Πεπ: «Ο Ορτέγκα μας έσωσε, αλλιώς η Άρσεναλ θα ήταν πρωταθλήτρια»

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα έπλεξε το εγκώμιο του Στέφαν Ορτέγκα μετά την εξαιρετική του παρουσία στο χθεσινό παιχνίδι.

Για τέταρτη φορά αυτή τη σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ, ο Γερμανός τερματοφύλακας Στέφαν Ορτέγκα Μορένο κλήθηκε από τον πάγκο να αντικαταστήσει τον Έντερσον, αφού ο Βραζιλιάνος δέχτηκε ένα χτύπημα στο κεφάλι λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τη Σίτι να προηγείται 1-0 χάρη στο γκολ του Έρλινγκ Χάαλαντ στο 51ο λεπτό.

Ο Ορτέγκα Μορένο έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του, πραγματοποιώντας δύο εξαιρετικές αποκρούσεις για να αποτρέψει το γκολ από τις προσπάθειες του, Ντέγιαν Κουλουσέφσκι.

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα έκανε μια καθοριστική παρέμβαση για να σταματήσει τον Σον Χέουνγκ-Μιν, αφού ο επιθετικός της Τότεναμ είχε βγει τετ-α-τετ – με τον Χάαλαντ τελικά να μετατρέπει σε γκολ ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις και να εξασφαλίζει τους πολύτιμους τρεις βαθμούς στη μάχη του τίτλου

Αναλογιζόμενος την πρώτη νίκη για το πρωτάθλημα, στο νέο γήπεδο της Τότεναμ, ο Πεπ Γκουαρντιόλα αναφέρθηκε στον αντίκτυπο του Ορτέγκα Μορένο – όχι μόνο απόψε αλλά καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής του στη Σίτι από τότε που εντάχθηκε στην ομάδα το 2022.

«Αυτός όρισε, θα έλεγα, πώς η ομάδα είναι μία [πραγματική] ομάδα. Ο Ορτέγκα έσωσε την κατάσαση, διαφορετικά η Άρσεναλ θα ήταν πρωταθλήτρια», σχολίασε ο προπονητής της Σίτι.

«Ξέρετε πόσες φορές μας τιμώρησε ο Σον τα τελευταία επτά ή οκτώ χρόνια; Είπα ‘Όχι, όχι πάλι.’ Αλλά ο Στέφαν έκανε μια απίστευτη απόκρουση. Έχει αυτό το ταλέντο. Στα τετ-α-τετ, είναι ένας από τους καλύτερους τερματοφύλακες που έχω δει στη ζωή μου.

Είναι η γερμανική κουλτούρα, να παραμένεις όρθιος, να μην πέφτεις, είναι πραγματικά, πραγματικά σπουδάιο. Έχει παίξει στο FA Cup και στο Carabao Cup, ο Έντερσον έχει ταλαιπωρηθεί τέσσερις φορές από τραυματισμούς. Είναι τόσο αξιόπιστος και απίστευτος τερματοφύλακας. Ο σύλλογος έκανε μια απίστευτη απόφαση να τον φέρει εδώ».

Αν και αγωνίστηκε περίπου 40 λεπτά, ο Ορτέγκα Μορένο αναδείχθηκε ο κορυφαίος της χθεσινής αναμέτρησης μεταξύ της Τότεναμ και της Μάντσεστερ Σίτι.