Ole Gunnar Solskjaer, ο άνθρωπος-αλλαγή

Γενέθλια έχει σήμερα ο άλλοτε σπουδαίος Νορβηγός φορ της Manchester United, o Ole Gunnar Solskjaer.

Συχνά στο ποδόσφαιρο γίνεται λόγος για τον «δωδέκατο» παίκτη, αναφερόμενοι στους φιλάθλους μίας ομάδας. Πολλές φορές αυτός ο χαρακτηρισμός μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για έναν ποδοσφαιριστή ο οποίος συχνά (σχεδόν πάντα) δεν είναι βασικός, αλλά αποτελεί πάντα την πρώτη αλλαγή ενός προπονητή όταν τον χρειάζεται η ομάδα. Για εμένα, ο καλύτερος «δωδέκατος» παίκτης αγωνίζονταν στην Manchester United, ήταν ένας επιθετικός με καταγωγή από τη Νορβηγία. Το όνομά του; Ole Gunnar Solskjaer.

H καριέρα του ήταν πάντα ανοδική χαρακτηριζόμενη από την ικανότητα να εκπλήσσει συνεχώς, ακόμα και τους πιο πιστούς του υποστηρικτές. Σε ηλικία 16 χρονών στο χωριό του θεωρούνταν φαινόμενο. Όλες αυτές οι «φωνές» γύρω από το όνομά του έπεισαν τον προπονητή της Clausenengen, ομάδα τρίτης κατηγορίας, να τον καλέσει στην πρώτη ομάδα. Το αποτέλεσμα; Στα έξι πρώτα παιχνίδια ο Solskjaer σημειώνει 17 τέρματα.

Ύστερα από 109 εμφανίσεις και 115 γκολ ο προπονητής της Molde, Åge Hareide πείθει τον πρόεδρο της ομάδας να τον αποκτήσει, κάτι το οποίο έγινε, με τον Hareide να ζητάει την υπομονή από τον πρόεδρο του μέχρι να προσαρμοστεί. Όμως η λέξη προσαρμογή δεν βρίσκονταν στο λεξικό του Solskjaer. O ποδοσφαιριστής αρχίζει να σκοράρει και κερδίζει φανέλα βασικού. 31 γκολ σε 42 παιχνίδια ήταν αρκετά για να τραβήξει την προσοχή πολλών, με τους πιο γρήγορους να είναι μία «γερασμένη αλεπού» από τη Σκωτία που προπονούσε την Manchester United.

O λόγος για τον Sir Alex Feguson που τον φέρνει στο Manchester, σε μία ομάδα με βασικούς επιθετικούς τον Cantona και τον Cole. Ο «baby killer face» βρίσκονταν πάντα σε ετοιμότητα να εκπλήξει το Old Trafford. Στις 25 Αυγούστου το 1996 η United έχανε από την Blackburn, ώσπου στο 63΄ ο Ferguson ρίχνει στο παιχνίδι τον Solskjaer. H απορία των οπαδών της ομάδας διαρκεί μόλις έξι λεπτά, με τον Solskjaer να παρουσιάζεται μπροστά σε 58.000 φιλάθλους έτσι όπως μόνο αυτός ξέρει, σκοράροντας.

Έχει «δωρήσει» πολλά γκολ στους φιλάθλους της United, αλλά πάντα θα τον θυμούνται για το νικητήριο τέρμα στον τελικό του Champions League το 1999 απέναντι στην Bayern Munich. Ύστερα από 89 λεπτά και χάνοντας με ένα γκολ από τους Βαυαρούς, στο 90΄ από μια εκτέλεση κόρνερ έρχεται η πολυπόθητη ισοφάριση με δράστη τον Sheringham, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή μαζί με τον Solskjaer προκειμένου να έρθει το πολυπόθητο γκολ.

Αμέσως μετά την ισοφάριση όλοι ίσως άρχισαν να σκέφτονται την παράταση, με την United να κερδίζει ακόμα ένα κόρνερ. Το εκτελεί το «πεπρωμένο» πόδι του Beckham, με τον Sheringham να την τσιμπάει και να την στέλνει στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Solskjaer διαμορφώνει το “τρελό” 2-1 σε διάστημα τριών λεπτών.

Η Manchester United κέρδισε τον τελικό και εκείνη τη φορά μπορούμε να πούμε ότι την διαφορά την έκανε ο «δωδέκατος» παίκτης. Χρόνια πολλά Ole Gunnar Solskjaer!

Συντάκτης: Juxhin Zhelegu