Όταν η Liverpool κατακτούσε το πρώτο της Champions League

Η δεκαετία του 1970 ήταν εκείνη που έμελλε να σημαδέψει το ευρωπαϊκό όνομα της Liverpool. Τα δύο κύπελλα UEFA, το 1973 και το 1976, έδωσαν μια μικρή ιδέα από την «δυναστεία» που θα ακολουθούσε, με τους «Reds» εν τέλει να κατακτουν τέσσερα Κύπελλα Πρωταθλητριών -πρόγονο του Champions League- σε… οκτώ χρόνια.

Σήμερα, και με αφορμή το έκτο Champions League της Liverpool, ταξιδεύουμε πίσω στο Merseyside την 14η Σεπτεμβρίου του 1976. Εκεί οι «Reds» ως πρωταθλητές Αγγλίας συναντούσαν για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών την γειτονική Crusaders της Βορείου Ιρλανδίας. Απέναντι σε πολλά προγνωστικά, που προέβλεπαν συντριβή των αδύναμων «γειτόνων», η Liverpool επικρατεί με 2-0 στο Anfield, ενώ στον επαναληπτικό αγώνα του Seaview, η Crusaders αντιστέκεται με κάθε τρόπο για να καταρρεύσει μετά το 80ο λεπτό και να δεχθεί τέσσερα τέρματα σε εννέα λεπτά. Ο αγγλικός σύλλογος τελικά θα προκριθεί στον δεύτερο γύρο με συνολικό σκορ 7-0 και θα κληθεί να αντιμετωπίσει τους πρωταθλητές Τουρκίας, Trabzonspor.

H αλήθεια είναι ότι το ταξίδι στην Τραπεζούντα δεν εξελίχθηκε καλά για τους «Reds». Στο κατάμεστο Huseyin Avni Aker, οι Τούρκοι παίρνουν νίκη-χρυσάφι με 1-0 χάρη σε πέναλτι του Usta στο 62ολεπτό. Έχοντας ένα ισχνό προβάδισμα απέναντι στους πρωταθλητές Αγγλίας, ταξιδεύουν στο Anfield με την υπεροψία του νικητή και όπως είναι φυσικό το πληρώνουν αμέσως. Το τελικό σκορ γράφει 3-0 υπέρ της Liverpool, με όλα τα τέρματα να μπαίνουν στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα από τους Heighway, Johnson και Keegan. Στα προημιτελικά τα πράγματα θα δυσκόλευαν αρκετά και οι μάχες με την Saint Etienne υπόσχονταν μεγάλο ενδιαφέρον.

liverpool 1976

Για όσους δεν γνωρίζουν, οι Γάλλοι εκείνη την περίοδο έφταναν στο τέλος μιας εξαιρετικής δεκαετίας, καθώς είχαν κατακτήσει οκτώ εγχώρια πρωταθλήματα, ενώ την προηγούμενη μόλις χρονιά είχαν φτάσει στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών όπου και ηττήθηκαν από την Bayern Munchen. Ήδη από το πρώτο παιχνίδι η Saint Etienne έδειξε τα «δόντια» της. Με εξαιρετικούς τους Dominique Bathenay και Osvaldo Piazza, οι «Verts» επικρατούν με 1-0 στο Geoffroy Guichard, σκορπώντας ενθουσιασμό στους 40,000 οπαδούς, που βρίσκονταν παρόντες στο γήπεδο.

Εξίσου εντυπωσιακός όμως ήταν και ο επαναληπτικός. Για άλλη μια φορά το Anfield ήταν κατάμεστο. Η Liverpool ήταν αποφασισμένη και άνοιξε το σκορ με τον Keegan μόλις στο 2ο λεπτό! Ακολούθησε ένα μονότονο πρώτο ημίχρονο, πριν βάλει η Saint Etienne την Liverpool στα «σχοινιά». Ο Bathenay (σκόρερ και του πρώτου αγώνα), ισοφαρίζει για λογαριασμό των Γάλλων στο 50′ και δίνει σκορ πρόκρισης στην ομάδα του, όμως οι «Reds» ευτυχώς αφυπνίστηκαν γρήγορα. Εννέα λεπτά αργότερα ο Ray Kennedy θα κάνει το 2-1, για να υπογράψει τον θρίαμβο και συνάμα την πρόκριση ο David Fairclough στο 87ο λεπτό!

