Μπράιτον και Μπόρνμουθ σόκαραν Τσέλσι και Τότεναμ αντίστοιχα, φεύγοντας με νίκες από το Λονδίνο, το οποίο έπαθε… πολλαπλά σοκ σήμερα το απόγευμα με τα όσα έλαβαν χώρα στην πρωτεύουσα της Αγγλίας.

Τέσσερις στους πέντε φιλοξενούμενους κέρδισαν στους αγώνες των 17:00 στην Πρέμιερ Λιγκ και η μια νίκη ήταν πιο σημαντική από την άλλη.

Μόνο η Γουλβς κατάφερε να κάνει χαρούμενους τους οπαδούς της στο Μόλινιου, καθώς Τσέλσι, Τότεναμ, Έβερτον και Σαουθάμπτον γνώρισαν την ήττα στην έδρα τους. Ή μάλλον καλύτερα, Μπράιτον, Μπόρνμουθ, Φούλαμ και Κρίσταλ Πάλας αντίστοιχα, πανηγύρισαν σπoυδαία «διπλά».

Ακολούθησέ μας στο Instagram για περισσότερο υλικό από τα αγγλικά γήπεδα!

Πάμε να δούμε όμως τι έγινε σε κάθε παιχνίδι:

TOTENAM – ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ 2-3

Το πιο σοκαριστικό αποτέλεσμα της αγωνιστικής έλαβε χώρα στο Tottenham Hotspur Stadium, με τη Μπόρνμουθ να σκοράρει σε μια αντεπίθεση στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντάγκο Ουατάρα και να φεύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Τότεναμ που είχε ξεχυθεί μπροστά ψάχνοντας εκείνη το γκολ της νίκης.

Η Τότεναμ, είχε προηγηθεί με τον Σον νωρίς στο παιχνίδι, όμως ο Βίνα ισοφάρισε για τα «Κεράσια» στο 38ο λεπτό. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σολάνκε γύρισε… τούμπα την κατάσταση γράφοντας το 2-1 για τη Μπόρνμουθ στο 52′.

Η Τότεναμ πίεσε, έχασε πολλές ευκαιρίες, είδε το γκολ του Ριτσάρλισον να ακυρώνεται ως οφσάιντ και ισοφάρισε με το πρώτο γκολ του Ντανζούμα στην Πρέμιερ Λιγκ για λογαριασμό των «Σπερς» στο 88ο λεπτό.

Μάλιστα, το μομέντουμ ήταν φουλ με τους γηπεδούχους, οι οποίοι πίεσαν στις καθυστερήσεις για να φτάσουν στο γκολ της νίκης, έχασαν ξανά σημαντικές ευκαιρίες και σε μια αντεπίθεση από το πουθενά, ο Σολάνκε πάσαρε στον Ντάγκο Ουατάρα και εκείνος πλάσαρε ιδανικά για το 2-3 στο 90+5!

Απίθανα σκηνικά και τρομερό «διπλό» για τη Μπόρνμουθ στην προσπάθεια για παραμονή.«Χαρακίρι» της Τότεναμ στη μάχη για την τετράδα.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα εδώ.

ΤΣΕΛΣΙ – ΜΠΡΑΪΤΟΝ 1-2

Τεράστια νίκη για τη Μπράιτον μέσα στο Στάμφορντ Μπριτζ, με ανατροπή και γκολάρα του Ενσίσο. Η ομάδα του Ντε Τσέρμπι παρέδωσε μαθήματα ποδοσφαίρου μέσα στο Στάμφορντ Μπριτζ, είχε πολλές ευκαιρίες και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ χάρη στο γκολ του Γκάλαχερ στο 14′, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το Λονδίνο.

Ο Γουέλμπεκ ισοφάρισε για τους «Γλάρους» λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και ο 19χρονος Παραγουανός, Ενσίσο, με έναν πραγματικό κεραυνό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κέπα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή της Μπράιτον. Ήταν το πρώτο «διπλό» της Μπράιτον στην ιστορία της μέσα στο Στάμφορντ Μπριτζ.

Δείτε τα στιγμιότυπα εδώ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που διεξάγονταν ταυτόχρονα:

ΕΒΕΡΤΟΝ – ΦΟΥΛΑΜ 1-3

Η Φούλαμ “πάτησε το γκάζι” στο δεύτερο ημίχρονο και έφυγε με το «διπλό» από το Γκούντισον Παρκ, χάρη στα γκολ των Ριντ, Γουίλσον και Τζέιμς. Η Έβερτον κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά με τον ΜακΝιλ, όμως δεν πήρε ούτε βαθμό από το παιχνίδι και έχει μπλέξει για τα καλά. Προβληματισμός για τα «Ζαχαρωτά» που φαίνεται ότι θα παλέψουν μέχρι τέλους για την παραμονή.

ΓΟΥΛΒΣ – ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ 2-0

Με τον Ντιέγκο Κόστα να πετυχαίνει το παρθενικό του τέρμα με τα πορτοκαλί στην Πρέμιερ Λιγκ και τον Χουάνγκ Χι Τσαν να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο, η Γουλβς πήρε σημαντική νίκη για να… ξεμπερδεύει με την ζώνη του υποβιβασμού, απέναντι στην ανιαρή Μπρέντφορντ.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ- ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ 2-0

Ο Εμπερέχι Έζε «καθάρισε» για τη Φούλαμ στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με δυο δικά του γκολ στο 54′ και στο 68′, η Κρίσταλ Πάλας πανηγύρισε το «διπλό» στην έδρα της Σαουθάμπτον. Οι «Άγιοι» έχασαν σημαντικό έδαφος στη μάχη της παραμονής και παρέμειναν καθηλωμένοι στον πάτο της βαθμολογίας.

Η απίθανη αυτή αγωνιστική ξεκίνησε με την εμφατική νίκη της Άστον Βίλα με 3-0 επί της Νιούκαστλ και συνεχίζεται αυτή τη στιγμή στο Έτιχαντ, με τη Μάντσεστερ Σίτι να προηγείται από το πρώτο μισάωρο με 3-0 επί της Λέστερ.