Όταν η Plymouth κέρδισε την Santos του Pele

Σαν σήμερα, το 1973, η Plymouth Argyle υποδέχτηκε την Βραζιλιάνικη Santos του Pele, σε φιλικό αγώνα τον οποίο οι Άγγλοι κέρδισαν με 3-2.

Οι Βραζιλιάνοι είχαν ξεκινήσει εκείνον τον Μάρτιο το στάδιο προετοιμασίας τους στο «Νησί» και προγραμμάτισαν φιλικό με την -τρίτης κατηγορίας τότε- Plymouth Argyle. Στο Home Park (έδρα της Plymouth), βρέθηκε περισσότερος από 37 χιλιάδες κόσμος, προκειμένου να δει από κοντά τον θρύλο του ποδοσφαίρου, Pele. Τα πράγματα δεν πήγαν όπως προγραμματίστηκαν, καθώς η διοίκηση της Santos ζήτησε επιπλέον 2.500 λίρες από το ποσό που είχε συμφωνηθεί, προκειμένου να αγωνιστεί στο φιλικό. Ο τότε πρόεδρος της Plymouth, Robert Daniel, αρχικά δεν συμφώνησε, ωστόσο αφού είδε πόσος κόσμος ήρθε στο γήπεδο προκειμένου να δει από κοντά τους σπουδαίους Carlos Alberto, Edu και Pele, αποφάσισε να δώσει το ποσό που του ζητήθηκε.

Οι Άγγλοι, ξεκίνησαν ονειρεμένα και στο 3ο λεπτό βρήκαν δίχτυα, με τον Mike Dowling, ο οποίος σκόραρε με ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή. Στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης, η Plymouth έκανε το 2-0 με δράστη τον Derek Rickard, με κεφαλιά «ψαράκι». Τρία λεπτά αργότερα, ο Jimmy Hinch εκμεταλλεύτηκε την λανθασμένη έξοδο του τερματοφύλακα της Santos, Claudio και σε κενή εστία έκανε το 3-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Pele περικυκλωμένο από εκατοντάδες οπαδούς, οι οποίοι ζητούσαν ένα αυτόγραφό του. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο θρύλος της Santos μείωσε για την ομάδα του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 71ο λεπτό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Edu διαμόρφωσε το 3-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Η Plymouth Argyle, κατάφερε να κερδίσει μια από τις μεγαλύτερες ομάδες εκείνης της εποχής, στην οποία αγωνιζόντουσαν παίκτες που έχουν γράψει την δική τους σπουδαία ιστορία στα γήπεδα και σίγουρα σημείωσε μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Plymouth: Furnell (Aleksic), Provan, Sullivan, Hore, Saxton, Hague, Dowling, Rickard; Hinch (Davey), Latcham, Welsh.

Santos: Claudio, Alberto, Murias, Hermes, Leo, Marcal, Jair, Brecha (Pitico), Pitico (Vincente), Alcindo, Pele, Edu.

Σκόρερς: 3′ Dowling, 21′ Rickard, 24′ Hinch, 71′ Pele (pen), 76′ Edu

Διαιτητής: Mr C. Nicholls (Plymouth)

Θεατές: 37,639

Συντάκτης: Θάνος Παπαδημητρίου