Όταν η “Τυπάρα” κάρφωσε το Old Trafford

Σαν σήμερα πριν από 16 χρόνια η Manchester United αντιμετώπιζε στην έδρα της τον Παναθηναϊκό για την 1η αγωνιστική της δεύτερης φάσης των ομίλων του Champions League.

Σίγουρα τα Αγγλικά γήπεδα ειδικά τότε ήταν εφιάλτης για τις Ελληνικές ομάδες και μια ομάδα σαν του Sir Alex Ferguson σίγουρα δεν άφηνε πολλά περιθώρια για κάτι καλύτερο.

Πως κύλισε o αγώνας:

Στο πρώτο ημίχρονο για να μην αδικήσουμε την Ελληνική ομάδα, δε θα πούμε πως έκανε ένα κακό ημίχρονο η United, αλλά αντίθετα ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Α.Αναστασιάδη. Ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστιες ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα αλλά ο Barthez είπε όχι στον Warzycha και λίγο πιο μετά στον Λυμπερόπουλο. Ο Παναθηναϊκός όχι απλά έκανε ευκαιρίες και κυκλοφορούσε τη μπάλα σωστά αλλά κατάφερε να μην κινδυνέψει στο πρώτο ημίχρονο παρά μόνο σε μια περίπτωση. Έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με το 0-0.

Στην επανάληψη μίλησε η κλάση της United. To λέμε αυτό διότι στην πρώτη ολιγωρία της άμυνας του ΠΑΟ o Sheringham άνοιξε το σκορ στο 48’, έπειτα από γέμισα του Barthez, o Υork δίνει ασίστ με το κεφάλι στο Άγγλο επιθετικό όπου με σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Νικοπολίδη . Η ομάδα όμως του Αναστασιάδη δε το έβαλε κάτω και έφερε το ματς στα ίσια με αριστουργηματική εκτέλεση του Καραγκούνη να πιάνει στον ύπνο τον Γάλλο πορτιέρο και να κάνει το 1-1 στο 64’ μέσα σε τρελά πανηγύρια. Δυστυχώς όμως για τους φίλου του Π.Α.Ο. η ομάδα τους δε μπόρεσε να κρατήσει αυτό το αποτέλεσμα ως το τέλος. Αρχικά, το 2-1 έγινε έπειτα από τρομερή προσωπική ενέργεια του Silvestre και στο σουτ που έβγαλε ο Νικοπολίδης ο Scholes ήταν εκεί για να πάρει το rebound και να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 81’. Όπως ήταν λογικό ο Παναθηναϊκός βγήκε μπροστά στο τέλος για να πιέσει για την ισοφάριση και το πλήρωσε πάλι από τον ίδιο παίκτη, με τον Scholes να σκοράρει στις καθυστερήσεις μετά από σέντρα του Beckham. Έτσι είχαμε το 3-1 τελικό σκορ σε ένα ματς τότε που οι ‘’Πράσινοι’’ στάθηκαν αξιοπρεπέστατα.

Ενδεκάδες ομάδων:

Manchester United (Sir Alex Ferguson): Barthez, P. Neville, G. Neville, Silvestre, Brown, Keane, Scholes, Butt, Sheringham, Beckham, York.

Παναθηναϊκός (Άγγελος Αναστασιάδης) :  Νικοπολίδης, Μπασινάς, Φύσσας, Βόκολος, Henriksen, Γκούμας, Galletto, Sypniewski(79΄ Olivares), Warzycha (75΄ Κιάσσος), Καραγκούνης (67΄ Vlaovic), Λυμπερόπουλος.

Διαιτητής: Domenico Messina (ITA)

Συντάκτης: Δημήτρης Χατζούλης