Milan AC vs Chelsea F.C 1-1, 1999/2000

Μια από τις πιο σημαντικές Ευρωπαϊκές βραδιές στην ιστορία της Chelsea για το Uefa Champions League με αντίπαλο τη «μεγάλη» Milan διαδραματίστηκε στις 26 Οκτωβρίου του 1999.

Να σας μεταφέρουμε απευθείας στο χρονικό εκείνου του αγώνα για τη 5η αγωνιστική του Champions League. H Chelsea του Gianluca Vialli ταξιδεύει στο San Siro με πλεονέκτημα μόλις ενός βαθμού από τη Milan σε έναν αγώνα που ουσιαστικά θα έκρινε ποια ομάδα θα προκρινόταν στην επόμενη φάση.Το παιχνίδι ήταν τελικός για τη Milan η οποία χρειαζόταν μόνο νίκη με τη Chelsea να παίζει για δυο αποτελέσματα.

Ο Γερμανός Oliver Bierhoff άνοιξει το σκορ με κεφαλιά στο 74ο λεπτό με τους Μιλανέζους να δείχνουν ότι θα καταφέρουν να κερδίσουν, ωστόσο υπολόγιζαν χωρίς τον αρχηγό των Μπλε Dennis Wise ο οποίος τρία λεπτά αργότερα με πλασέ μετά από μπαλιά ακριβείας του Roberto Di Matteo έβαλε φωτιά στη κερκίδα των Λονδρέζων αλλά και στον πάγκο της ομάδας. Το αποτέλεσμα έμεινε μέχρι το τέλος με τη Chelsea ουσιαστικά να βρίσκεται με το ένα πόδι στην επόμενη φάση η οποία επισφραγίστηκε τελευταία αγωνιστική με τη νίκη επί της Γερμανικής Hertha με   2-0 στο Stamford Bridge. Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

AC Milan: Abbiati, Costacurta, Ayala, Maldini, Guly, Gattuso, Ambrosini, Leonardo, Serginho, Bierhoff, Shevchenko.
Subs: Rossi, Helveg, Boban, De Ascentis, Orlandini, N’gotty, Sala.

Chelsea: De Goey, Ferrer, Desailly, Leboeuf, Babayaro, Petrescu, Deschamps, Wise, Poyet, Zola, Flo.
Subs: Cudicini, Hogh, Sutton, Di Matteo, Ambrosetti, Morris, Lambourde.

Referee: Nikolai Levnikov (Russia)