Όταν οι «Rossoneri» συνέτριψαν την Arsenal στο Μιλάνο

Το eyap.gr, ενόψει του σημερινού παιχνιδιού στο San Siro μεταξύ Milan και Arsenal, σας θυμίζει την βαριά ήττα που είχαν υποστεί οι «Κανονιέρηδες» στο Μιλάνο το 2012.

Πρόκειται ίσως για το σπουδαιότερο ματς στο Europa League στη φάση των «16». Milan και Arsenal αναμετρούνται απόψε σε μια χρονική στιγμή που και οι δυο τους δεν θυμίζουν τίποτα από τα παλιά.

Οι «Κανονιέρηδες» έχουν άσχημες αναμνήσεις από το San Siro, καθώς στην τελευταία τους αναμέτρηση το 2012 για την φάση των «16» του UEFA Champions League είχαν διασυρθεί με το βαρύ 4-0. Βέβαια, τότε στον επαναληπτικό αγώνα έφτασαν κοντά στην μεγάλη ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν οριακά.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Στις 15 Φεβρουαρίου του 2012, το ματς άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ιταλική ομάδα. Στο ημίχρονο το σύνολο του Arsene Wenger βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 χάρης τα γκολ των Boateng και Robinho. Μέχρι εκείνο το σημείο οι «Κανονιέρηδες» ήταν σαν να μην είχαν πατήσει ποτέ το πόδι τους στο αγωνιστικό χώρο. Το ίδιο συνέβη και στην επανάληψη καθώς με ένα γκολ «από τα αποδυτήρια», ο Robinho σκόραρε για άλλη μια φορά και έδωσε αέρα τριών τερμάτων στους «Rossoneri».

Η αντίδραση της Arsenal δεν ήρθε ποτέ καθώς όποια επιθετική προσπάθεια έγινε για την μείωση του σκορ ήταν άκρως αργοπορημένη. Van Persie κι Henry πέρασαν σαν αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αποτέλεσμα. Ήταν εμφανές πως αυτό το βράδυ δεν ήταν φτιαγμένο για την ομάδα του Λονδίνου. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Zlatan Ibrahimovic με πέναλτι στο 79′ κάνοντας το 4-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ εκείνο το βράδυ που σίγουρα κάθε φίλος της Arsenal δεν θέλει να θυμάται.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΟΜΑΔΩΝ

Milan: Abbiati, Abate, Mexes, Thiago Silva, Antonini, Van Bommel, Nocerino, Seedorf (Emanuelson 12′), Prince Boateng (Ambrosini 70′), Ibrahomovic και Robinho (Pato 84′).

Arsenal: Szczęsny, Sagna, Vermaelen, Koscielny (Djourou 44′), Gibbs (Chamberlain 66′), Song, Arteta, Rosický, Ramsey, Van Persie και Walcott (Henry 46′).