Όταν ο Crespo «ζωγράφιζε» στο Highbury!

Σαν σήμερα γεννήθηκε ο Αργεντινός επιθετικός στο Μπουένος Άιρες.

Τις ικανότητες αυτού του παίκτη όλοι τις ξέραμε. Μπορούσε να βάλει την μπάλα στα δίχτυα με κάθε πιθανό τρόπο. Μπορεί στην Αγγλία να μην έκανε την μεγάλη καριέρα που αντιστοιχούσε στο «βαρύ» όνομα που κουβαλούσε όλα τα χρόνια της καριέρας του, όμως φρόντισε ορισμένες φορές να ξεσηκώσει το φίλαθλο κοινό με κάποια γκολ-αριστουργήματα που πέτυχε με την φανέλα της Chelsea.

Ένα από αυτά ήταν απέναντι στην σπουδαία Arsenal της σεζόν 2003/04 που κατέκτησε αήττητη το πρωτάθλημα. Στο Λονδρέζικο ντέρμπι για το πρωτάθλημα μεταξύ των «Κανονιέρηδων» του Wenger και των «Μπλε» του Claudio Ranieri, τον Οκτώβριο του 2003, ο Edu άνοιξε το σκορ στο Highbury για τους γηπεδούχους στο 4ο λεπτό, όμως η «απάντηση» της Chelsea ήρθε τρία λεπτά αργότερα, όπου με ένα εκπληκτικό σουτ του Hernan Crespo, ισοφάρισε σε 1-1. Το τελικό 2-1 (με γκολ του Henry στο 78′) εκείνου του ματς μπορεί για τότε να είχε σημασία για την «κούρσα» του πρωταθλήματος, όμως μετά από τόσα χρόνια, θα μνημονεύεται για αυτή τη γκολάρα του Αργεντίνου παιχταρά.