Όταν το Anfield «υποκλίθηκε» στον Alonso!

Πριν από δώδεκα χρόνια ένα από τα αγαπημένα παιδιά των “κόκκινων” οπαδών, πέτυχε ένα σπουδαίο γκολ με αντίπαλο την Newcastle.

Ήταν η πέμπτη αγωνιστική για την Premier League της σεζόν 2006-07, όταν η ομάδα του Rafa Benitez υποδεχόταν τις «καρακάξες» στο Anfield μπροστά σε 43.754 οπαδούς. Ο Kuyt είχε ανοίξει το σκορ για την Liverpool στο 29′, με το ματς να παραμένει και στο δεύτερο ημίχρονο στο 1-0 ενώ οδεύει προς το τελευταίο δεκάλεπτο. Έτσι ανέλαβε δράση ο 25χρονος τότε Xabi Alonso, ο οποίος ενώ έκλεψε εκπληκτικά την μπάλα από τα πόδια του N’Zogbia, βρισκόταν λίγα μέτρα πίσω από την μεσαία γραμμή και δοκίμασε το…δύσκολο. Να κρεμάσει από τα 50+ μέτρα τον Harper και να ξεσηκώσει το Anfield στον «αέρα»!