Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι 3-1: «Κόκκινη» η πρώτη κούπα της σεζόν (vid)

Η Λίβερπουλ κατέκτησε το FA Community Shield μετά από 16 χρόνια κερδίζοντας τη Μάντσεστερ Σίτι με 3-1 στην πρώτη ματσάρα της σεζόν.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η φετινή σεζόν για τη Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, καθώς οι «Κόκκινοι» κατάφεραν να υποτάξουν τη Μάντσεστερ Σίτι (3-1) σε ένα άκρως θεαματικό παιχνίδι στο Κινγκ Πάουερ.

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν για τις δυο ομάδες, η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά και ευτύχησε να προηγηθεί με το ωραίο σουτ του Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 21ο λεπτό.

Κάντε ένα like στη σελίδα μας στο Facebook αν δεν το έχετε ήδη κάνει!

Οι «Πολίτες» προσπάθησαν να αντιδράσουν, πίεσαν, όμως δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον Άντριαν, μέχρι τη φάση του 70ου λεπτού, όταν ο νιόφερτος Άλβαρεζ που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Ισπανού γκολκίπερ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο βοηθός στην αρχή της φάσης έδωσε οφσάιντ, όμως με τη βοήθεια του VAR το γκολ μέτρησε κανονικά με τον Αργεντινό να ανοίγει λογαριασμό με τη φανέλα της Σίτι.

Εκεί που το μομέντουμ έμοιαζε να είναι στη μεριά της Σίτι, ο Νούνιεζ που πέρασε επίσης ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο έκρινε το παιχνίδι.

Αρχικά, μετά από δική του ωραία κεφαλιά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντίας μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι με τη βοήθεια του VAR.

Ο Σαλάχ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έγραψε το 2-1 για τη Λίβερπουλ στο 83‘. Στο 94ο λεπτό και ενώ η Σίτι πίεζε για την ισοφάριση, οι «Κόκκινοι» έβγαλαν υποδειγματική αντεπίθεση με τον Νούνιεζ να είναι τελικός αποδέκτης και να γράφει το τελικό 3-1 με κοντινή κεφαλιά.

Κάπως έτσι, ο πρώτος τίτλος της σεζόν κατέληξε στα χέρια της Λίβερπουλ, με τον Κλοπ να προσθέτει και αυτό το τρόπαιο στο παλμαρέ του. Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του αγώνα εδώ.