Όταν η Arsenal «βομβάρδισε» το Μιλάνο (vid)

Σαν σήμερα πριν από 13 χρόνια η Arsenal έκανε μια από τις πιο μεγάλες εκτός έδρας νίκες της απέναντι σε έναν αξιοσέβαστο αντίπαλο όπως η Inter του Alberto Zaccheroni για τον θεσμό του Champions League.

Ο A.Wenger, έχοντας τότε ένα πολύ σπουδαίο υλικό στα χέρια του, ήταν με την πλάτη στον τοίχο καθώς η ομάδα του δεν είχε κάνει καλό ξεκίνημα στην διοργάνωση και ήταν τελευταία στον όμιλο. (Group B : Inter , Dinamo Kyiv , Lokomotiv Moskva , Arsenal )

Έτσι λοιπόν επόμενη αποστολή για τους «Κανονιέρηδες» ήταν στο Stadio Giuseppe Meazza. Μια αναμέτρηση που σίγουρα όλα τα αποτελέσματα ήταν ανοικτά και για τις δυο ομάδες , αλλά την νίκη της Arsenal με 5 γκολ σίγουρα κανείς δεν την περίμενε.

Οι ομάδες παρατάχθηκαν τότε με τους εξής

Ιnter Milan: Toldo , Cordoba , J.Zanetti , C.Zanetti , Andy van der Meyde , Lamouchi , Fabio Cannavaro , Materazzi , Martins , Brechet, Vieri

Arsenal: Lehmann , Cole , Pires , Fredrik Ljungberg , Henry , Parlour , Edu , Cygan , Campbell , Kanu, K.Toure .

Πως κύλησε το παιχνίδι

Το πρώτο ημίχρονο βρήκες τις δυο ομάδες ισόπαλες με σκορ 1-1 . Το σκορ άνοιξε ο Thierry Henry στο 25’ λεπτό , με τους Ιταλούς να απαντάνε στο 33’ με τον σπουδαίο Vieri. Στην επανάληψη η Arsenal έκανε θαύματα και πράγματα. Με γκολ “από τα αποδυτήρια” ο Fredrik Ljungberg έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του στο 49΄και ο Ηenry τελείωσε το match στο 85΄λεπτό γράφοντας το 1-3 και κάνοντας δυο τα προσωπικά του τέρματα. Όμως η ομάδα του Wenger δεν σταμάτησε εκεί , αρχικά ο Εdu στο 88΄έκανε το 1-4 και το κερασάκι στη τούρτα έβαλε ο Robert Pirès στο 89΄δίνοντας ταυτόχρονα πανηγυρικές διαστάσεις στο σκορ.

Οι ‘Ελληνες Υποστηρικτές Αγγλικού Ποδοσφαίρου σας θυμίζουν τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί από κάτω.

Συντάκτης: Δημήτρης Χατζούλης