Κροατία vs Αγγλία: Η προϊστορία δείχνει Αγγλία και… γκολ!

Κροάτες και Άγγλοι μπορεί να έχουν αναμετρηθεί μόλις επτά φορές, σε κάθε όμως συνάντησή τους τα γκολ πέφτουν βροχή, με τους Βρετανούς να έχουν το πάνω χέρι.

Το βράδυ της ενδέκατης του Ιούλη, οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες στο Luzhniki, με τη νικήτρια να προκρίνεται στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στο παρελθόν, όταν τα «Τρία Λιοντάρια» κλίνονταν να παίξουν με τους «Vatreni», προσέφεραν γκολ και θέαμα! Μάλιστα σε επτά αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων, έχουμε δει 28 (!) τέρματα, κάτι που σημαίνει πως κατά μέσο όρο μπαίνουν τέσσερα γκολ σε κάθε αγώνα.

Φιλικό 1996

Η μόνη εξαίρεση στον κανόνα ήταν ο πρώτος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων, που έπειτα από 90 λεπτά, το τελικό σφύριγμα άφησε τις ομάδες ισόπαλες στο 0-0. Οι Κροάτες συμμετείχαν στα προκριματικά του Euro ’96, διοργάνωση που θα ήταν η πρώτη της ιστορίας τους, έπειτα από τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας.

Φιλικό 2003

Η δεύτερη και τελευταία φιλική αναμέτρηση μεταξύ των δύο, έλαβε στο Portman Road το 2003. Το πέναλτι του Beckham και ο διπλασιασμός των τερμάτων από τον Owen είχαν βάλει μπροστά την ομάδα του Eriksson πριν μειώσει ο Mornar. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 80′ ο Lampard.

Euro Πορτογαλίας 2004

Το πρώτο επίσημο ραντεβού ήταν στους ομίλους του τουρνουά της Πορτογαλίας. Οι Άγγλοι απέκλεισαν τους Κροάτες που δεν είχαν καταφέρει να νικήσουν τις Ελβετία και Γαλλία, με σκορ 2-4. Ο Kovac άνοιξε νωρίς το σκορ, πριν Scholes και Rooney ανατρέψουν την κατάσταση πριν το τελικό σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου. Ο επιθετικός της Manchester United έκανε το 1-3 πριν μειώσει ο Tudor. Τις ελπίδες της Κροατίας εξουδετέρωσε ο Lampard, δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Προκριματικά Euro 2008

Σε μία από τις πιο σκοτεινές στιγμές στην ιστορία της εθνικής Αγγλίας, οι Κροάτες νίκησαν εις διπλούν (!) την ομάδα του Steve McClaren, αποκλείοντάς την από τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Τα «Τρία Λιοντάρια» τερμάτισαν μάλιστα τρίτοι, πίσω από τη Ρωσία. Στην πρώτη αναμέτρηση, οι Eduardo και Neville με αυτογκόλ έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Slaven Bilic. Στο ματς του δευτέρου γύρου μάλιστα, οι Κροάτες άλωσαν το Wembley, νικώντας 2-3 με τέρμα του Petric στο 77′. Αυτές οι δύο ήταν οι μόνες τους νίκες εναντίον της ομάδας της Μεγάλης Βρετανίας.

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010

Ώρα εκδίκηση για την Αγγλία. Με νίκες-θριάμβους 1-4 και 5-1 απέκλεισαν τους Κροάτες με τον ίδιο τρόπο που την είχαν πάθει αυτοί πριν δύο χρόνια. Οι Theo Walcott (χατ τρικ στην Κροατία), Wayne Rooney, Frank Lampard και Steven Gerrard πέτυχαν τα εννιά γκολ για την ομάδα του Fabio Capello.

Έτσι, το τελικό σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες βρίσκεται στο 4-2 υπέρ των «Τριών Λιονταριών». Παρόλα αυτά, από τη τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων, κανένας Άγγλος δεν είναι ίδιος, σε αντίθεση με τους Κροάτες Subasic, Rakitic, Mandzukic και Modric.