερα, αποτελεί ένα εκ των κορυφαίων τερμάτων για τον ίδιο και την ιστορία του συλλόγου.

Liverpool vs Borussia Dortmund

Πάμε στο 2016, χρονιά στην οποία οι «Reds» έφτασαν στον πρώτο τους τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης επί εποχής Jurgen Klopp. Το ζευγάρι είχε ιδιαίτερη σημασία για τον ίδιο τον Γερμανό, καθώς έβρισκε μπροστά του την πρώην του ομάδα, με την οποία μεγαλούργησε για επτά έτη. O πρώτος αγώνας στο Dortmund είχε λήξει με 2-1 υπέρ των Γερμανών και ενώ το σκορ δεν ήταν απαγορευτικό, τα πράγματα στον επαναληπτικό εκτυλίχθηκαν έτσι ώστε να μιλάμε για μια εκ των πιο δραματικών αναμετρήσεων όλων των εποχών. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν με 0-2 μόλις στο ένατο λεπτό, χάρη σε τέρματα των Mkhitaryan και Aubameyang, σκορ το οποίο παρέμεινε έως και το 45’. Ο Origi μείωσε σε 1-2 στο 48’, μα ο Reus έκανε το 1-3 για την ομάδα του στο 60’.

Με τριάντα λεπτά αγωνιστικού χρόνου να απομένουν, δεν μπορούμε να πούμε πως ήταν και πολλοί οι αισιόδοξοι που πίστευαν σε ανατροπή. Το τέρμα του Coutinho στο 66’ έδωσε κάποιες ελπίδες, τις οποίες «απογείωσε» ο Sakho στο 78’, διαμορφώνοντας το 3-3. Όλα έδειχναν πως θα είχαμε δραματικό φινάλε στην αναμέτρηση, από αυτά που λένε πως είναι ακατάλληλα για… καρδιακούς. Τελικά, ο Lovren έκανε το 4-3 για την Liverpool στο 91’, έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του και έκανε τον ποδοσφαιρικό κόσμο να μιλάει ακόμη μια φορά για τον σύλλογο του Merseyside και τις ανατροπές του.

Liverpool vs Barcelona

Δε θα μπορούσε να παραληφθεί ο συγκεκριμένος αγώνας από την λίστα μας! Στην πρώτη αναμέτρηση η Barcelona επιβλήθηκε με 3-0, σκορ το κολακεύει ιδιαίτερα τους Καταλανούς βάση της εικόνας των δύο ομάδων. Το μέγεθος του αντιπάλου, το υπάρχον πλεονέκτημα από τον πρώτο αγώνα, καθώς και οι απουσίες των Salah και Firmino, έθεταν ένα τεράστιο εμπόδιο για τους «κόκκινους». Οι περισσότεροι έκαναν λόγο για τελειωμένη υπόθεση, μα κανείς δε λογάριαζε δίχως τον ξενοδόχο, δηλαδή το Anfield. Από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα της επανάληψης, οι Άγγλοι έδειχναν τις διαθέσεις τους, πιέζοντας ασφυκτικά. Μάλιστα, ευτύχησαν να σκοράρουν μόλις στο έβδομο λεπτό, χάρη σε τέρμα του Origi. Ύστερα, οι ισορροπίες επανήλθαν, με αμφότερες της ομάδες να έχουν ευκαιρίες, μα δίχως να αλλάζει κάτι στο σκορ, το οποίο παρέμεινε στο 1-0 έως και την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η Liverpool «έσβησε» άμεσα το πλεονέκτημα της Barcelona και μάλιστα με έναν αναπάντεχο πρωταγωνιστή. Ο λόγος φυσικά για τον Georginio Wijnaldum, τον Ολλανδό μέσο o oποίος ήρθε σαν «από μηχανής Θεός», καθώς μπήκε ως αλλαγή και σκόραρε δις, στο 54’ και στο 56’. Πλέον, οι Καταλανοί δεν είχαν ελπίδα, καθώς είχαν απορροφηθεί από το ίδιο το Anfield και τον κόσμο του (όπως ομολόγησε και ο αμυντικός της ομάδας, Gerard Pique). Η Liverpool συνέχισε να ασκεί πίεση, η οποία απέφερε το τέταρτο και «χρυσό» τέρμα στο 79’(Origi), «κλείδωσε»την ιστορική πρόκριση στον τελικό της Μαδρίτης!

Liverpool vs AC Milan

Η σπουδαιότερη ίσως επιτυχία της λίστας μας δεν είναι άλλη από αυτήν του τελικού της Κωνσταντινούπολης το 2005. Η Τουρκία φιλοξενούσε δύο εκ των σπουδαιότερων συλλόγων της ιστορίας του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Από την μια η Liverpool, που κυνηγούσε το πέμπτο της Κύπελλο Πρωταθλητριών, από την άλλη η AC Milan, η οποία ήθελε να κατακτήσει το τρόπαιο για έβδομη φορά. Οι Ιταλοί διέθεταν ένα πανίσχυρο ρόστερ, το οποίο είχε κατακτήσει την κορυφή της Ευρώπης το 2003 και έμελλε να το επαναλάβει το 2007. Όμως, το ενδιάμεσο «STOP» θα έθετε η πρωταγωνίστριά μας και με τον πιο απίθανο τρόπο! Οι Ιταλοί προηγήθηκαν μόλις στο πρώτο λεπτό με τον «captain» Maldini, είδαν τον Luis Garcia να διώχνει την μπάλα από την γραμμή του τέρματος, ενώ είχαν και ακυρωθέν τέρμα ως offside, με πρωταγωνιστή τον Andriy Shevchenko. Η πίεση ήταν αφόρητη.

Στο 39’, η Liverpool διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι του Nesta, όμως στην αντεπίθεση η Milan έκανε το 2-0 με τον Hernan Crespo. O Αργεντινός «ξαναχτύπησε» στο 44’, κάνοντας το 3-0 και οδηγώντας άπαντες να πιστέψουν πως όλα τελείωσαν. Για τους παίκτες του Rafael Benitez πάλι, το διάστημα από το 54ο έως και το 60ο λεπτό αρκούσε! Με τέρματα των Gerrard, Smicer και Alonso, οι «Reds» είχαν ισοφαρίσει σε 3-3 και είχαν κάνει την κόλαση παράδεισο, έχοντας μάλιστα την ψυχολογία υπέρ τους. Με 30 ολόκληρα λεπτά να απομένουν, το σκορ δεν άλλαξε, όπως επίσης και στο επιπλέον τριαντάλεπτο της παράτασης. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου επιβλήθηκε η Liverpool με 2-3! Τραγικά πρόσωπα στις τάξεις των Ιταλών και φιγούρες ηρώων στις αντίστοιχες των Άγγλων. Κάπως έτσι, η 25η Μαΐου αναδείχθηκε στην αγαπημένη ημερομηνία των «Scousers»!

Συντάκτης: Γεώργιος Γκίκας