Ότι σπέρνεις, θερίζεις

«Ματσάρα», λοιπόν, χθες στο Emirates. Τα είδαμε όλα. Έξι γκολ, ανατροπή στην ανατροπή, πέναλτι για κάθε ομάδα, αποβολή και… πολύ πάθος.

Η πλευρά των νικητών

Η θριαμβεύτρια, τελικώς, Arsenal ξεκίνησε το ματς «φουριόζα». Στο 20λεπτο έχει προλάβει να σκοράρει, να χάσει κλασικές ευκαιρίες και να «τρομάξει» τους αντιπάλους της, λόγω του καταιγιστικού ρυθμού που χαρακτηρίζει τις επιθέσεις της. Δέχτηκε όμως δύο γκολ στο 30΄ και στο 34΄, κόντρα στην ροή του αγώνα και πήγε στην ανάπαυλα όντας πίσω στο σκορ. Οι «Κανονιέρηδες» θα μπορούσαν να έχουν βρει δίχτυα τρεις και τέσσερις φορές στο πρώτο μέρος, όμως κατάφεραν να κυνηγούν τους «Πετεινούς», σε ένα 45λεπτο ολοκληρωτικά δικό τους.

Στο δεύτερο μέρος, ο Unai Emery παρέδωσε σεμινάριο προπονητικής. Ανεξάρτητα αν θα του «έβγαινε» η επιλογή του ή όχι στην συνέχεια, προπονητής είναι αυτός που παρεμβαίνει στο ματς. Και ο Ισπανός τεχνικός όχι μόνο παρενέβη, αλλά άλλαξε εντελώς την ομάδα του. Κάτι που ίσως και να «σόκαρε» τον Mauricio Pochettino. Μέσα Ramsey-Lacazette, έξω Iwobi-Mkhitaryan.

Arsenal Tottenham 4-2

Αλλαγή σχηματισμού, περισσότερη ουσία στο παιχνίδι των γηπεδούχων. Η Arsenal δεν έπαψε να έχει τον τρομερό ρυθμό του πρώτου μέρους. Ευτύχησε όμως να ισοφαρίσει με ένα «κρύο», όσο και άψογο εκτελεστικά γκολ από τον Aubameyang. Από εκεί και πέρα, όλα φάνηκε να έχουν πάρει τον δρόμο τους για τους «Κανονιέρηδες», οι οποίοι έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση επί των αντιπάλων τους, στο τελικό σκορ (4-2), αλλά και στην εικόνα του ματς. 19 σερί ματς αήττητη η Arsenal, ένατο συνεχόμενο παιχνίδι στο Emirates απέναντι στην μισητή Tottenham, που δεν ηττάται.

Η πλευρά των ηττημένων

Απογοήτευση. Βαριά λέξη μεν, άκρως αντιπροσωπευτική δε, για την εικόνα των «Spurs» στο χορτάρι του Emirates. Η Tottenham ξεκίνησε το ματς από το 20΄ και μετά. Δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης το πρώτο 20λεπτο της ομάδας του Mauricio Pochettino, αφού, όπως πολύ σωστά ακούστηκε και στην μετάδοση, δυσκολεύτηκε κανείς να βρει κάποιον ποδοσφαιριστή της που να είχε μπει στο ματς.

Οι «Πετεινοί» βρήκαν δύο γκολ, σε ένα πρώτο ημίχρονο που είναι άκρως κατώτεροι. Προσπάθησαν να εγκλιματιστούν στην «φύση» του αγώνα όταν ξεκίνησαν οι «κοκορομαχίες» και οι «τσαμπουκάδες» και έτσι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο εμφανώς αλλαγμένοι. Στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους, οι «Spurs» φάνηκε να προσπαθούν να βγάλουν «νοκ-άουτ» τους γηπεδούχους, με ένα τρίτο γκολ.

Είχαν αποκτήσει ροή στην ανάπτυξη τους, δεν κινδύνευαν στα μετόπισθεν και φάνηκε να ελέγχουν το ματς. Μέχρι που ήρθε η «κρύα» ισοφάριση της Arsenal. Το γκολ του Aubameyang μπορεί απλά να ισοφάρισε το ματς, αλλά κυρίως «απογοήτευσε» τους φιλοξενούμενους. Επήλθε σταδιακή κατάρρευση στο παιχνίδι των «Spurs» από αυτό το γκολ και πέρα, που σφραγίζεται με το λάθος του Foyth και το 3-2 του Lacazette.