Στα ημιτελικά η Liverpool θα αντιμετώπιζε την έκπληξη του θεσμού, Zurich. Κανείς δεν περίμενε από τους «μικρούς» Ελβετούς να φτάσουν τόσο μακρυά, έχοντας πετάξει εκτός διοργάνωσης τις Rangers, Turun Palloseura και Dynamo Dresden. Με πρωτεργάτες τον Ιταλό Franco Cucinotta και τον Ελβετό Peter Risi, η Zurich πίστευε στο τεράστιο θαύμα της πρόκρισης στον μεγάλο τελικό. Παρ’ όλα αυτά όπως ήταν φυσιολογικό η Liverpool εξασφάλισε την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι στο Letzigrund επικρατώντας με 3-1, με την ρεβάνς στο Anfield να μετατρέπεται σε φιέστα και τους Άγγλους να προκρίνονται στον τελικό με συνολικό σκορ 6-1!

Φυσικά το ενδιαφέρον δεν ήταν στραμμένο στο παιχνίδι με την Zurich, αλλά στον άλλον ημιτελικό. Borussia Monchegladbach και Dynamo Kyiv διασταύρωναν τα ξίφη τους και επρόκειτο για δυο πολύ δυνατές ομάδες εκείνη την εποχή. Στην Ουκρανία η Dynamo είχε κερδίσει με 1-0 και η Gladbach κυνηγούσε την ανατροπή. Μια ανατροπή που τελικά έγινε πραγματικότητα, αφού οι Γερμανοί επικράτησαν με 2-0 στέλνοντας τους Ουκρανούς στο «καναβάτσο» και τους εαυτούς τους στην Ρώμη για ένα επικό deja vu!

Ο τελικός της Ρώμης ήταν κάτι παραπάνω από ανατριχιαστικός. Να θυμίσουμε ότι τέσσερα χρόνια πριν, η Liverpool είχε κατακτήσει το Κύπελλο UEFA απέναντι στους Γερμανούς και μάλιστα σε διπλούς αγώνες, δίνοντας έτσι άγρια ομορφιά στο ματς του Olimpico. H Gladbach με τον «αναμορφωτή» Udo Lattek στον πάγκο κατέβηκε αρκετά επιθετικά στο γήπεδο και έχοντας σπουδαίους παίκτες στην σύνθεση της, όπως οι Allan Simonsen, Jupp Heyneckes και Herbert Wimmer. H Liverpool στην αντίπερα όχθη, με τον «καλλιτέχνη» Bob Paisley κατέβηκε με το αγγλικό 4-4-2 με τους Heighway και Keegan στην αιχμή του δόρατος. Παρ’ όλα αυτά κανένας από τους δύο δεν σκόραρε.

Αντ’ αυτού ο Ian Callaghan στο 28ο λεπτό δίνει πάσα στον Heighway ο οποίος με εντυπωσιακό τρόπο συγκλίνει στην μεγάλη περιοχή, o Teddy McDermont βρέθηκε αφύλακτος ανάμεσα στην γερμανική άμυνα και άνοιξε το σκορ για την Liverpool. H Gladbach ξεκίνησε να γίνεται πιο απειλητική, κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και τελικά ισοφάρισε με τον Allan Simonsen στο 50ο λεπτό. Κάπου εκεί όμως η Liverpool έδειξε πόσο αποφασισμένη ήταν να δώσει ένα τέλος στην γερμανική κυριαρχία. Μόλις δώδεκα λεπτά αργότερα ο Tommy Smith, στο παιχνίδι νούμερο 600 με την κόκκινη φανέλα, έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Άγγλους, για να έρθει και η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Phil Neal στο 82ο λεπτό και να σφραγίσει την «άνοδο» των «Reds» στην κορυφή της Ευρώπης.

Η νίκη αυτή ήταν το έναυσμα μιας οκταετούς ευρωπαϊκής κυριαρχία της Liverpool. Η κατάκτηση του τροπαίου σήμανε το τέλος των γερμανικών πρωτείων, αφού η Bayern Munchen είχε κατακτήσει τα προηγούμενα τρία Κύπελλα Πρωταθλητριών. Την επόμενη σεζόν η Liverpool κατέκτησε εκ νέου το τρόπαιο με αντίπαλο την Club Brugge, ενώ ακολούθησαν κατά σειρά οι Nottingham Forest, το 1979 και το 1980, η Liverpool και πάλι το 1981 -όπως και το 1984 αργότερα- και η Aston Villa το 1982, για να έρθει η Hamburg το 1983 να «αρπάξει» προσωρινά τον τίτλο εκτός Αγγλίας.

Συντάκτης: Φάνης Αγριτέλλης