Huddersfield: Το τελευταίο «θύμα» της «United Trinity» (video)

Η Manchester United του Ole Gunnar Solskjaer, αντιμετωπίζει την Huddersfield αύριο για την Boxing Day και εμείς θυμόμαστε ένα ματς που έμεινε στην ιστορία.

Το ημερολόγιο έγραφε 9 Οκτωβρίου 1971 και η ομάδα του Frank O’Farrell αντιμετώπιζε εκτός έδρας την Huddersfield, σε έναν αγώνα που έμελλε να γράψει ιστορία. Ήταν ο τελευταίος αγώνας στον οποίο σκόραρε μαζί η θρυλική τριπλέτα της Manchester United – George Best, Denis Law, Bobby Charlton.

Ιδιαίτερες συστάσεις δεν θέλουν οι προαναφερθέντες. Θρύλοι των «Κόκκινων Διαβόλων» που έγραψαν τη δική τους ιστορία με τα πιο χρυσά γράμματα. Πρωταθλητές Ευρώπης το 1968, κάτοχοι χρυσής μπάλας και οι τρεις και ανάμεσα στους πρώτους σκόρερς στην ιστορία της ομάδας. Μαζί «απογείωσαν» την ομάδα σκοράροντας 665 τέρματα στα 10 χρόνια που συνυπήρξαν.

Το απόγευμα της 9ης Οκτωβρίου 33,458 φίλοι των δύο ομάδων σημείωσαν ρεκόρ προσέλευσης στο Leeds Road και παρακολούθησαν το κλείσιμο ενός κεφαλαίου στην ιστορία της United. Το παιχνίδι έληξε 0-3 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας, αποτέλεσμα το οποίο την έστειλε στην κορυφή.

Για τον Denis Law ήταν ένα ιδιαίτερο παιχνίδι αφού από την Huddersfield ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα το 1956. Είχε αγωνιστεί στα «Terriers» για τέσσερα χρόνια, πριν μετακινηθεί στην Manchester City για το ποσό ρεκόρ για Βρετανό ποδοσφαιριστή, των 55 χιλιάδων λιρών.

Στην έναρξη του αγώνα ξεκίνησαν και οι τρεις θρύλοι στην αρχική εντεκάδα. Η ομάδα του O’Farrell έβαζε δύσκολα στην άμυνα της Huddersfield από το ξεκίνημα. Στο 65ο λεπτό ο Morgan Willie σεντράρει στην περιοχή και ο George Best με κεφαλιά «γράφει» το 0-1. Οκτώ λεπτά μετά, οι παίκτες της United «κρύβουν» την μπάλα και και ο Σκωτσέζος killer στέλνει τη μπάλα στο πλεκτό της Huddersfield. Το τελικό 0-3 διαμορφώνει στο 82ο λεπτό ο Bobby Charlton έπειτα από ασυνεννοησία στην αμυντική γραμμή του αντιπάλου.

Στο τέλος του μαραθωνίου, η ομάδα των «Terriers» υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία, ενώ η Manchester United αν και οδηγούσε την κούρσα, τελικά τερμάτισε όγδοη.

Απολαύστε τα τρία τέρματα του αγώνα που έστω άτυπα, έμεινε στην ιστορία.