Ήττα με 4-2 λοιπόν, αφού ο Αργεντινός τεχνικός καθυστέρησε για ακόμη μια φορά τις αλλαγές του, με αποτέλεσμα να φύγει ηττημένος από τον πολύ πιο «δραστήριο» Ισπανό ομόλογό του.

Παίκτες – κλειδιά

Η Arsenal είχε πολλούς παίκτες της σε εξαιρετική μέρα. Ξεκινώντας από την άμυνα προς την επίθεση, οι Mustafi – Παπασταθόπουλος – Holding κράτησαν τον Harry Kane «ανενεργό» χθες. Ατομικά, έδωσαν πολλές μάχες, στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να πραγματοποιεί ένας άκρως ικανοποιητικό ντεμπούτο, σε ντέρμπι βορείου Λονδίνου.

Lucas Torreira, MVP της αναμέτρησης, μαζί με τον Aubameyang. Έδωσε φρενήρη ρυθμό στην ανάπτυξη της ομάδας του όταν χρειάστηκε, έδωσε πολλές μάχες στον χώρο του κέντρου, ενώ σκόραρε και το «καταδικαστικό» γκολ (4-2), για να ρίξει τους «Πετεινούς» στο καναβάτσο.

Pierre-Emerick Aubameyang. Ίσως το καλύτερο ματς του Γκαμπονέζου, με την φανέλα της Arsenal. Αποδείχθηκε ψύχραιμος απέναντι στον Lloris από το σημείο του πέναλτι, ενώ σκόραρε και ένα από τα πιο όμορφα γκολ της σεζόν μέχρι στιγμής (2-2). Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν, επίσης, οι Xhaka, Kolasinac, Mhkitaryan, Lacazette και Aaron Ramsey.

Από την πλευρά των ηττημένων είναι πραγματικά δύσκολο να ξεχωρίσεις διακριθέντες. Η άμυνα ήταν απούσα, το κέντρο δεν κράτησε καθόλου την μπάλα, η επίθεση δεν ήταν απειλητική όπως άλλες φορές. Ο Son προσπάθησε με κάποιες προσωπικές του ενέργειες να «παρασύρει» και τους συμπαίκτες του, όμως στην τελική αποτίμηση τον «παρέσυραν» αυτοί.

Ο Eriksen, επίσης, είχε κάποιες αναλαμπές στο παιχνίδι του, ούτε αυτός όμως είχε διάρκεια. Χαρακτηριστικό του πόσο εκτός παιχνιδιού εμφανίστηκε χθες η Tottenham, είναι πως ο Dele Alli, βασικός εκφραστής της ανάπτυξης των «Spurs», «μοίρασε» σε όλο το δεύτερο ημίχρονο έξι πάσες. Οι τέσσερις από την σέντρα.

Η επόμενη μέρα

Η επόμενη μέρα λοιπόν βρίσκει τους «Κανονιέρηδες» εκεί που βρισκόταν η Tottenham προ μίας εβδομάδος, μετά την καθολική της επικράτηση επί της Chelsea. Η Arsenal έφτασε τα 19 συνεχόμενα ματς χωρίς ήττα, βρίσκεται πλέον στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και δείχνει πιο «υγιής» από ποτέ στην μετά-Wenger εποχή.

Pochettino Emery

Από το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει πολλά να κρατήσει, όμως το πιο ενθαρρυντικό από όλα είναι το φοβερό, όσο και «ρισκαδόρικο» κοουτσάρισμα του Unai Emery. Η Tottenham αντιθέτως καλείται να «μαζέψει τα κομμάτια της». Την περιμένει ένα πρόγραμμα με τρεις αγώνες ανά εβδομάδα, σε ένα κομβικό σημείο της σεζόν. Από αυτό το ματς δεν έχει κάτι να κρατήσει, αλλά πολλά να διορθώσει.

Συντάκτης: Κώστας Λουγιάκης