Όταν η Barcelona στάθηκε εμπόδιο στην United

Σαν σήμερα το 2011, η United δεν κατάφερε για 2η φορά μέσα σε τρία χρόνια να ξεπεράσει το εμπόδιο της Barcelona και να στεφθεί πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Σαν σήμερα πριν έξι χρόνια, η ιστορία επαναλαμβάνεται στο Wembley καθώς η United του Sir Alex Ferguson δεν καταφέρνει να νικήσει την Barcelona για τον τελικό του Champions League χάνοντας με 3-1.

Το μοτίβο ήταν ίδιο με αυτό του τελικού στην Ρώμη το 2009 οπού η Barcelona είχε και πάλι επιβληθεί επί των «Κόκκινων Διαβόλων» με 2-0. Η United μπήκε στο παιχνίδι με αισιοδοξία και θάρρος αλλά δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα των «Blaugrana» όπως ακριβώς συνέβη και το 2009 στο Olimpico.

Ο Pedro έδωσε στην Barcelona το προβάδισμα στο 27ο λεπτό μετά από μια πανέμορφη πάσα του Xavi. Εφτά λεπτά μετά, ο Rooney ισοφάρισε για την United μετά από ωραία συνεργασία με τον Scholes. Η Barcelona μπήκε δυνατά στο 2ο ημίχρονο και δεν άργησε να πετύχει το 2ο της τέρμα. Στο 54ο λεπτό, ο Messi με ένα πανέμορφο γκολ έβαλε την Barcelona μπροστά στο σκορ και στο 69’ ο Villa σφράγισε την κατάκτηση του τροπαίου με ένα πολύ όμορφο σουτ εκτός περιοχής. Η United για 2η φορά μέσα σε τρία χρόνια δεν κατάφερε να νικήσει τους «Blaugrana» και οι παίκτες των «Κόκκινων Διαβόλων» ήταν πάρα πολύ στεναχωρημένοι.

Η United ήθελε να χαρίσει ένα τρόπαιο στον Edwin van de Sar για να κλείσει με επιτυχία η άκρως επιτυχημένη του καριέρα αλλά δεν τα κατάφερε. Πριν τον τελικό, ο Ferguson είχε δηλώσει πως η ομάδα του έμαθε από τα λάθη του τελικού στην Ρώμη το 2009 αλλά παρόλα αυτά η United έκανε σχεδόν τα ίδια λάθη καθώς δεν κατάφερε και πάλι να περιορίσει τον Messi ο οποίος πήρε την Barcelona από το χέρι και την οδήγησε στο 4ο της Champions League.

Πάμε όμως να δούμε την διαδρομή των δύο φιναλίστ στον δρόμο για τον τελικό.

Η Manchester United τερμάτισε πρώτη σε όμιλο με Valencia, Rangers και Bursaspor με απολογισμό τέσσερεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Στην φάση των 16 αντιμετώπισε την Marseille. Το πρώτο παιχνίδι έληξε 0-0 ενώ στο δεύτερο η United επιβλήθηκε με 1-2 στο Velodrome. Στην συνέχεια, στους Προημιτελικούς είχαμε Αγγλικό εμφύλιο ανάμεσα στην Chelsea και την United. H United πέρασε στα Ημιτελικά με συνολικό σκορ 1-3 εναντίον της Chelsea. Εκεί βρέθηκε αντιμέτωπη με την Schalke. Δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα και προκρίθηκε στον τελικό του Wembley με συνολικό σκορ 1-6. Στον τελικό ηττήθηκε από την σαφώς ανώτερη Barcelona με σκορ 3-1.

Από την άλλη η Barcelona, τερμάτισε επίσης πρώτη στον πολύ βατό όμιλο που είχε με αντιπάλους της Copenhagen, την Rubin Kazan και τον Παναθηναϊκό. Στην φάση των 16’ τέθηκε αντιμέτωπη με την Arsenal την οποία απέκλεισε δύσκολα με συνολικό σκορ 3-4. Στα Προημιτελικά αντιμετώπισε την Shaktar Donetsk την οποία διέλυσε με 6-1 συνολικό σκορ. Στα Ημιτελικά είχαμε Ισπανικό εμφύλιο μεταξύ Real Madrid και Barcelona με την Barcelona να νικάει το πρώτο ματς με 0-2 στο Bernabeu και το 2ο παιχνίδι να λήγει 1-1 στο Camp Nou. Στον τελικό νίκησε την United με 3-1.